PBS Kids Schedule

October, 2021
  S M T W Th F S
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            
November, 2021
  S M T W Th F S
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30        
Arizona Opera Supported by Arizona Opera
Art of Tubac Supported by Art of Tubac

Monday, June 28, 2021

Time
Show
12 a.m.
Molly of Denali Busy Beavers/The Night Watchers
12:30 a.m.
Arthur Arthur Plays the Blues/Buster's Sweet Success
1 a.m.
Odd Squad Puppet Show/Mystic Egg Pizza
1:30 a.m.
Wild Kratts Praying Mantis
2 a.m.
Donkey Hodie Chili Jamboree/Hoof Dancing Is Hard
2:30 a.m.
Donkey Hodie The Yodel Birds Are Coming/A Lot of Hot
3 a.m.
Donkey Hodie Growing the Ungrowdenia/Camp Buddy Buddy
3:30 a.m.
Donkey Hodie Spooky Shadow Swamp/Hidden Orchestra
4 a.m.
Donkey Hodie Spooky Shadow Swamp/Hidden Orchestra
4:30 a.m.
Donkey Hodie Squibbit/Teamwork Challenge
5 a.m.
Donkey Hodie The Fastest Fetcher/Bobbly Ball
5:30 a.m.
Donkey Hodie Royal Sandcastle Builders/Bobski Bounce
6:30 a.m.
Ready Jet Go! Beep and Boop's Game/Constellation Prize
7 a.m.
Peg + Cat The Election Problem/The Littlest Chicken Problem
7:30 a.m.
Super Why! The Rolling Rice Cakes
8 a.m.
Daniel Tiger's Neighborhood Daniel's Winter Adventure/Neighborhood Nutcracker
8:30 a.m.
Daniel Tiger's Neighborhood Daniel Makes a Mistake/Baking Mistakes
9 a.m.
Sesame Street A New Friend on Sesame Street
9:30 a.m.
Elinor Wonders Why Butterfly Babies/Elinor's Circus
10:30 a.m.
Dinosaur Train DINOS a TO Z, PART 3, CLASSIFICATION/DINOS a TO Z,
11 a.m.
Let's Go Luna! Stinky Fruit/Kick It Good
11:30 a.m.
Nature Cat Animal Rescue Crew/Nature of Dreams
12 p.m.
Nature Cat Ice Is Nice/Bird's Eye View
12:30 p.m.
Xavier Riddle and the Secret Museum I Am Jesse Owens/I Am Ella Fitzgerald
1 p.m.
Molly of Denali The Night Manager/Not So Permafrost
1:30 p.m.
Hero Elementary Knot So Fast / Made in the Shade
2 p.m.
Cyberchase Sensible Flats
2:30 p.m.
Pinkalicious & Peterrific Butterfly Garden Party/Animal Dance
3 p.m.
Pinkalicious & Peterrific Best Day Ever/Catchy Song
3:30 p.m.
Elinor Wonders Why Butterfly Babies/Elinor's Circus
4 p.m.
Donkey Hodie The Fastest Fetcher/Bobbly Ball
4:30 p.m.
Curious George Shipwrecked With Hundley/Chasing Rainbows
5 p.m.
Curious George Night of the Weiner Dog/Animal Trackers
5:30 p.m.
Xavier Riddle and the Secret Museum I Am Jesse Owens/I Am Ella Fitzgerald
6 p.m.
Molly of Denali The Night Manager/Not So Permafrost
6:30 p.m.
Hero Elementary Knot So Fast / Made in the Shade
7 p.m.
Wild Kratts Aye Aye
7:30 p.m.
Wild Kratts Capture the Fishmobile
8 p.m.
Odd Squad Undercover Olive
8:30 p.m.
Odd Squad Not So Splash/By the Book
9 p.m.
Arthur Rhyme for Your Life/For Whom the Bell Tolls
9:30 p.m.
Arthur Arthur's Numbers Nightmare/Brain Gets H
10 p.m.
Cyberchase Sensible Flats
10:30 p.m.
Pinkalicious & Peterrific Butterfly Garden Party/Animal Dance
11 p.m.
Pinkalicious & Peterrific Best Day Ever/Catchy Song
11:30 p.m.
Elinor Wonders Why Butterfly Babies/Elinor's Circus
Arizona Public Media is a service of the University of Arizona and our broadcast stations are licensed to the Arizona Board of Regents who hold the trademarks for Arizona Public Media and AZPM. We respectfully acknowledge the University of Arizona is on the land and territories of Indigenous peoples.
The University of Arizona