PBS Kids Schedule

November, 2021
  S M T W Th F S
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30        
December, 2021
  S M T W Th F S
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  
Arizona Opera Supported by Arizona Opera
Art of Tubac Supported by Art of Tubac

Thursday, November 4, 2021

Time
Show
12 a.m.
Donkey Hodie The Yodel Birds Are Coming/A Lot of Hot
12:30 a.m.
Daniel Tiger's Neighborhood The Dragon Dance/Teacher Harriet's Birthday
1 a.m.
Alma's Way Socks for Sale/Alma's Animal Show
1:30 a.m.
Xavier Riddle and the Secret Museum I Am Maya Angelou/I Am Frederick Douglass
2:30 a.m.
Hero Elementary The Lake Mistake/Plant Problem
3 a.m.
Wild Kratts The Last Largest Lobster
3:30 a.m.
Wild Kratts Spots in the Desert
4 a.m.
Odd Squad O Is for Opposite/Agent Oksana's Kitchen Nightmare
4:30 a.m.
Odd Squad Rookie Night/Who Let the Doug Out?
5 a.m.
Arthur All Thumbs/Kidonia
5:30 a.m.
Arthur unfinished/d.w., Bossy Boots
6 a.m.
Cat in the Hat Knows a Lot About That! Cause and Effect/Good Vibrations
6:30 a.m.
Ready Jet Go! A Visit From Uncle Zucchini/Mindy's Weather Report
7 a.m.
Peg + Cat The Circus Problem/The Buried Treasure Problem
7:30 a.m.
Super Why! Cinderella: The Prince's Side of the Story
8 a.m.
Daniel Tiger's Neighborhood Jodi's Mama Travels for Work/The Tiger Family Baby
8:30 a.m.
Daniel Tiger's Neighborhood Super Daniel!/Play Pretend
9 a.m.
Sesame Street Magic Spell
9:30 a.m.
Elinor Wonders Why The Paper Trail/Bath Time
10 a.m.
Clifford the Big Red Dog Knights of the Wobbly Table/Don't Lead Me a Stray
10:30 a.m.
Dinosaur Train Triassic Turtle/Tank's Baby Brother
11 a.m.
Let's Go Luna! A Prickly Pear/Turkish Delight
11:30 a.m.
Curious George Curious George's Home for Pigeons/Out of Order
12 p.m.
Nature Cat The Big Bath Brouhaha/Fossil Hunt
12:30 p.m.
Xavier Riddle and the Secret Museum I Am James Naismith/I Am Temple Grandin
1:30 p.m.
Hero Elementary Monumental Problem / Super Lift
2 p.m.
Cyberchase A Camping Conundrum
2:30 p.m.
Pinkalicious & Peterrific Pinkapolka Dotty/Lila Gets Glasse
3 p.m.
Pinkalicious & Peterrific School Rules/Scooterboy
3:30 p.m.
Elinor Wonders Why The Paper Trail/Bath Time
4 p.m.
Donkey Hodie Flying Flapjacks/Pickle Penguin Problem
4:30 p.m.
Curious George Curious George's Home for Pigeons/Out of Order
5 p.m.
Alma's Way Alma's New Kicks/Star Ball
5:30 p.m.
Xavier Riddle and the Secret Museum I Am James Naismith/I Am Temple Grandin
6:30 p.m.
Hero Elementary Monumental Problem / Super Lift
7 p.m.
Wild Kratts Golden Bamboo Lemur
7:30 p.m.
Wild Kratts Tenrec Treasure Hunt
8 p.m.
Odd Squad Mr. Unpredictable/Down the Tubes
8:30 p.m.
Odd Squad Sample of New York/It's Not Easy Being Chill
9 p.m.
Arthur Speak Up Francine/Waiting for Snow
9:30 p.m.
Arthur The Curse of the Grebes/Arthur Changes Gears
10 p.m.
Cyberchase A Camping Conundrum
10:30 p.m.
Pinkalicious & Peterrific Pinkapolka Dotty/Lila Gets Glasse
11 p.m.
Pinkalicious & Peterrific School Rules/Scooterboy
11:30 p.m.
Elinor Wonders Why The Paper Trail/Bath Time
Arizona Public Media is a service of the University of Arizona and our broadcast stations are licensed to the Arizona Board of Regents who hold the trademarks for Arizona Public Media and AZPM. We respectfully acknowledge the University of Arizona is on the land and territories of Indigenous peoples.
The University of Arizona