PBS Kids Schedule

November, 2021
  S M T W Th F S
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30        
December, 2021
  S M T W Th F S
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  
Arizona Opera Supported by Arizona Opera
Art of Tubac Supported by Art of Tubac

Wednesday, October 20, 2021

Time
Show
1 a.m.
Alma's Way Socks for Sale/Alma's Animal Show
1:30 a.m.
Xavier Riddle and the Secret Museum I Am George Washington/I Am Susan B. Anthony
2 a.m.
Molly of Denali The Worm Turns/Little Dog Lost
2:30 a.m.
Hero Elementary When Fur Flies / Pumpkin Palooza
3 a.m.
Wild Kratts Journey to the Subnivean Zone
3:30 a.m.
Wild Kratts A Bat in the Brownies
4 a.m.
Odd Squad Haunt Squad/Safe House in the Woods
4:30 a.m.
Odd Squad The Weight of the World Depends on Orla/Substitute
5 a.m.
Arthur 1001 DADS/PRUNELLA'S PREDICTION
5:30 a.m.
Arthur Fernkenstein's monster/d.w., Dancing Queen
6 a.m.
Cat in the Hat Knows a Lot About That! Sniff and Seek/Aye Aye!
6:30 a.m.
Ready Jet Go! A Hammer and a Feather/Commander Mom
7 a.m.
Peg + Cat The Parade Problem/The Halloween Problem
7:30 a.m.
Super Why! The Ghost Who Was Afraid of Halloween
8 a.m.
Daniel Tiger's Neighborhood Find What Makes Your Family Special/Family Day
8:30 a.m.
Daniel Tiger's Neighborhood Katerina's Costume/Dress Up Day
9 a.m.
Sesame Street Measuring Big Bird
9:30 a.m.
Elinor Wonders Why Speed Racer/One of These Goats
10:30 a.m.
Dinosaur Train Arnie Rides the Flatcar/Old Reliable
11 a.m.
Let's Go Luna! Sign of the Artist/The One and Only Ghana Kid
12:30 p.m.
Xavier Riddle and the Secret Museum I Am Jesse Owens/I Am Ella Fitzgerald
1 p.m.
Molly of Denali Welcome Home Balto/Snow Jam
1:30 p.m.
Hero Elementary Monster Hunters/A Soapy Situation
2 p.m.
Cyberchase Back to Canalia's Future
2:30 p.m.
Pinkalicious & Peterrific Jumping for Joy/Music Is Everywhere
3 p.m.
Pinkalicious & Peterrific Robotta's Singing Delivery Service/The Rhyme Off
3:30 p.m.
Elinor Wonders Why Speed Racer/One of These Goats
4 p.m.
Donkey Hodie Good Dog School/Panda Hodie
4:30 p.m.
Curious George Zoo Night/Charkie Escapes
5 p.m.
Alma's Way Cardboard Club/Alma Clues in
5:30 p.m.
Xavier Riddle and the Secret Museum I Am Jesse Owens/I Am Ella Fitzgerald
6 p.m.
Molly of Denali Welcome Home Balto/Snow Jam
6:30 p.m.
Hero Elementary Monster Hunters/A Soapy Situation
7 p.m.
Wild Kratts Mystery of the North Pole Penguins?
7:30 p.m.
Wild Kratts Polar Bears Don't Dance
8 p.m.
Odd Squad Teach a Man to Ice Fish
8:30 p.m.
Odd Squad My Better Half/The Confalones
9 p.m.
Arthur Buster's Breathless/The Fright Stuff
9:30 p.m.
Arthur What Is That Thing?/Buster's Best Behavior
10 p.m.
Cyberchase Back to Canalia's Future
10:30 p.m.
Pinkalicious & Peterrific Jumping for Joy/Music Is Everywhere
11 p.m.
Pinkalicious & Peterrific Robotta's Singing Delivery Service/The Rhyme Off
11:30 p.m.
Elinor Wonders Why Speed Racer/One of These Goats
Arizona Public Media is a service of the University of Arizona and our broadcast stations are licensed to the Arizona Board of Regents who hold the trademarks for Arizona Public Media and AZPM. We respectfully acknowledge the University of Arizona is on the land and territories of Indigenous peoples.
The University of Arizona