PBS Kids Schedule

October, 2021
  S M T W Th F S
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            
November, 2021
  S M T W Th F S
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30        
Arizona Opera Supported by Arizona Opera
Art of Tubac Supported by Art of Tubac

Wednesday, July 7, 2021

Time
Show
12 a.m.
Donkey Hodie Chili Jamboree/Hoof Dancing Is Hard
12:30 a.m.
Daniel Tiger's Neighborhood Daniel Waits With Dad/Margaret's New Shoes
1 a.m.
Daniel Tiger's Neighborhood Prince Wednesday Finds a Way to Play/Finding a Way
2:30 a.m.
Hero Elementary Where's Fur Blur? / the Blob
3 a.m.
Wild Kratts Sloth Bear Suction
3:30 a.m.
Wild Kratts Golden Snub Nosed Monkey Man
4 a.m.
Odd Squad The Void/Into the Odd Woods
4:30 a.m.
Odd Squad Slow Your Roll
5 a.m.
Arthur The Agent of change/d.w. Unties the Knot
5:30 a.m.
Arthur No Acting Please/Prunella Deegan and the Disappoin
6 a.m.
Cat in the Hat Knows a Lot About That! I Love the Nightlife/Oh Give Me a Home!
6:30 a.m.
Ready Jet Go! Moon Circus/Every Day Is Earth Day
7 a.m.
Peg + Cat The Pizza Problem/The Pizza Pirate Problem
7:30 a.m.
Super Why! The Swiss Family Robinson
8 a.m.
Daniel Tiger's Neighborhood Daniels Lunch/Daniels Toy
8:30 a.m.
Daniel Tiger's Neighborhood Daniel Gets Mad/Katerina Gets Mad
9 a.m.
Sesame Street Searching for Letter Y
9:30 a.m.
Elinor Wonders Why Leave It to Ari/Snow Friend
10 a.m.
Clifford the Big Red Dog Doggy Air Rangers/My Hero, Hero
10:30 a.m.
Dinosaur Train Confuciusornis Says/Tiny's Tiny Doll
11 a.m.
Let's Go Luna! Glocken Around the Clock/Good Knight
11:30 a.m.
Nature Cat Tally Ho, a Volcano/No Rest for the Squeeky
12 p.m.
Nature Cat Runaway Pumpkin/Lady Bug Tough
12:30 p.m.
Xavier Riddle and the Secret Museum I Am Julia Child/I Am Neil Armstrong
1:30 p.m.
Hero Elementary The Lake Mistake/Plant Problem
2 p.m.
Cyberchase Back to Canalia's Future
2:30 p.m.
Pinkalicious & Peterrific Face Painting/Sailing Away
3 p.m.
Pinkalicious & Peterrific Petercadabra/Sleepless in Pinkville
3:30 p.m.
Elinor Wonders Why Leave It to Ari/Snow Friend
4 p.m.
Donkey Hodie Spooky Shadow Swamp/Hidden Orchestra
4:30 p.m.
Curious George It Was a Dark & Stormy Night/Curious George, Dog G
5 p.m.
Curious George The Inside Story/A Monkey, a Plan, a Canal
5:30 p.m.
Xavier Riddle and the Secret Museum I Am Julia Child/I Am Neil Armstrong
6:30 p.m.
Hero Elementary The Lake Mistake/Plant Problem
7 p.m.
Wild Kratts Blue Heron
7:30 p.m.
Wild Kratts The Last Largest Lobster
8 p.m.
Odd Squad Deposit Slip Up/Villains Always Win
8:30 p.m.
Odd Squad Other Olympia/Total Zeros
9 p.m.
Arthur Nicked by a Name/The Play's the Thing
9:30 p.m.
Arthur Paradise Lost/The Pride of Lakewood
10 p.m.
Cyberchase Back to Canalia's Future
10:30 p.m.
Pinkalicious & Peterrific Face Painting/Sailing Away
11 p.m.
Pinkalicious & Peterrific Petercadabra/Sleepless in Pinkville
11:30 p.m.
Elinor Wonders Why Leave It to Ari/Snow Friend
Arizona Public Media is a service of the University of Arizona and our broadcast stations are licensed to the Arizona Board of Regents who hold the trademarks for Arizona Public Media and AZPM. We respectfully acknowledge the University of Arizona is on the land and territories of Indigenous peoples.
The University of Arizona