PBS Kids Schedule

October, 2021
  S M T W Th F S
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            
November, 2021
  S M T W Th F S
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30        
Arizona Opera Supported by Arizona Opera
Art of Tubac Supported by Art of Tubac

Saturday, October 9, 2021

Time
Show
12 a.m.
Donkey Hodie The Cow and Potato Bug Opera/Everything Explorers
12:30 a.m.
Daniel Tiger's Neighborhood Daniel's Babysitter/Daniel Goes to School
1 a.m.
Alma's Way Alma the Artist/Bomba or Baseball
1:30 a.m.
Xavier Riddle and the Secret Museum I Am Albert Einstein/I Am Carol Burnett
2 a.m.
Molly of Denali Cabbagezilla/Name Game
2:30 a.m.
Hero Elementary Going to Pieces / Forces of Nature
3 a.m.
Alma's Way No-Go Mofongo/Alma vs. Eddie
3:30 a.m.
Alma's Way Alma the Artist/Bomba or Baseball
4 a.m.
Alma's Way Alma's Movie Night/Papi the Hero
4:30 a.m.
Alma's Way Doggone Sox/Alma Spells It Out
5 a.m.
Alma's Way Cardboard Club/Alma Clues in
5:30 a.m.
Arthur Arthur's Eyes/Francine's Bad Hair Day
6 a.m.
Clifford the Big Red Dog Nothing to Fur but Fur Itself/Jetta's Project
6:30 a.m.
Wordworld Kite Flight/Hide and Seek
7 a.m.
Splash and Bubbles Super Splash!/Pearlene
7:30 a.m.
Peep and the Big Wide World (Apt) A Daring Duck/The Trouble With Bubbles
8 a.m.
Sid the Science Kid The Amazing Computer Science Tool!
8:30 a.m.
Daniel Tiger's Neighborhood Daniel Goes to the Hospital
9 a.m.
Donkey Hodie The Yodel Birds Are Coming/A Lot of Hot
9:30 a.m.
Elinor Wonders Why Make Music Naturally/Light the Way
10 a.m.
10:30 a.m.
Super Why! Webby in Bathland
11 a.m.
Clifford the Big Red Dog Walkin' in a Clifford Wonderland/Bye Bye, Big Blue
11:30 a.m.
Pinkalicious & Peterrific Fairy House/Pinkabotta & Peterbotta
12 p.m.
Dinosaur Train An Apatosaurus Adventure/Nature Art
12:30 p.m.
1 p.m.
Martha Speaks Martha Smells/Martha Hears
1:30 p.m.
Nature Cat Gimme Shelter/Goin' Batty
2 p.m.
Cyberchase True Colors
2:30 p.m.
Wordgirl High-Five Sandwich/The Robot Problem
3 p.m.
Hero Elementary Sparks' Unplugged / Camp Catastrophe
3:30 p.m.
Xavier Riddle and the Secret Museum I Am Florence Nightingale/I Am George Washington C
4 p.m.
Molly of Denali Northern Lilghts/Fiddlesticks
4:30 p.m.
Arthur Hide and Snake/Muffy's New Best Friend
5 p.m.
Odd Squad Deposit Slip Up/Villains Always Win
5:30 p.m.
Wild Kratts Baby Tooth & Kid Musky
6 p.m.
Alma's Way No-Go Mofongo/Alma vs. Eddie
6:30 p.m.
Curious George Curious George, Plumber's Helper/Curious George Ta
7 p.m.
Alma's Way No-Go Mofongo/Alma vs. Eddie
7:30 p.m.
Alma's Way Alma the Artist/Bomba or Baseball
8 p.m.
Alma's Way Alma's Movie Night/Papi the Hero
8:30 p.m.
Alma's Way Doggone Sox/Alma Spells It Out
9 p.m.
Alma's Way Cardboard Club/Alma Clues in
9:30 p.m.
Arthur Arthur's Eyes/Francine's Bad Hair Day
10 p.m.
Cyberchase True Colors
10:30 p.m.
Wordgirl High-Five Sandwich/The Robot Problem
11 p.m.
Hero Elementary Sparks' Unplugged / Camp Catastrophe
11:30 p.m.
Xavier Riddle and the Secret Museum I Am Florence Nightingale/I Am George Washington C
Arizona Public Media is a service of the University of Arizona and our broadcast stations are licensed to the Arizona Board of Regents who hold the trademarks for Arizona Public Media and AZPM. We respectfully acknowledge the University of Arizona is on the land and territories of Indigenous peoples.
The University of Arizona