PBS Kids Schedule

October, 2021
  S M T W Th F S
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            
November, 2021
  S M T W Th F S
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30        
Arizona Opera Supported by Arizona Opera
Art of Tubac Supported by Art of Tubac

Friday, October 8, 2021

Time
Show
12 a.m.
Donkey Hodie The Fastest Fetcher/Bobbly Ball
12:30 a.m.
Daniel Tiger's Neighborhood Daniel's Birthday/Daniel's Picnic
1 a.m.
Alma's Way Cardboard Club/Alma Clues in
1:30 a.m.
Xavier Riddle and the Secret Museum I Am Helen Keller/I Am Alexander Graham Bell
2 a.m.
Molly of Denali Culture Clash/Party Moose
2:30 a.m.
Hero Elementary AJ'S EXTRA SUPERPOWER, PART 1 / AJ'S EXTRA SUPERPO
3 a.m.
Wild Kratts The Desert Elves
3:30 a.m.
Arthur Arthur's Eyes/Francine's Bad Hair Day
4 a.m.
Arthur Arthur and the Real Mr. Ratburn/Arthur's Spelling
4:30 a.m.
Arthur D.W. All Wet/Buster's Dino Dilemma
5 a.m.
Arthur d.w.'s Imaginary Friend/Arthur's Lost Library Book
5:30 a.m.
Arthur Arthur's Pet business/d.w. The Copycat
6 a.m.
Cat in the Hat Knows a Lot About That! Many Ants Make Light Work/Nest Best Thing
6:30 a.m.
Ready Jet Go! Mars Rock for Mom/Sean Has a Cold
7 a.m.
Peg + Cat The Poetry Problem/The Disappearing Art Problem
7:30 a.m.
Super Why! Woofster Finds a Home
8 a.m.
Daniel Tiger's Neighborhood Daniel and Miss Elaina Play Rocketship/Daniel Play
8:30 a.m.
Daniel Tiger's Neighborhood Daniel's Babysitter/Daniel Goes to School
9 a.m.
Sesame Street Huff and Puff Away!
9:30 a.m.
Elinor Wonders Why The House That Ants Built/Special Places
10 a.m.
Clifford the Big Red Dog The Dog Who Cried Bark!/Fort Box
10:30 a.m.
Dinosaur Train DINOS a TO Z, PART 1, THE BIG IDEA/DINOS a TO Z,
11 a.m.
11:30 a.m.
Curious George The Fully Automatic Fun Hat/Creatures of the Night
12 p.m.
Nature Cat Animal Rescue Crew/Nature of Dreams
12:30 p.m.
Xavier Riddle and the Secret Museum I Am Albert Einstein/I Am Carol Burnett
1 p.m.
Molly of Denali Cabbagezilla/Name Game
1:30 p.m.
Hero Elementary Going to Pieces / Forces of Nature
2 p.m.
Cyberchase Composting in the Clutch
2:30 p.m.
Pinkalicious & Peterrific Plantastically Pink/Painting Pixie
3 p.m.
Pinkalicious & Peterrific Sand Palace/Zoo Day
3:30 p.m.
Elinor Wonders Why The House That Ants Built/Special Places
4 p.m.
Donkey Hodie The Cow and Potato Bug Opera/Everything Explorers
4:30 p.m.
Curious George The Fully Automatic Fun Hat/Creatures of the Night
5 p.m.
Alma's Way Alma the Artist/Bomba or Baseball
5:30 p.m.
Xavier Riddle and the Secret Museum I Am Albert Einstein/I Am Carol Burnett
6 p.m.
Molly of Denali Cabbagezilla/Name Game
6:30 p.m.
Hero Elementary Going to Pieces / Forces of Nature
7 p.m.
Alma's Way No-Go Mofongo/Alma vs. Eddie
7:30 p.m.
Alma's Way Alma the Artist/Bomba or Baseball
8 p.m.
Alma's Way Alma's Movie Night/Papi the Hero
8:30 p.m.
Alma's Way Doggone Sox/Alma Spells It Out
9 p.m.
Alma's Way Cardboard Club/Alma Clues in
9:30 p.m.
Arthur Arthur's Eyes/Francine's Bad Hair Day
10 p.m.
Cyberchase Composting in the Clutch
10:30 p.m.
Pinkalicious & Peterrific Plantastically Pink/Painting Pixie
11 p.m.
Pinkalicious & Peterrific Sand Palace/Zoo Day
11:30 p.m.
Elinor Wonders Why The House That Ants Built/Special Places
Arizona Public Media is a service of the University of Arizona and our broadcast stations are licensed to the Arizona Board of Regents who hold the trademarks for Arizona Public Media and AZPM. We respectfully acknowledge the University of Arizona is on the land and territories of Indigenous peoples.
The University of Arizona