PBS Kids Schedule

October, 2021
  S M T W Th F S
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            
November, 2021
  S M T W Th F S
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30        
Arizona Opera Supported by Arizona Opera
Art of Tubac Supported by Art of Tubac

Wednesday, June 16, 2021

Time
Show
12 a.m.
Donkey Hodie The Yodel Birds Are Coming/A Lot of Hot
12:30 a.m.
Daniel Tiger's Neighborhood Thank You, Grandpere Tiger!/Neighborhood Thank You
1 a.m.
Daniel Tiger's Neighborhood Be a Vegetable Taster!/Daniel Tries a New Food
1:30 a.m.
Xavier Riddle and the Secret Museum I Am Johann Sebastian Bach/I Am Marie Curie
2 a.m.
Molly of Denali The Whole Mitten Kaboodle/Eagle Tale
2:30 a.m.
Hero Elementary Saved From the Bell/The Right Stuff
3 a.m.
Wild Kratts The Cobra King
3:30 a.m.
Wild Kratts Bass Class
4 a.m.
Odd Squad Life of O'brian/Whatever Happened to Agent Oz?
4:30 a.m.
Odd Squad The Jackies/Invasion of the Body Switchers
5 a.m.
Arthur Big Horns George/Bleep
5:30 a.m.
Arthur That's My Grandma/Bud's Knotty Problem
6 a.m.
Cat in the Hat Knows a Lot About That! No Night Today/Fun in the Sun
6:30 a.m.
Ready Jet Go! Mission to Mars/Sounds Abound
7 a.m.
Peg + Cat The Package Problem/The Train Problem
7:30 a.m.
Super Why! 'Twas the Night Before Christmas
8 a.m.
Daniel Tiger's Neighborhood Firefighters at School/Daniel's Doll
8:30 a.m.
Daniel Tiger's Neighborhood The Class Votes/The Neighborhood Votes
9 a.m.
Sesame Street The Treasure of Yucky Mama
9:30 a.m.
Elinor Wonders Why The Tomato Drop/Look What I Can Do
10:30 a.m.
Dinosaur Train Nest Swap/The Herd Is the Word
11 a.m.
Let's Go Luna! Wacky Washi/When the Bowl Breaks
11:30 a.m.
Nature Cat The Deal With Eels/Skip It!
12 p.m.
Nature Cat The Queen of the Night/Space Rocks
12:30 p.m.
Xavier Riddle and the Secret Museum I Am Helen Keller/I Am Alexander Graham Bell
1 p.m.
Molly of Denali King Run/The Native Youth Olympics
1:30 p.m.
Hero Elementary Sparks' Unplugged / Camp Catastrophe
2 p.m.
Cyberchase A Reboot Eve to Remember
3 p.m.
Pinkalicious & Peterrific Invisible Band/Best Pink Present
3:30 p.m.
Elinor Wonders Why The Tomato Drop/Look What I Can Do
4 p.m.
Donkey Hodie Flying Flapjacks/Pickle Penguin Problem
4:30 p.m.
Curious George Ski Monkey/George the Grocer
5 p.m.
Curious George Curious George Takes a Vacation/Curious George And
5:30 p.m.
Xavier Riddle and the Secret Museum I Am Helen Keller/I Am Alexander Graham Bell
6 p.m.
Molly of Denali King Run/The Native Youth Olympics
6:30 p.m.
Hero Elementary Sparks' Unplugged / Camp Catastrophe
7 p.m.
Wild Kratts Fire Salamander
7:30 p.m.
Wild Kratts Build It Beaver
8 p.m.
Odd Squad Shapely University/Slow Day
8:30 p.m.
Odd Squad The Odd Antidote/The One That Got Away
9 p.m.
Arthur Fern's Flights of Fancy/Cereal
9:30 p.m.
Arthur Lend Me Your Ear/The Butler Did It
10 p.m.
Cyberchase A Reboot Eve to Remember
11 p.m.
Pinkalicious & Peterrific Invisible Band/Best Pink Present
11:30 p.m.
Elinor Wonders Why The Tomato Drop/Look What I Can Do
Arizona Public Media is a service of the University of Arizona and our broadcast stations are licensed to the Arizona Board of Regents who hold the trademarks for Arizona Public Media and AZPM. We respectfully acknowledge the University of Arizona is on the land and territories of Indigenous peoples.
The University of Arizona