PBS Kids Schedule

October, 2021
  S M T W Th F S
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            
November, 2021
  S M T W Th F S
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30        
Arizona Opera Supported by Arizona Opera
Art of Tubac Supported by Art of Tubac

Sunday, June 13, 2021

Time
Show
12 a.m.
Molly of Denali King Run/The Native Youth Olympics
12:30 a.m.
Arthur Muffy's Art Attack/Tales From the Crib
1 a.m.
Odd Squad Skip Day/The Great Grinaldi
1:30 a.m.
Wild Kratts The Dhole Duplicator
2 a.m.
Molly of Denali New Nivagi/Crane Song
2:30 a.m.
Molly of Denali Ice Sculpture/Tale of the Totem
4 a.m.
Molly of Denali Rocky Rescue/Canoe Journey
4:30 a.m.
Molly of Denali King Run/The Native Youth Olympics
6 a.m.
Clifford the Big Red Dog Great Race/Tummy Trouble
6:30 a.m.
Wordworld Duck's Hiccups/A... A... Choo!
7 a.m.
Splash and Bubbles The Lure of the Rocks/What's the Story, Maury?
7:30 a.m.
Peep and the Big Wide World You Can Count on Bunnies/Falling Feathers
8 a.m.
Sid the Science Kid Save the Stump!
8:30 a.m.
Daniel Tiger's Neighborhood Visiting Grandpere/The Tiger Family Goes Back Home
9 a.m.
Donkey Hodie Spooky Shadow Swamp/Hidden Orchestra
9:30 a.m.
Elinor Wonders Why Big Trees/Baby Steps
10 a.m.
Sesame Street Game Day on Sesame Street
10:30 a.m.
11 a.m.
Clifford the Big Red Dog The March of the Sea Turtles/A Squirrely Situation
11:30 a.m.
Pinkalicious & Peterrific School Rules/Scooterboy
12 p.m.
Dinosaur Train TRAINS, SUBMARINES AND ZEPPELINS: PART 1/PART 2
12:30 p.m.
1 p.m.
Martha Speaks Skits Under the Weather/Martha the Weather Dog
1:30 p.m.
Nature Cat Ants Revolution/Tide Pool Tough
2 p.m.
Cyberchase Fit to Be Heroes
2:30 p.m.
Wordgirl Oh What a Tangled Knot You Tie, Amazing Rope Guy/K
3 p.m.
Hero Elementary Hatching a Plan/The Invisible Force
3:30 p.m.
Xavier Riddle and the Secret Museum I Am James Naismith/I Am Temple Grandin
4 p.m.
Molly of Denali New Nivagi/Crane Song
4:30 p.m.
Arthur Postcards From Buster, Parts I & Ii
5 p.m.
Odd Squad DROP GADGET REPEAT/20 QUESTIONS
5:30 p.m.
Wild Kratts Cheeks the Hamster
6 p.m.
Molly of Denali New Nivagi/Crane Song
6:30 p.m.
Molly of Denali Ice Sculpture/Tale of the Totem
8 p.m.
Molly of Denali Rocky Rescue/Canoe Journey
8:30 p.m.
Molly of Denali King Run/The Native Youth Olympics
10 p.m.
Cyberchase Fit to Be Heroes
10:30 p.m.
Wordgirl Oh What a Tangled Knot You Tie, Amazing Rope Guy/K
11 p.m.
Hero Elementary Hatching a Plan/The Invisible Force
11:30 p.m.
Xavier Riddle and the Secret Museum I Am James Naismith/I Am Temple Grandin
Arizona Public Media is a service of the University of Arizona and our broadcast stations are licensed to the Arizona Board of Regents who hold the trademarks for Arizona Public Media and AZPM. We respectfully acknowledge the University of Arizona is on the land and territories of Indigenous peoples.
The University of Arizona