PBS Kids Schedule

October, 2021
  S M T W Th F S
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            
November, 2021
  S M T W Th F S
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30        
Arizona Opera Supported by Arizona Opera
Art of Tubac Supported by Art of Tubac

Thursday, July 8, 2021

Time
Show
12 a.m.
Donkey Hodie Spooky Shadow Swamp/Hidden Orchestra
12:30 a.m.
Daniel Tiger's Neighborhood Daniels Lunch/Daniels Toy
1 a.m.
Daniel Tiger's Neighborhood Daniel Gets Mad/Katerina Gets Mad
1:30 a.m.
Xavier Riddle and the Secret Museum I Am Julia Child/I Am Neil Armstrong
2:30 a.m.
Hero Elementary The Lake Mistake/Plant Problem
3 a.m.
Wild Kratts Blue Heron
3:30 a.m.
Wild Kratts The Last Largest Lobster
4 a.m.
Odd Squad Deposit Slip Up/Villains Always Win
4:30 a.m.
Odd Squad Other Olympia/Total Zeros
5 a.m.
Arthur Nicked by a Name/The Play's the Thing
5:30 a.m.
Arthur Paradise Lost/The Pride of Lakewood
6 a.m.
Cat in the Hat Knows a Lot About That! Amazing Eyes/Water Walkers
6:30 a.m.
Ready Jet Go! The Mindysphere/Lone Star
7 a.m.
Peg + Cat The Cold Camel Problem/The Einstein Problem
7:30 a.m.
Super Why! Galileo's Space Adventure
8 a.m.
Daniel Tiger's Neighborhood Margaret's Birthday Buddy/Margaret's Birthday Part
8:30 a.m.
Daniel Tiger's Neighborhood Daniel and Miss Elaina Play Rocketship/Daniel Play
9 a.m.
Sesame Street Abby Poofs a Party
9:30 a.m.
Elinor Wonders Why Bird Song/No Need to Shout
10 a.m.
Clifford the Big Red Dog The Dog Who Cried Bark!/Fort Box
10:30 a.m.
Dinosaur Train Iggy Iguanodon/Shiny Can't Sleep
11 a.m.
Let's Go Luna! Stairway to Art Day/Melvini Madness
11:30 a.m.
Nature Cat The Grand Mystery of the Grand Canyon/Strongest Sh
12 p.m.
Nature Cat Magical Mushroom Mystery Tour/A Midsummer Day's Dr
12:30 p.m.
Xavier Riddle and the Secret Museum I Am Catherine the Great/I Am Tomioka Tessai
1 p.m.
Molly of Denali Mollyball/Visit Qyah
1:30 p.m.
Hero Elementary Monumental Problem / Super Lift
2 p.m.
Cyberchase SPACE WASTE ODYSSEY, PART 1
2:30 p.m.
Pinkalicious & Peterrific Missing Squeakykins/The Cloud-O-Matic
3 p.m.
Pinkalicious & Peterrific School Rules/Scooterboy
3:30 p.m.
Elinor Wonders Why Bird Song/No Need to Shout
4 p.m.
Donkey Hodie The Fastest Fetcher/Bobbly Ball
4:30 p.m.
Curious George In Search of Space Monkeys
5 p.m.
Curious George Guest Monkey/Charkie Goes to School
5:30 p.m.
Xavier Riddle and the Secret Museum I Am Catherine the Great/I Am Tomioka Tessai
6 p.m.
Molly of Denali Mollyball/Visit Qyah
6:30 p.m.
Hero Elementary Monumental Problem / Super Lift
7 p.m.
Wild Kratts Mom of a Croc
7:30 p.m.
Wild Kratts Elephant Brains!
8 p.m.
Odd Squad Zero Effect/Bad Luck Bears
8:30 p.m.
Odd Squad Soundcheck/Double Trouble
9 p.m.
Arthur The Wheel Deal/The Buster Report
9:30 p.m.
Arthur Looking for Bonnie/The Secret Origin of Supernova
10 p.m.
Cyberchase SPACE WASTE ODYSSEY, PART 1
10:30 p.m.
Pinkalicious & Peterrific Missing Squeakykins/The Cloud-O-Matic
11 p.m.
Pinkalicious & Peterrific School Rules/Scooterboy
11:30 p.m.
Elinor Wonders Why Bird Song/No Need to Shout
Arizona Public Media is a service of the University of Arizona and our broadcast stations are licensed to the Arizona Board of Regents who hold the trademarks for Arizona Public Media and AZPM. We respectfully acknowledge the University of Arizona is on the land and territories of Indigenous peoples.
The University of Arizona