PBS Kids Schedule

October, 2021
  S M T W Th F S
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            
November, 2021
  S M T W Th F S
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30        
Arizona Opera Supported by Arizona Opera
Art of Tubac Supported by Art of Tubac

Thursday, October 7, 2021

Time
Show
12 a.m.
Donkey Hodie The Yodel Birds Are Coming/A Lot of Hot
12:30 a.m.
Daniel Tiger's Neighborhood Prince Wednesday Finds a Way to Play/Finding a Way
1 a.m.
Alma's Way Doggone Sox/Alma Spells It Out
1:30 a.m.
Xavier Riddle and the Secret Museum I Am Florence Nightingale/I Am George Washington C
2 a.m.
Molly of Denali Northern Lilghts/Fiddlesticks
2:30 a.m.
Hero Elementary Sparks' Unplugged / Camp Catastrophe
3 a.m.
Wild Kratts Rocket Jaw: Rescuer of the Reef
3:30 a.m.
Wild Kratts Skunked!
4 a.m.
Odd Squad The Void/Into the Odd Woods
4:30 a.m.
Odd Squad Slow Your Roll
5 a.m.
Arthur d.w.'s Library Card/Arthur's Big Hit
5:30 a.m.
Arthur Muffy's Classy Classics Club/Best Enemies
6 a.m.
6:30 a.m.
Ready Jet Go! Sean's Neptune Tune/Earthday Birthday
7 a.m.
Peg + Cat The Ring Problem/The Wedding Problem
7:30 a.m.
Arthur Arthur's Eyes/Francine's Bad Hair Day
8 a.m.
Arthur Arthur and the Real Mr. Ratburn/Arthur's Spelling
8:30 a.m.
Arthur D.W. All Wet/Buster's Dino Dilemma
9 a.m.
Arthur d.w.'s Imaginary Friend/Arthur's Lost Library Book
9:30 a.m.
Arthur Arthur's Pet business/d.w. The Copycat
10 a.m.
Clifford the Big Red Dog The Birdwell Island Blues/The Big Red World
10:30 a.m.
Dinosaur Train Rollin' on the Riverboat: Part One/Rollin' on the
11 a.m.
11:30 a.m.
Curious George The Inside Story/A Monkey, a Plan, a Canal
12 p.m.
Nature Cat Slime Time/Rock Stars
12:30 p.m.
Xavier Riddle and the Secret Museum I Am Helen Keller/I Am Alexander Graham Bell
1 p.m.
Molly of Denali Culture Clash/Party Moose
1:30 p.m.
Hero Elementary AJ'S EXTRA SUPERPOWER, PART 1 / AJ'S EXTRA SUPERPO
2 p.m.
Cyberchase Penguin Tears
2:30 p.m.
Pinkalicious & Peterrific All Tangled Up/Above the Clouds
3 p.m.
Pinkalicious & Peterrific Yodelahee Goat/Pink Mascot
3:30 p.m.
Elinor Wonders Why A Change of Art/The Litterbug
4 p.m.
Donkey Hodie The Fastest Fetcher/Bobbly Ball
4:30 p.m.
Curious George The Inside Story/A Monkey, a Plan, a Canal
5 p.m.
Alma's Way Cardboard Club/Alma Clues in
5:30 p.m.
Xavier Riddle and the Secret Museum I Am Helen Keller/I Am Alexander Graham Bell
6 p.m.
Molly of Denali Culture Clash/Party Moose
6:30 p.m.
Hero Elementary AJ'S EXTRA SUPERPOWER, PART 1 / AJ'S EXTRA SUPERPO
7 p.m.
Wild Kratts The Desert Elves
7:30 p.m.
Arthur Arthur's Eyes/Francine's Bad Hair Day
8 p.m.
Arthur Arthur and the Real Mr. Ratburn/Arthur's Spelling
8:30 p.m.
Arthur D.W. All Wet/Buster's Dino Dilemma
9 p.m.
Arthur d.w.'s Imaginary Friend/Arthur's Lost Library Book
9:30 p.m.
Arthur Arthur's Pet business/d.w. The Copycat
10 p.m.
Cyberchase Penguin Tears
10:30 p.m.
Pinkalicious & Peterrific All Tangled Up/Above the Clouds
11 p.m.
Pinkalicious & Peterrific Yodelahee Goat/Pink Mascot
11:30 p.m.
Elinor Wonders Why A Change of Art/The Litterbug
Arizona Public Media is a service of the University of Arizona and our broadcast stations are licensed to the Arizona Board of Regents who hold the trademarks for Arizona Public Media and AZPM. We respectfully acknowledge the University of Arizona is on the land and territories of Indigenous peoples.
The University of Arizona