PBS Kids Schedule

October, 2021
  S M T W Th F S
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            
November, 2021
  S M T W Th F S
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30        
Arizona Opera Supported by Arizona Opera
Art of Tubac Supported by Art of Tubac

Thursday, February 25, 2021

Time
Show
12 a.m.
Sesame Street Let's Draw
12:30 a.m.
Daniel Tiger's Neighborhood Daniel Thinks of Others/Daniel Thinks of What Marg
1 a.m.
Let's Go Luna! C'est Cheese/C'est La Vie a Paris
1:30 a.m.
Nature Cat Runaway Pumpkin/Lady Bug Tough
2 a.m.
Wild Kratts Road Runner
2:30 a.m.
Wild Kratts The Desert Elves
3:30 a.m.
Molly of Denali The Night Manager/Not So Permafrost
4 a.m.
Hero Elementary Kite Delight / Little Lost Horse
4:30 a.m.
Odd Squad Rise of the Hydraclops/O Is Not for Old
5 a.m.
Arthur All Thumbs/Kidonia
5:30 a.m.
Wordgirl A BETTER MOUSETRAP: PART 1/A BETTER MOUSETRAP: PAR
6 a.m.
Splash and Bubbles Lu the Explorer/I've Got Rhythm?
6:30 a.m.
Wordworld A String's the Thing/J-j-jelly
7 a.m.
Peg + Cat The Flat Woman Problem/The Hanukkah Problem
7:30 a.m.
Peep and the Big Wide World (Apt) Finders, Keepers/Quack Quiets the Universe
8 a.m.
Sid the Science Kid Sid's Amazing Invention
8:30 a.m.
Super Why! Hansel and Gretel: A Healthy Adventure
9 a.m.
Pinkalicious & Peterrific Dream Salon/The Duck Stops Here
9:30 a.m.
Clifford the Big Red Dog Mount Norma/Hide and Sneak
10 a.m.
Let's Go Luna! Stinky Fruit/Kick It Good
10:30 a.m.
Dinosaur Train Remember the Alamosaurus/Sunrise, Sunset
11 a.m.
Cat in the Hat Knows a Lot About That! Design Time/A Prize Surprise
11:30 a.m.
Martha Speaks Paws and Effect/The Trouble With Teddy
12 p.m.
Nature Cat Stop That Squirrel/Onward and Pondward
12:30 p.m.
Ready Jet Go! Mindy's Ice Rink/Measure for Measure
1 p.m.
Arthur The Director's Cut/Crime and Consequences
1:30 p.m.
Odd Squad Best Seats in the House/Agent Obfusco
2 p.m.
Cyberchase The SNELFU SNAFU (PT. 1)
2:30 p.m.
Molly of Denali Fiddle of Nowhere/A Splash of Mink
3 p.m.
Pinkalicious & Peterrific Dream Salon/The Duck Stops Here
3:30 p.m.
Elinor Wonders Why The House That Ants Built/Special Places
4 p.m.
Sesame Street A Very Special Fiesta
4:30 p.m.
Daniel Tiger's Neighborhood Daniel's Very Different Day/Class Trip to the Libr
5 p.m.
Curious George Camping With Hundley/Curious George vs. The Turbo
5:30 p.m.
Curious George Monkey Stagehand/Magic Garden
6 p.m.
Wild Kratts Journey to the Subnivean Zone
6:30 p.m.
Wild Kratts Journey to the Subnivean Zone
7 p.m.
Xavier Riddle and the Secret Museum I Am Catherine the Great/I Am Tomioka Tessai
7:30 p.m.
Molly of Denali Fiddle of Nowhere/A Splash of Mink
8 p.m.
Hero Elementary Bugging Out / Eager Beavers
8:30 p.m.
Odd Squad Best Seats in the House/Agent Obfusco
9 p.m.
Arthur The Director's Cut/Crime and Consequences
9:30 p.m.
Wordgirl Nocan the Evil Ingredient Finding Guy/The Straw Th
10 p.m.
Cyberchase The SNELFU SNAFU (PT. 1)
10:30 p.m.
Molly of Denali Fiddle of Nowhere/A Splash of Mink
11 p.m.
Pinkalicious & Peterrific Dream Salon/The Duck Stops Here
11:30 p.m.
Elinor Wonders Why The House That Ants Built/Special Places
Arizona Public Media is a service of the University of Arizona and our broadcast stations are licensed to the Arizona Board of Regents who hold the trademarks for Arizona Public Media and AZPM. We respectfully acknowledge the University of Arizona is on the land and territories of Indigenous peoples.
The University of Arizona