PBS Kids Schedule

May, 2021
  S M T W Th F S
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          

Tuesday, May 4, 2021

Time
Show
12 a.m.
Donkey Hodie Flying Flapjacks/Pickle Penguin Problem
12:30 a.m.
Donkey Hodie A Big Favor for Grampy/A Fair Way to Bounce
1 a.m.
Daniel Tiger's Neighborhood Sharing at the Library/Daniel Shares With Margaret
1:30 a.m.
Xavier Riddle and the Secret Museum I Am Albert Einstein/I Am Carol Burnett
2 a.m.
Molly of Denali Ice Sculpture/Tale of the Totem
2:30 a.m.
Hero Elementary Search and Rescue / Secret Lives of Teachers
3 a.m.
Wild Kratts Wolf Hawks
3:30 a.m.
Wild Kratts Little Howler
4 a.m.
Odd Squad Robert Plant/Game Time
4:30 a.m.
Odd Squad No Ifs, Ands, or Robots/Worst First Day Ever
5 a.m.
Arthur George Scraps His Sculpture/Arthurs Big Meltdown
5:30 a.m.
Arthur BASED ON a TRUE STORY (PART 1 & 2)
6 a.m.
Cat in the Hat Knows a Lot About That! Pick Your Friends/ Finola's Farm
6:30 a.m.
Ready Jet Go! Sunspot's Sunspot/Our Sun Is a Star!
7 a.m.
Peg + Cat The Honey Problem/The Penguin Problem
7:30 a.m.
Super Why! The Story of Mother Goose
8 a.m.
Daniel Tiger's Neighborhood Duckling Goes Home/Daniel Feels Left Out
8:30 a.m.
Daniel Tiger's Neighborhood The Fire Drill/Daniel and Mom Go to the Market
9 a.m.
Sesame Street The Great Fruit Strike
9:30 a.m.
Elinor Wonders Why Burrowing Owl Girl/Olive's Tree
10 a.m.
Clifford the Big Red Dog The Little Red Dream/The Mail Mix Up
10:30 a.m.
Dinosaur Train Junior Conductor Jamboree/Troodon Train Day
11 a.m.
Let's Go Luna! Bob the Plant/Aren't We a Pair?
11:30 a.m.
Nature Cat Onward and Songward/Why Did the Turtle Cross the R
12 p.m.
Nature Cat The Legend of Gold Gardens/Winter Dance Party
12:30 p.m.
Xavier Riddle and the Secret Museum I Am Mary Shelley/I Am Harry Houdini
1 p.m.
Molly of Denali The Night Manager/Not So Permafrost
1:30 p.m.
Hero Elementary Monster Hunters/A Soapy Situation
2 p.m.
Cyberchase Journey of a Thousand Food Miles
2:30 p.m.
Pinkalicious & Peterrific Peter's Blues/Pink Raspberry
3 p.m.
Pinkalicious & Peterrific Secret Sculpture/The Celebrator
3:30 p.m.
Elinor Wonders Why Burrowing Owl Girl/Olive's Tree
4 p.m.
Donkey Hodie The Masked Veggies/The Royal Hosts
4:30 p.m.
Curious George Downhill Racer/Book Monkey
5 p.m.
Curious George School of Dance/Curious George Sounds Off
5:30 p.m.
Xavier Riddle and the Secret Museum I Am Mary Shelley/I Am Harry Houdini
6 p.m.
Molly of Denali The Night Manager/Not So Permafrost
6:30 p.m.
Hero Elementary Monster Hunters/A Soapy Situation
7 p.m.
Wild Kratts The Real Ant Farm
7:30 p.m.
Wild Kratts The Gecko Effect
8 p.m.
Odd Squad O Games
8:30 p.m.
Odd Squad Music of Sound
9 p.m.
Arthur The GREAT MACGRADY, PARTS 1 & 2
9:30 p.m.
Arthur Flippity Francine/Muffy Takes the Wheel
10 p.m.
Cyberchase Journey of a Thousand Food Miles
10:30 p.m.
Pinkalicious & Peterrific Peter's Blues/Pink Raspberry
11 p.m.
Pinkalicious & Peterrific Secret Sculpture/The Celebrator
11:30 p.m.
Elinor Wonders Why Burrowing Owl Girl/Olive's Tree
Arizona Public Media broadcast stations are licensed to the Arizona Board of Regents. Arizona Public Media and AZPM are registered trademarks of the Arizona Board of Regents.
The University of Arizona