PBS Kids Schedule

October, 2021
  S M T W Th F S
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            
November, 2021
  S M T W Th F S
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30        
Arizona Opera Supported by Arizona Opera
Art of Tubac Supported by Art of Tubac

Monday, September 27, 2021

Time
Show
12 a.m.
12:30 a.m.
Arthur Water and the Brain/Arthur the Unfunny
1 a.m.
Odd Squad Puppet Show/Mystic Egg Pizza
1:30 a.m.
Wild Kratts Googly-Eye: The Night Guru
2 a.m.
Daniel Tiger's Neighborhood Daniel's Goldfish Dies/Daniel's Strawberry Seeds
2:30 a.m.
Donkey Hodie Growing the Ungrowdenia/Camp Buddy Buddy
6 a.m.
Cat in the Hat Knows a Lot About That! Teeny Weeny Adventure/I See Seeds
6:30 a.m.
Ready Jet Go! From Pluto With Love/A Star Is Born
7 a.m.
Peg + Cat The Play Date Problem/The Blabberwocky Problem
7:30 a.m.
Super Why! Roxie's Missing Music Book
8 a.m.
Daniel Tiger's Neighborhood Daniel Takes His Time/Sometime's It's Good to Go S
8:30 a.m.
Daniel Tiger's Neighborhood Daniel's Very Different Day/Class Trip to the Libr
9 a.m.
Sesame Street The Return of the Fairy Tale Helpers
9:30 a.m.
Elinor Wonders Why Echo Location/Ears to You
10 a.m.
Clifford the Big Red Dog The Spectacle Spectacular/The New Babysitter
10:30 a.m.
Dinosaur Train Junior Conductors Academy: Part One/Junior Conduct
11 a.m.
Let's Go Luna! Where's Luna?/Pulling Strings
11:30 a.m.
Nature Cat Soil Turmoil/Wisteria Hysteria
12 p.m.
Nature Cat Nature Cat's Nature Stories/Pattern Problema
12:30 p.m.
Xavier Riddle and the Secret Museum I Am James Naismith/I Am Temple Grandin
1 p.m.
Molly of Denali Seal Dance/Snowboarding Qyah Style
1:30 p.m.
Hero Elementary The Feed for Speed / an Uphill Task
2 p.m.
Cyberchase Giving Thanks Day
2:30 p.m.
Pinkalicious & Peterrific Sidewalk Art/Gnome at Home
3 p.m.
Pinkalicious & Peterrific Don't Wake Norman/Pinkasaurus
3:30 p.m.
Elinor Wonders Why Echo Location/Ears to You
4 p.m.
Donkey Hodie The Masked Veggies/The Royal Hosts
4:30 p.m.
Curious George In Search of Space Monkeys
5 p.m.
Curious George Color Me Monkey/Special Delivery Monkey
5:30 p.m.
Xavier Riddle and the Secret Museum I Am James Naismith/I Am Temple Grandin
6 p.m.
Molly of Denali Seal Dance/Snowboarding Qyah Style
6:30 p.m.
Hero Elementary The Feed for Speed / an Uphill Task
7 p.m.
Wild Kratts Prairie Who?
7:30 p.m.
Wild Kratts Sea Otter Swim
8 p.m.
Odd Squad Undercover Olive
8:30 p.m.
Odd Squad Not So Splash/By the Book
9 p.m.
Arthur Sue Ellen's Lost Diary/Arthur's Knee
9:30 p.m.
Arthur Arthur and the Crunch Cereal contest/d.w. Flips
10 p.m.
Cyberchase Giving Thanks Day
10:30 p.m.
Pinkalicious & Peterrific Sidewalk Art/Gnome at Home
11 p.m.
Pinkalicious & Peterrific Don't Wake Norman/Pinkasaurus
11:30 p.m.
Elinor Wonders Why Echo Location/Ears to You
Arizona Public Media is a service of the University of Arizona and our broadcast stations are licensed to the Arizona Board of Regents who hold the trademarks for Arizona Public Media and AZPM. We respectfully acknowledge the University of Arizona is on the land and territories of Indigenous peoples.
The University of Arizona