PBS Kids Schedule

July, 2021
  S M T W Th F S
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
August, 2021
  S M T W Th F S
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Thursday, June 10, 2021

Time
Show
12 a.m.
Donkey Hodie The Waiting Game/Planet Purple Party
12:30 a.m.
Daniel Tiger's Neighborhood Daniel Makes a Noise Maker/Daniel Makes the Neighb
1 a.m.
Daniel Tiger's Neighborhood Someone Else's Feelings/Empathy at School
1:30 a.m.
Xavier Riddle and the Secret Museum I Am James Naismith/I Am Temple Grandin
2 a.m.
Molly of Denali New Nivagi/Crane Song
2:30 a.m.
Hero Elementary The Crew Who Snows What to Do / Keep Your Eye on T
3 a.m.
Wild Kratts Skunked!
3:30 a.m.
Wild Kratts Cheeks the Hamster
4 a.m.
Odd Squad DROP GADGET REPEAT/20 QUESTIONS
4:30 a.m.
Odd Squad The Trouble With Centigurps/Totally Odd Squad
5 a.m.
Arthur Desk Wars/Desperately Seeking Stanley
5:30 a.m.
Arthur Vomitrocious!/Sue Ellen Chickens Out
6 a.m.
Cat in the Hat Knows a Lot About That! A Plan for Sand/Whale Music
6:30 a.m.
Ready Jet Go! Beep Has the Blues/Chore Day
7 a.m.
Peg + Cat The Arch Villain Problem/The Straight and Narrow P
7:30 a.m.
Super Why! Naila and the Magic Map
8 a.m.
Daniel Tiger's Neighborhood Daniel and O'S Road Trip/Daniel's Puppet Plan
8:30 a.m.
Daniel Tiger's Neighborhood The Neighborhood Fall Festival/Field Day at School
9 a.m.
Sesame Street Pigs for Another Day
9:30 a.m.
Elinor Wonders Why Follow Your Nose/Leaf Charms
10 a.m.
Clifford the Big Red Dog The Birdwell Times/Night at the Library
10:30 a.m.
Dinosaur Train What's at the Center of the Earth Troglobites!/Min
11 a.m.
11:30 a.m.
Nature Cat What a Pearl/Wild Bee Motel
12 p.m.
Nature Cat Ants Revolution/Tide Pool Tough
12:30 p.m.
Xavier Riddle and the Secret Museum I Am Wilma Rudolph/I Am Jonas Salk
1 p.m.
Molly of Denali Stand Back Up/Seal Meal
1:30 p.m.
Hero Elementary Hatching a Plan/The Invisible Force
2 p.m.
Cyberchase Fit to Be Heroes
2:30 p.m.
Pinkalicious & Peterrific Don't Wake Norman/Pinkasaurus
3 p.m.
Pinkalicious & Peterrific School Rules/Scooterboy
3:30 p.m.
Elinor Wonders Why Follow Your Nose/Leaf Charms
4 p.m.
Donkey Hodie Spooky Shadow Swamp/Hidden Orchestra
4:30 p.m.
Curious George Honey of a Monkey/Curious George's Egg Hunt
5 p.m.
Curious George George and Allie's Lawn Service/Curious George
5:30 p.m.
Xavier Riddle and the Secret Museum I Am Wilma Rudolph/I Am Jonas Salk
6 p.m.
Molly of Denali Stand Back Up/Seal Meal
6:30 p.m.
Hero Elementary Hatching a Plan/The Invisible Force
7 p.m.
Wild Kratts Temple of the Tigers
7:30 p.m.
Wild Kratts Rattlesnake Crystal
8 p.m.
Odd Squad How to Interrogate a Unicorn/The Briefcase
8:30 p.m.
Odd Squad Best Seats in the House/Agent Obfusco
9 p.m.
Arthur Muffy's Art Attack/Tales From the Crib
9:30 p.m.
Arthur Fernkenstein's monster/d.w., Dancing Queen
10 p.m.
Cyberchase Fit to Be Heroes
10:30 p.m.
Pinkalicious & Peterrific Don't Wake Norman/Pinkasaurus
11 p.m.
Pinkalicious & Peterrific School Rules/Scooterboy
11:30 p.m.
Elinor Wonders Why Follow Your Nose/Leaf Charms
Arizona Public Media is a service of the University of Arizona and our broadcast stations are licensed to the Arizona Board of Regents who hold the trademarks for Arizona Public Media and AZPM. We respectfully acknowledge the University of Arizona is on the land and territories of Indigenous peoples.
The University of Arizona