PBS Kids Schedule

November, 2021
  S M T W Th F S
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30        
December, 2021
  S M T W Th F S
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  
Arizona Opera Supported by Arizona Opera
Art of Tubac Supported by Art of Tubac

Tuesday, November 2, 2021

Time
Show
12 a.m.
Donkey Hodie The Masked Veggies/The Royal Hosts
12:30 a.m.
Daniel Tiger's Neighborhood Safety Patrol/Safety at the Beach
1 a.m.
Alma's Way Junior's Story/Anniversary Surprise
1:30 a.m.
Xavier Riddle and the Secret Museum I Am Jigonsaseh/I Am Sacagawea
2:30 a.m.
Hero Elementary What You Don't See / Super Purple Pop-Up Plants
3 a.m.
Wild Kratts Puffin Rescue
3:30 a.m.
Wild Kratts In Search of the Easter Bunny
4 a.m.
Odd Squad The Curious Case of Pirate-itis/Oscar the Couch
4:30 a.m.
Odd Squad No Ifs, Ands, or Robots/Worst First Day Ever
5 a.m.
Arthur Feeling Flush/Family Fortune
5:30 a.m.
Arthur Opposties Distract/Just the Ticket
6 a.m.
6:30 a.m.
Ready Jet Go! Astronaut Ellen Ochoa!
7 a.m.
Peg + Cat The Election Problem/The Littlest Chicken Problem
7:30 a.m.
Super Why! The City Mouse and the Country Mouse
8 a.m.
Daniel Tiger's Neighborhood The Class Votes/The Neighborhood Votes
8:30 a.m.
Daniel Tiger's Neighborhood Clean Up Time/Neighborhood Clean Up
9 a.m.
Sesame Street It's Sesame Circus
9:30 a.m.
Elinor Wonders Why Olive's Library/Nature Walk
10 a.m.
Clifford the Big Red Dog Coming Soon!/Fire Dog Tucker
10:30 a.m.
Dinosaur Train Erma Eoraptor/Under the Volcano
11 a.m.
Let's Go Luna! Nature Calls/Story Story
11:30 a.m.
Curious George Big, Bad Hundley/George's Simple Siphon
12 p.m.
Nature Cat Garden Impossible/Agents of the Great Outdoors
12:30 p.m.
Xavier Riddle and the Secret Museum I Am Ibn Batutta/I Am Beulah Louise Henry
1:30 p.m.
Hero Elementary Bouncing Ideas / Leaning Tower, No Pizza
2 p.m.
Cyberchase True Colors
2:30 p.m.
Pinkalicious & Peterrific Fairy House/Pinkabotta & Peterbotta
3 p.m.
Pinkalicious & Peterrific Cha-Cha-Licious /Show and Smell
3:30 p.m.
Elinor Wonders Why Olive's Library/Nature Walk
4 p.m.
Donkey Hodie The Fastest Fetcher/Bobbly Ball
4:30 p.m.
Curious George Big, Bad Hundley/George's Simple Siphon
5 p.m.
Alma's Way No-Go Mofongo/Alma vs. Eddie
5:30 p.m.
Xavier Riddle and the Secret Museum I Am Ibn Batutta/I Am Beulah Louise Henry
6:30 p.m.
Hero Elementary Bouncing Ideas / Leaning Tower, No Pizza
7 p.m.
Wild Kratts Stars of the Tides
7:30 p.m.
Wild Kratts Mystery of the Flamingo's Pink
8 p.m.
Odd Squad Music of Sound
8:30 p.m.
Odd Squad ODD IN 60 SECONDS/VILLAIN NETWORKING
9 p.m.
Arthur The Election/Francine Goes to War
9:30 p.m.
Arthur D.W. Aims High/Flaw and Order
10 p.m.
Cyberchase True Colors
10:30 p.m.
Pinkalicious & Peterrific Fairy House/Pinkabotta & Peterbotta
11 p.m.
Pinkalicious & Peterrific Cha-Cha-Licious /Show and Smell
11:30 p.m.
Elinor Wonders Why Olive's Library/Nature Walk
Arizona Public Media is a service of the University of Arizona and our broadcast stations are licensed to the Arizona Board of Regents who hold the trademarks for Arizona Public Media and AZPM. We respectfully acknowledge the University of Arizona is on the land and territories of Indigenous peoples.
The University of Arizona