PBS Kids Schedule

November, 2021
  S M T W Th F S
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30        
December, 2021
  S M T W Th F S
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  
Arizona Opera Supported by Arizona Opera
Art of Tubac Supported by Art of Tubac

Tuesday, February 9, 2021

Time
Show
12 a.m.
Sesame Street Welcome Baby Chicks
12:30 a.m.
Daniel Tiger's Neighborhood Good Morning Daniel/Goodnight Daniel
1:30 a.m.
Nature Cat OCEAN COMMOTION - PART 1
2 a.m.
Wild Kratts Crocogator Contest
2:30 a.m.
Wild Kratts Red Panda Rescue
3:30 a.m.
Molly of Denali Sukis Bone/Brand New Flag
4 a.m.
Hero Elementary Hero Hit Parade / Trouble at the Pet Wash
4:30 a.m.
Odd Squad DROP GADGET REPEAT/20 QUESTIONS
5 a.m.
Arthur D.W. Tale Spins/Prunella Gets It Twice
5:30 a.m.
Wordgirl Bummertime/The Homerun King
6 a.m.
Splash and Bubbles Gush's White Whale/Exreme Clean
6:30 a.m.
Wordworld Race to the Spaceship/Sandbox Surprise
7 a.m.
Peg + Cat The T-Ball Problem/The Bus Problem
7:30 a.m.
Peep and the Big Wide World (Apt) In a Bind/Star Light, Star Bright
8 a.m.
Sid the Science Kid Reused Robot!
8:30 a.m.
Super Why! The Rolling Rice Cakes
9 a.m.
Pinkalicious & Peterrific Snow Fairy/To Catch a Leaf
9:30 a.m.
Clifford the Big Red Dog Whale of a Time/Clifford's Museum
10 a.m.
Let's Go Luna! Lullaby for Baby Vlad/Space Is the Place
10:30 a.m.
Dinosaur Train Where Have All the Lizards Gone?/Conductor's Sleep
12 p.m.
Nature Cat Happy Halentine's Day/The Groundhog Way
12:30 p.m.
Ready Jet Go! A Visit From Uncle Zucchini/Mindy's Weather Report
1 p.m.
Arthur Flea to Be You and Me/Kiss and Tell
1:30 p.m.
Odd Squad Oswald in the MacHine B-Team
2 p.m.
Cyberchase Hugs and Witches
2:30 p.m.
Molly of Denali New Nivagi/Crane Song
3 p.m.
Pinkalicious & Peterrific Snow Fairy/To Catch a Leaf
3:30 p.m.
Elinor Wonders Why The Lizard Lounge/Feathers
4 p.m.
Sesame Street Zoe Breaks Her Arm
4:30 p.m.
Daniel Tiger's Neighborhood It's Love Day!/Daniel's Love Day Surprise
5 p.m.
Curious George Color Me Monkey/Special Delivery Monkey
5:30 p.m.
Curious George Big, Bad Hundley/George's Simple Siphon
6 p.m.
Wild Kratts Prairie Who?
6:30 p.m.
Wild Kratts Spirit Bear
7 p.m.
Xavier Riddle and the Secret Museum I Am Isaac Newton/I Am Golda Meir
7:30 p.m.
Molly of Denali New Nivagi/Crane Song
8 p.m.
Hero Elementary The Butterfly Chasers / Something Shady
8:30 p.m.
Odd Squad Oswald in the MacHine B-Team
9 p.m.
Arthur Flea to Be You and Me/Kiss and Tell
9:30 p.m.
Wordgirl Cherish Is the Word/Granny's Intuition
10 p.m.
Cyberchase Hugs and Witches
10:30 p.m.
Molly of Denali New Nivagi/Crane Song
11 p.m.
Pinkalicious & Peterrific Snow Fairy/To Catch a Leaf
11:30 p.m.
Elinor Wonders Why The Lizard Lounge/Feathers
Arizona Public Media is a service of the University of Arizona and our broadcast stations are licensed to the Arizona Board of Regents who hold the trademarks for Arizona Public Media and AZPM. We respectfully acknowledge the University of Arizona is on the land and territories of Indigenous peoples.
The University of Arizona