PBS Kids Schedule

October, 2021
  S M T W Th F S
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            
November, 2021
  S M T W Th F S
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30        
Arizona Opera Supported by Arizona Opera
Art of Tubac Supported by Art of Tubac

Thursday, September 2, 2021

Time
Show
12 a.m.
Donkey Hodie Donkey's Bad Day/Yodel Bird Egg
12:30 a.m.
Daniel Tiger's Neighborhood Daniel Gets Frustrated/Frustration at School
1 a.m.
Daniel Tiger's Neighborhood Tiger Family Trip
1:30 a.m.
Xavier Riddle and the Secret Museum I Am Zora Neale Hurston/I Am Charles Dickens
2:30 a.m.
Hero Elementary Sara Loses Her Snap / a Soupie Mystery
3 a.m.
Wild Kratts Wolf Hawks
3:30 a.m.
Wild Kratts Masked Bandits
4 a.m.
Odd Squad High Maintenance/Not Ok Computer
4:30 a.m.
Odd Squad Oscar and the Oscarbots/Picture Day
5 a.m.
Arthur d.w.'s Imaginary Friend/Arthur's Lost Library Book
5:30 a.m.
Arthur Binky's a Game/Brain and the Time Capsule
6:30 a.m.
Ready Jet Go! Beep Has the Blues/Chore Day
7 a.m.
Peg + Cat The Robin Hood Problem/The Owl and the Pussy Cat P
7:30 a.m.
Super Why! The Adventures of Math-A-Million
8 a.m.
Daniel Tiger's Neighborhood Daniel Gets a Cold/Mom Tiger Is Sick
8:30 a.m.
Daniel Tiger's Neighborhood Daniel Makes a Noise Maker/Daniel Makes the Neighb
9 a.m.
Sesame Street Let's Go Camping
9:30 a.m.
Elinor Wonders Why Speed Racer/One of These Goats
10 a.m.
Clifford the Big Red Dog Aunt Violet the Pilot/Abra-ca-lifford!
10:30 a.m.
Dinosaur Train Adventure Camp: Rafting/Adventure Camp: Mountain C
11 a.m.
Let's Go Luna! Speaking Wigglewalker/London Frog
11:30 a.m.
Nature Cat Earth Day Today/Earth Day Every Day
12 p.m.
Nature Cat Stop and Hear the Cicadas/Cold-blooded
12:30 p.m.
Xavier Riddle and the Secret Museum I Am Florence Nightingale/I Am George Washington C
1 p.m.
Molly of Denali Sukis Bone/Brand New Flag
1:30 p.m.
Hero Elementary What You Don't See / Super Purple Pop-Up Plants
2 p.m.
Cyberchase A World Without Zero
2:30 p.m.
Pinkalicious & Peterrific Peterrific/Mother's Day Surprise
3 p.m.
Pinkalicious & Peterrific Yodelahee Goat/Pink Mascot
3:30 p.m.
Elinor Wonders Why Speed Racer/One of These Goats
4 p.m.
Donkey Hodie The Masked Veggies/The Royal Hosts
4:30 p.m.
Curious George Muster Monkey/Traffic Monkey
5 p.m.
Curious George Ice Station Monkey/The Perfect Carrot
5:30 p.m.
Xavier Riddle and the Secret Museum I Am Florence Nightingale/I Am George Washington C
6 p.m.
Molly of Denali Sukis Bone/Brand New Flag
6:30 p.m.
Hero Elementary What You Don't See / Super Purple Pop-Up Plants
7 p.m.
Wild Kratts Sea Horse Rodeo
7:30 p.m.
Wild Kratts Rainforest Stew
8 p.m.
Odd Squad O Is for Opposite/Agent Oksana's Kitchen Nightmare
8:30 p.m.
Odd Squad A Case of the Sing-alongs/Ms. O Uh-Oh
9 p.m.
Arthur The MASTER BUILDERS, PARTS 1 & 2
9:30 p.m.
Arthur Arthur's Pet business/d.w. The Copycat
10 p.m.
Cyberchase A World Without Zero
10:30 p.m.
Pinkalicious & Peterrific Peterrific/Mother's Day Surprise
11 p.m.
Pinkalicious & Peterrific Yodelahee Goat/Pink Mascot
11:30 p.m.
Elinor Wonders Why Speed Racer/One of These Goats
Arizona Public Media is a service of the University of Arizona and our broadcast stations are licensed to the Arizona Board of Regents who hold the trademarks for Arizona Public Media and AZPM. We respectfully acknowledge the University of Arizona is on the land and territories of Indigenous peoples.
The University of Arizona