PBS Kids Schedule

September, 2021
  S M T W Th F S
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    
October, 2021
  S M T W Th F S
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            

Sunday, August 22, 2021

Time
Show
12 a.m.
Molly of Denali First Fish/A-maze-ing Snow
12:30 a.m.
Arthur Arthur's Underwear/Francine Frensky, Olympic Rider
1 a.m.
Odd Squad Running on Empty
1:30 a.m.
Wild Kratts Koala Balloon
2 a.m.
Daniel Tiger's Neighborhood Tiger Family Lunch/Dinnertime at Jodi's
2:30 a.m.
Donkey Hodie Donkey's Bad Day/Yodel Bird Egg
4 a.m.
Molly of Denali Rocky Rescue/Canoe Journey
4:30 a.m.
Molly of Denali King Run/The Native Youth Olympics
6 a.m.
Clifford the Big Red Dog Dog Who Cried Woof/Doing the Right Thing
6:30 a.m.
Wordworld Bit by Bit/Ride 'Em Cowbear
7 a.m.
Splash and Bubbles The End of the Ocean/Antarctic Ranger
7:30 a.m.
Peep and the Big Wide World (Apt) Nosing Around/The Last Straw
8 a.m.
Sid the Science Kid I Want to Be a Scientist!
8:30 a.m.
Daniel Tiger's Neighborhood O Gives Daniel Space/Daniel and Miss Elaina Bake P
9 a.m.
Donkey Hodie Flying Flapjacks/Pickle Penguin Problem
9:30 a.m.
Elinor Wonders Why Make Music Naturally/Light the Way
10 a.m.
Sesame Street What Floats Rocco's Boat
10:30 a.m.
Super Why! Beauty and the Beast
11 a.m.
Clifford the Big Red Dog Whale of a Time/Clifford's Museum
11:30 a.m.
Pinkalicious & Peterrific The Monster Trap/The Search for Peter's Whistle
12 p.m.
Dinosaur Train Buck-Tooth Bucky/Tiny's Tiny Friend
12:30 p.m.
Let's Go Luna! Mud Miracle/Fabuloso's New Clothes
1 p.m.
Martha Speaks Painting for Peanuts/Martha's No Dummy
1:30 p.m.
Nature Cat The Legend of Gold Gardens/Winter Dance Party
2 p.m.
Cyberchase Hacker Hugs a Tree
2:30 p.m.
Wordgirl Lady Redundant Woman/A Game of Cat and Mouse
3 p.m.
Hero Elementary Monster Hunters/A Soapy Situation
3:30 p.m.
Xavier Riddle and the Secret Museum I Am Wilma Rudolph/I Am Jonas Salk
4 p.m.
Molly of Denali Winter Champions/Hus-keys
4:30 p.m.
Arthur Arthur's Tv-Free Week/Night Fright
5 p.m.
Odd Squad First Day
5:30 p.m.
Wild Kratts A Huge Orange Problem
6 p.m.
Curious George The Big Picture/Juicy George
6:30 p.m.
Curious George George Meets Allie-whoops!/Hundley's Great Escape
8 p.m.
Molly of Denali Rocky Rescue/Canoe Journey
8:30 p.m.
Molly of Denali King Run/The Native Youth Olympics
10 p.m.
Cyberchase Hacker Hugs a Tree
10:30 p.m.
Wordgirl Lady Redundant Woman/A Game of Cat and Mouse
11 p.m.
Hero Elementary Monster Hunters/A Soapy Situation
11:30 p.m.
Xavier Riddle and the Secret Museum I Am Wilma Rudolph/I Am Jonas Salk
Arizona Public Media is a service of the University of Arizona and our broadcast stations are licensed to the Arizona Board of Regents who hold the trademarks for Arizona Public Media and AZPM. We respectfully acknowledge the University of Arizona is on the land and territories of Indigenous peoples.
The University of Arizona