PBS Kids Schedule

September, 2022
  S M T W Th F S
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  
October, 2022
  S M T W Th F S
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
Sylvan Learning+ Supported by Sylvan Learning

Tuesday, November 30, 2021

Time
Show
12 a.m.
Donkey Hodie Potato Pirates/Panda's Special Something
12:30 a.m.
Daniel Tiger's Neighborhood Duckling Goes Home/Daniel Feels Left Out
1 a.m.
Alma's Way Doggone Sox/Alma Spells It Out
1:30 a.m.
Xavier Riddle and the Secret Museum I Am Isaac Newton/I Am Golda Meir
2:30 a.m.
Hero Elementary Hero Hit Parade / Trouble at the Pet Wash
3 a.m.
Wild Kratts Mini Madagascar
3:30 a.m.
Wild Kratts Aye Aye
4 a.m.
Odd Squad Extreme Cakeover/A Job Well Undone
4:30 a.m.
Odd Squad Three's Company/Behind Enemy Mimes
5 a.m.
Arthur Arthur Sells Out/Mind Your Manners
5:30 a.m.
Arthur Buenas Noches, Vicita/Prunella Packs It in
6 a.m.
Cat in the Hat Knows a Lot About That! Manatees and Mermaids/The Last Chocolate
6:30 a.m.
Ready Jet Go! Who Messed Up the Treehouse?/Fact or Fiction?
7 a.m.
Peg + Cat The Flat Woman Problem/The Hanukkah Problem
7:30 a.m.
Super Why! Judith's Happy Chanukah
8 a.m.
Daniel Tiger's Neighborhood Jodi's Asthma/Daniel and Max Play at the Playgroun
8:30 a.m.
9 a.m.
Sesame Street Neighborhood Safari
9:30 a.m.
Elinor Wonders Why The Unsinkable Lynx/Rocky the Rock
10 a.m.
Clifford the Big Red Dog The Fortune Teller/The Goat Boat
10:30 a.m.
Dinosaur Train Zeppelin: Waterfalls/Zeppelin: Atoll
11 a.m.
Let's Go Luna! Leo and the Coconut/Beautiful Wonderful Life
11:30 a.m.
Curious George Curious George Takes a Job/Curious George Takes An
12 p.m.
Nature Cat Tally Ho! A Rainbow/Travelin' Seeds
12:30 p.m.
Xavier Riddle and the Secret Museum I Am Jesse Owens/I Am Ella Fitzgerald
1 p.m.
Molly of Denali New Nivagi/Crane Song
1:30 p.m.
Hero Elementary With a Little Push/Track That Pack
2 p.m.
Cyberchase Housewarming Party
2:30 p.m.
Pinkalicious & Peterrific Drawing Noses/Pinkalicious on Ice
3 p.m.
Pinkalicious & Peterrific Yodelahee Goat/Pink Mascot
3:30 p.m.
Elinor Wonders Why The Unsinkable Lynx/Rocky the Rock
4 p.m.
Donkey Hodie Donkey's Bad Day/Yodel Bird Egg
4:30 p.m.
Curious George Curious George Takes a Job/Curious George Takes An
5 p.m.
Alma's Way Cardboard Club/Alma Clues in
5:30 p.m.
Xavier Riddle and the Secret Museum I Am Jesse Owens/I Am Ella Fitzgerald
6 p.m.
Molly of Denali New Nivagi/Crane Song
6:30 p.m.
Hero Elementary With a Little Push/Track That Pack
7 p.m.
Wild Kratts Choose Your Swordfish
7:30 p.m.
Wild Kratts Komodo Dragon
8 p.m.
Odd Squad And Then They Were Puppies/A Case of the Sillies
8:30 p.m.
Odd Squad Flawed Squad/The Creature Whisperer
9 p.m.
Arthur Arthur's Family Feud/Muffy Gets Mature
9:30 p.m.
Arthur Swept Away/Germophobia
10 p.m.
Cyberchase Housewarming Party
10:30 p.m.
Pinkalicious & Peterrific Drawing Noses/Pinkalicious on Ice
11 p.m.
Pinkalicious & Peterrific Yodelahee Goat/Pink Mascot
11:30 p.m.
Elinor Wonders Why The Unsinkable Lynx/Rocky the Rock
Arizona Public Media is a service of the University of Arizona and our broadcast stations are licensed to the Arizona Board of Regents who hold the trademarks for Arizona Public Media and AZPM. We respectfully acknowledge the University of Arizona is on the land and territories of Indigenous peoples.
The University of Arizona