PBS Kids Schedule

June, 2021
  S M T W Th F S
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
July, 2021
  S M T W Th F S
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Tuesday, May 25, 2021

Time
Show
12 a.m.
Donkey Hodie Royal Sandcastle Builders/Bobski Bounce
12:30 a.m.
Daniel Tiger's Neighborhood Daniels Grr-Ific Grandpere/Making Mozies With Nana
1 a.m.
Daniel Tiger's Neighborhood Circle Time Squabble/It's Not Okay to Hurt Someone
1:30 a.m.
Xavier Riddle and the Secret Museum I Am George Washington/I Am Susan B. Anthony
2:30 a.m.
Hero Elementary Super Summertime / Snowy Journey
3 a.m.
Wild Kratts The Colors of China
3:30 a.m.
Wild Kratts Baby Tooth & Kid Musky
4 a.m.
Odd Squad Orlas Birthday/Jeremy
4:30 a.m.
Odd Squad First Day
5 a.m.
Arthur Chips Are Down/The Revenge of the Chip
5:30 a.m.
Arthur Binky Rules/Meet Binky
6 a.m.
Cat in the Hat Knows a Lot About That! You're It/The Holes Story
6:30 a.m.
Ready Jet Go! Mindy's Ice Rink/Measure for Measure
7 a.m.
Peg + Cat The Groovy Sixties Problem/Bad Jack Is Back
7:30 a.m.
Super Why! The Goose and the Golden Eggs
8 a.m.
Daniel Tiger's Neighborhood Daniel Does Gymnastics/The Big Slide
8:30 a.m.
Daniel Tiger's Neighborhood Calm at the Restaurant/Calm in Class
9 a.m.
Sesame Street Searching for Letter Y
9:30 a.m.
Elinor Wonders Why Bubble House/The Syrup Tree
10 a.m.
Clifford the Big Red Dog Muddy Buds Hit the Suds/Lights, Camera, Clifford!
10:30 a.m.
Dinosaur Train Don's Winter Wish/Festival of Lights
11 a.m.
Let's Go Luna! Sign of the Artist/The One and Only Ghana Kid
11:30 a.m.
Nature Cat Garden Impossible/Agents of the Great Outdoors
12 p.m.
Nature Cat The Big Bath Brouhaha/Fossil Hunt
12:30 p.m.
Xavier Riddle and the Secret Museum I Am Winston Churchill/I Am Cleopatra
1 p.m.
Molly of Denali Mollyball/Visit Qyah
1:30 p.m.
Hero Elementary Toadal Confusion / Hero Hideaway
2 p.m.
Cyberchase A Garden Grows in Botlyn
2:30 p.m.
Pinkalicious & Peterrific All Tangled Up/Above the Clouds
3 p.m.
Pinkalicious & Peterrific Amazing Sled Run/Frost Fairy
3:30 p.m.
Elinor Wonders Why Bubble House/The Syrup Tree
4 p.m.
Donkey Hodie Spooky Shadow Swamp/Hidden Orchestra
4:30 p.m.
Curious George Junky Monkey/Jumpy Warms Up
5 p.m.
Curious George Curious George and the Wake-Up MacHine Hun
5:30 p.m.
Xavier Riddle and the Secret Museum I Am Winston Churchill/I Am Cleopatra
6 p.m.
Molly of Denali Mollyball/Visit Qyah
6:30 p.m.
Hero Elementary Toadal Confusion / Hero Hideaway
7 p.m.
Wild Kratts Box Turtled In!
7:30 p.m.
Wild Kratts Cheetah Adopted
8 p.m.
Odd Squad The Thrill of the Face/Raising the Bar
8:30 p.m.
Odd Squad Back to the Past/Odd Squad Needs You
9 p.m.
Arthur Double Tibble Trouble/Arthur's Almost Live Not Rea
9:30 p.m.
Arthur What Scared Sue Ellen?/Clarissa Is Cracked
10 p.m.
Cyberchase A Garden Grows in Botlyn
10:30 p.m.
Pinkalicious & Peterrific All Tangled Up/Above the Clouds
11 p.m.
Pinkalicious & Peterrific Amazing Sled Run/Frost Fairy
11:30 p.m.
Elinor Wonders Why Bubble House/The Syrup Tree
Arizona Public Media broadcast stations are licensed to the Arizona Board of Regents. Arizona Public Media and AZPM are registered trademarks of the Arizona Board of Regents.
The University of Arizona