× KUAT Channel 6 is currently at reduced power due to a technical failure. While we wait for parts to arrive, viewers further away from the Tucson area may have trouble receiving a signal. We apologize for the disruption.

PBS Kids Schedule

October, 2021
  S M T W Th F S
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            
November, 2021
  S M T W Th F S
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30        
Arizona Opera Supported by Arizona Opera
Art of Tubac Supported by Art of Tubac

Thursday, October 14, 2021

Time
Show
12 a.m.
Donkey Hodie Royal Sandcastle Builders/Bobski Bounce
12:30 a.m.
Daniel Tiger's Neighborhood A Trip to the Enchanted Garden/A Trip to the Crayo
1 a.m.
Alma's Way Alma on Ice/Junior's Lost Tooth
1:30 a.m.
Xavier Riddle and the Secret Museum I Am Winston Churchill/I Am Cleopatra
2:30 a.m.
Hero Elementary Search and Rescue / Secret Lives of Teachers
3 a.m.
Wild Kratts Secrets of the Spider's Web
3:30 a.m.
Wild Kratts Gila Monsters Under My House
4 a.m.
Odd Squad Zero Effect/Bad Luck Bears
4:30 a.m.
Odd Squad Soundcheck/Double Trouble
5 a.m.
Arthur D.W. Tale Spins/Prunella Gets It Twice
5:30 a.m.
Arthur Show Off/Dog's Best Friend
6 a.m.
7:30 a.m.
Super Why! The Three Feathers
8 a.m.
Daniel Tiger's Neighborhood Jodi's First Day at School/Daniel Plays at Jodi's
8:30 a.m.
Daniel Tiger's Neighborhood Something Special for Dad/I Love You, Mom
9 a.m.
Sesame Street Ramp Racers
9:30 a.m.
Elinor Wonders Why Butterfly Babies/Elinor's Circus
10 a.m.
Clifford the Big Red Dog Mount Norma/Hide and Sneak
10:30 a.m.
Dinosaur Train DINOS a TO Z, PART 3, CLASSIFICATION/DINOS a TO Z,
11 a.m.
Let's Go Luna! Mud Miracle/Fabuloso's New Clothes
11:30 a.m.
Curious George Guest Monkey/Charkie Goes to School
12 p.m.
Nature Cat The Deal With Eels/Skip It!
12:30 p.m.
Xavier Riddle and the Secret Museum I Am Mark Twain/I Am Abigail Adams
1 p.m.
Molly of Denali Bird in the Hand/Bye-bye Birdie
1:30 p.m.
Hero Elementary When Fur Flies / Pumpkin Palooza
2 p.m.
Cyberchase Bottled Up
2:30 p.m.
Pinkalicious & Peterrific Robotta's Singing Delivery Service/The Rhyme Off
3 p.m.
Pinkalicious & Peterrific Knights of the Pink Table/Music Mix Up
3:30 p.m.
Elinor Wonders Why Butterfly Babies/Elinor's Circus
4 p.m.
Donkey Hodie Chili Jamboree/Hoof Dancing Is Hard
4:30 p.m.
Curious George Guest Monkey/Charkie Goes to School
5 p.m.
Alma's Way Beatbox Big Time/Super Sisters
5:30 p.m.
Xavier Riddle and the Secret Museum I Am Mark Twain/I Am Abigail Adams
6 p.m.
Molly of Denali Bird in the Hand/Bye-bye Birdie
6:30 p.m.
Hero Elementary When Fur Flies / Pumpkin Palooza
7 p.m.
Wild Kratts Rattlesnake Crystal
7:30 p.m.
Wild Kratts The Dhole Duplicator
8 p.m.
Odd Squad Oswald in the MacHine B-Team
8:30 p.m.
Odd Squad 16-AND-A-HALF BLOCKS/FOLLOW THE LEADER
9 p.m.
Arthur Hic or Treat/Mr. Alwaysright
9:30 p.m.
Arthur Grandpa Dave's Memory Album/Buster's Carpool Catas
10 p.m.
Cyberchase Bottled Up
10:30 p.m.
Pinkalicious & Peterrific Robotta's Singing Delivery Service/The Rhyme Off
11 p.m.
Pinkalicious & Peterrific Knights of the Pink Table/Music Mix Up
11:30 p.m.
Elinor Wonders Why Butterfly Babies/Elinor's Circus
Arizona Public Media is a service of the University of Arizona and our broadcast stations are licensed to the Arizona Board of Regents who hold the trademarks for Arizona Public Media and AZPM. We respectfully acknowledge the University of Arizona is on the land and territories of Indigenous peoples.
The University of Arizona