PBS Kids Schedule

July, 2021
  S M T W Th F S
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
August, 2021
  S M T W Th F S
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Thursday, June 17, 2021

Time
Show
12 a.m.
Donkey Hodie Flying Flapjacks/Pickle Penguin Problem
12:30 a.m.
Daniel Tiger's Neighborhood Firefighters at School/Daniel's Doll
1 a.m.
Daniel Tiger's Neighborhood The Class Votes/The Neighborhood Votes
1:30 a.m.
Xavier Riddle and the Secret Museum I Am Helen Keller/I Am Alexander Graham Bell
2 a.m.
Molly of Denali King Run/The Native Youth Olympics
2:30 a.m.
Hero Elementary Sparks' Unplugged / Camp Catastrophe
3 a.m.
Wild Kratts Fire Salamander
3:30 a.m.
Wild Kratts Build It Beaver
4 a.m.
Odd Squad Shapely University/Slow Day
4:30 a.m.
Odd Squad The Odd Antidote/The One That Got Away
5 a.m.
Arthur Fern's Flights of Fancy/Cereal
5:30 a.m.
Arthur Lend Me Your Ear/The Butler Did It
6 a.m.
Cat in the Hat Knows a Lot About That! Manatees and Mermaids/The Last Chocolate
6:30 a.m.
Ready Jet Go! Diggin' Earth/Mindy's Mystery
7 a.m.
Peg + Cat The Polka Dot Planet Problem/The Mardi Gras Proble
7:30 a.m.
Super Why! Molly's Dance Show
8 a.m.
Daniel Tiger's Neighborhood Fruit Picking Day/Daniel Is Big Enough to Help Dad
8:30 a.m.
Daniel Tiger's Neighborhood Prince Wednesday Goes to the Potty/Daniel Goes to
9 a.m.
Sesame Street Neighborhood Safari
9:30 a.m.
Elinor Wonders Why Speedy Swimming/Strawberry Jam
10 a.m.
Clifford the Big Red Dog Walkin' in a Clifford Wonderland/Bye Bye, Big Blue
10:30 a.m.
Dinosaur Train DINOS a TO Z, PART 1, THE BIG IDEA/DINOS a TO Z,
11 a.m.
Let's Go Luna! Queen for a Day/Jolly Special Friend
11:30 a.m.
Nature Cat Soil Turmoil/Wisteria Hysteria
12 p.m.
Nature Cat More Than a Monkey Wrench/Trailblazers
12:30 p.m.
Xavier Riddle and the Secret Museum I Am Albert Einstein/I Am Carol Burnett
1 p.m.
Molly of Denali Reading the Mud/Unsinkable Molly Mabray
1:30 p.m.
Hero Elementary AJ'S EXTRA SUPERPOWER, PART 1 / AJ'S EXTRA SUPERPO
2 p.m.
Cyberchase Double Trouble
2:30 p.m.
Pinkalicious & Peterrific Face Painting/Sailing Away
3 p.m.
Pinkalicious & Peterrific Fairy House/Pinkabotta & Peterbotta
3:30 p.m.
Elinor Wonders Why Speedy Swimming/Strawberry Jam
4 p.m.
Donkey Hodie Spooky Shadow Swamp/Hidden Orchestra
4:30 p.m.
Curious George Monkey Stagehand/Magic Garden
5 p.m.
Curious George Scaredy Dog/Say Goodnight, George
5:30 p.m.
Xavier Riddle and the Secret Museum I Am Albert Einstein/I Am Carol Burnett
6 p.m.
Molly of Denali Reading the Mud/Unsinkable Molly Mabray
6:30 p.m.
Hero Elementary AJ'S EXTRA SUPERPOWER, PART 1 / AJ'S EXTRA SUPERPO
7 p.m.
Wild Kratts Platypus Cafe
7:30 p.m.
Wild Kratts Wild Ponies
8 p.m.
Odd Squad Odd Outbreak/The Perfect Lunch
8:30 p.m.
Odd Squad ODD BEGINNINGS, PART 1
9 p.m.
Arthur Buster's Second Chance/Arthur and the Whole Truth
9:30 p.m.
Arthur Prunella's Tent of Portent/Mutiny on the Pitch
10 p.m.
Cyberchase Double Trouble
10:30 p.m.
Pinkalicious & Peterrific Face Painting/Sailing Away
11 p.m.
Pinkalicious & Peterrific Fairy House/Pinkabotta & Peterbotta
11:30 p.m.
Elinor Wonders Why Speedy Swimming/Strawberry Jam
Arizona Public Media is a service of the University of Arizona and our broadcast stations are licensed to the Arizona Board of Regents who hold the trademarks for Arizona Public Media and AZPM. We respectfully acknowledge the University of Arizona is on the land and territories of Indigenous peoples.
The University of Arizona