PBS Kids Schedule

September, 2021
  S M T W Th F S
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    
October, 2021
  S M T W Th F S
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            

Monday, August 2, 2021

Time
Show
12 a.m.
Molly of Denali First Fish/A-maze-ing Snow
12:30 a.m.
Arthur My Club Rules/Stolen Bike
1 a.m.
Odd Squad The Potato Ultimato/A Fistful of Fruit Juice
1:30 a.m.
Wild Kratts Osprey
3 a.m.
Daniel Tiger's Neighborhood Good Morning Daniel/Goodnight Daniel
3:30 a.m.
Daniel Tiger's Neighborhood Daniel's Sleepover/Backyard Camping
4 a.m.
Daniel Tiger's Neighborhood Daniel's Very Different Day/Class Trip to the Libr
4:30 a.m.
Daniel Tiger's Neighborhood Quiet Time at School/Naptime in Blanket City
6 a.m.
Cat in the Hat Knows a Lot About That! Mind to Change/Curious Minds
6:30 a.m.
Ready Jet Go! Who Messed Up the Treehouse?/Fact or Fiction?
7 a.m.
Peg + Cat The Birthday Cake Problem/The Doohickey Problem
7:30 a.m.
Super Why! The Little Red Hen
8 a.m.
Daniel Tiger's Neighborhood You Are Special/Daniel Is Special
8:30 a.m.
Daniel Tiger's Neighborhood Daniel Does Gymnastics/The Big Slide
9 a.m.
Sesame Street You Can Do It, Elmo
9:30 a.m.
Elinor Wonders Why The Lizard Lounge/Feathers
10 a.m.
Clifford the Big Red Dog The Fortune Teller/The Goat Boat
10:30 a.m.
Dinosaur Train Gilbert the Conductor/A Clubhouse of Their Own
11 a.m.
Let's Go Luna! Boomin' Boomerang/House Music
11:30 a.m.
12 p.m.
Nature Cat Are You My Egg?/Sos (Save Our Salad)
12:30 p.m.
Xavier Riddle and the Secret Museum I Am Isaac Newton/I Am Golda Meir
1 p.m.
Molly of Denali Cabbagezilla/Name Game
1:30 p.m.
Hero Elementary Back on Track / Switcheroo-Er
2 p.m.
Cyberchase The Flying Parallinis
2:30 p.m.
Pinkalicious & Peterrific Butterfly Garden Party/Animal Dance
3 p.m.
Pinkalicious & Peterrific The Monster Trap/The Search for Peter's Whistle
3:30 p.m.
Elinor Wonders Why The Lizard Lounge/Feathers
4 p.m.
Donkey Hodie The Waiting Game/Planet Purple Party
4:30 p.m.
5 p.m.
Curious George Monkey Under Ice/George's New Sound
5:30 p.m.
Xavier Riddle and the Secret Museum I Am Isaac Newton/I Am Golda Meir
6 p.m.
Molly of Denali Cabbagezilla/Name Game
6:30 p.m.
Hero Elementary Back on Track / Switcheroo-Er
7 p.m.
Wild Kratts Liturgusa Krattorum
7:30 p.m.
Wild Kratts Fireflies
8 p.m.
Odd Squad O Games
8:30 p.m.
Odd Squad No Ifs, Ands, or Robots/Worst First Day Ever
9 p.m.
Arthur The Friend Who Wasn't There/Surprise!
9:30 p.m.
Arthur SHELTER FROM THE STORM PART 1 & 2
10 p.m.
Cyberchase The Flying Parallinis
10:30 p.m.
Pinkalicious & Peterrific Butterfly Garden Party/Animal Dance
11 p.m.
Pinkalicious & Peterrific The Monster Trap/The Search for Peter's Whistle
11:30 p.m.
Elinor Wonders Why The Lizard Lounge/Feathers
Arizona Public Media is a service of the University of Arizona and our broadcast stations are licensed to the Arizona Board of Regents who hold the trademarks for Arizona Public Media and AZPM. We respectfully acknowledge the University of Arizona is on the land and territories of Indigenous peoples.
The University of Arizona