PBS Kids Schedule

October, 2021
  S M T W Th F S
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            
November, 2021
  S M T W Th F S
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30        
Arizona Opera Supported by Arizona Opera
Art of Tubac Supported by Art of Tubac

Saturday, June 12, 2021

Time
Show
12 a.m.
Donkey Hodie Growing the Ungrowdenia/Camp Buddy Buddy
12:30 a.m.
Daniel Tiger's Neighborhood Visiting Grandpere/The Tiger Family Goes Back Home
1 a.m.
1:30 a.m.
Xavier Riddle and the Secret Museum I Am Mary Shelley/I Am Harry Houdini
2 a.m.
Molly of Denali New Nivagi/Crane Song
2:30 a.m.
Molly of Denali Ice Sculpture/Tale of the Totem
4 a.m.
Molly of Denali Rocky Rescue/Canoe Journey
4:30 a.m.
Molly of Denali King Run/The Native Youth Olympics
6 a.m.
Clifford the Big Red Dog My Best Friend/Cleo's Fair Share
6:30 a.m.
Wordworld Playing Spies/Wee Little Whale
7 a.m.
Splash and Bubbles Yuck or Treat/The Thing From Above the Reef
7:30 a.m.
Peep and the Big Wide World (Apt) Reflection Affection/Peep Deep in the Big Muddy
8 a.m.
Sid the Science Kid Where Did the Water Go?
8:30 a.m.
Daniel Tiger's Neighborhood Daniel Makes a Noise Maker/Daniel Makes the Neighb
9 a.m.
Donkey Hodie Squibbit/Teamwork Challenge
9:30 a.m.
Elinor Wonders Why To Bee or Not to Bee/Turtle Crossing
10 a.m.
Sesame Street Rudy Blows His First Bubble
10:30 a.m.
11 a.m.
Clifford the Big Red Dog The Adventures of Clifford the Good/Surf's Up... A
11:30 a.m.
Pinkalicious & Peterrific Secret Sculpture/The Celebrator
12 p.m.
Dinosaur Train Dinosaur Train Submarine: A Sea Turtle Tale/Rocket
12:30 p.m.
1 p.m.
Martha Speaks There Goes the Neighborhood/I Scream
1:30 p.m.
Nature Cat More Than a Monkey Wrench/Trailblazers
2 p.m.
Cyberchase Going Solar
2:30 p.m.
Wordgirl Quiz Show/The People vs. Ms. Question
3 p.m.
Hero Elementary The Crew Who Snows What to Do / Keep Your Eye on T
3:30 p.m.
Xavier Riddle and the Secret Museum I Am Maya Angelou/I Am Frederick Douglass
4 p.m.
Molly of Denali King Run/The Native Youth Olympics
4:30 p.m.
Arthur Muffy's Art Attack/Tales From the Crib
5 p.m.
Odd Squad Skip Day/The Great Grinaldi
5:30 p.m.
Wild Kratts The Dhole Duplicator
6 p.m.
Molly of Denali New Nivagi/Crane Song
6:30 p.m.
Molly of Denali Ice Sculpture/Tale of the Totem
8 p.m.
Molly of Denali Rocky Rescue/Canoe Journey
8:30 p.m.
Molly of Denali King Run/The Native Youth Olympics
10 p.m.
Cyberchase Going Solar
10:30 p.m.
Wordgirl Quiz Show/The People vs. Ms. Question
11 p.m.
Hero Elementary The Crew Who Snows What to Do / Keep Your Eye on T
11:30 p.m.
Xavier Riddle and the Secret Museum I Am Maya Angelou/I Am Frederick Douglass
Arizona Public Media is a service of the University of Arizona and our broadcast stations are licensed to the Arizona Board of Regents who hold the trademarks for Arizona Public Media and AZPM. We respectfully acknowledge the University of Arizona is on the land and territories of Indigenous peoples.
The University of Arizona