PBS Kids Schedule

May, 2022
  S M T W Th F S
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        
June, 2022
  S M T W Th F S
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    
Catheys Vac and Sew Supported by Cathey's Vac and Sew

Wednesday, January 12, 2022

Time
Show
12 a.m.
Donkey Hodie Spooky Shadow Swamp/Hidden Orchestra
12:30 a.m.
Daniel Tiger's Neighborhood A Trip to the Enchanted Garden/A Trip to the Crayo
1 a.m.
1:30 a.m.
Xavier Riddle and the Secret Museum I Am Mark Twain/I Am Abigail Adams
2 a.m.
Molly of Denali Hot Springs Eternal/Tooeys Hero
2:30 a.m.
Hero Elementary Rough Sledding / Hungry Hungry Hoppers
3 a.m.
Wild Kratts Zig-Zagged
3:30 a.m.
Wild Kratts Cheetah Racer
4 a.m.
Odd Squad Haunt Squad/Safe House in the Woods
4:30 a.m.
Odd Squad Where There's a Wolf, There's a Way/New Jacket Req
5 a.m.
Arthur Vomitrocious!/Sue Ellen Chickens Out
5:30 a.m.
Arthur The Blizzard/The Rat Who Came to Dinner
6 a.m.
6:30 a.m.
Ready Jet Go! Space Junk/Scientific Sean
7 a.m.
Peg + Cat The Mermaid in the Mall Problem/The Painting Probl
7:30 a.m.
Super Why! Super Puppy Saves the Day
8 a.m.
Daniel Tiger's Neighborhood Margaret Gets All the Attention/Prince Tuesday Vis
8:30 a.m.
Daniel Tiger's Neighborhood Daniel and Miss Elaina Play Rocketship/Daniel Play
9 a.m.
Sesame Street Twinkle Twinkle Little Band
9:30 a.m.
Elinor Wonders Why Wind in the Web/The Pokey Plan
10 a.m.
Clifford the Big Red Dog The Storm/Officer Clifford
10:30 a.m.
Dinosaur Train Adventure Camp: Zip Lining/Adventure Camp: Canyon
11 a.m.
Let's Go Luna! Viva La Pasta/Arrievederci Acqua!
11:30 a.m.
Curious George Hamster Cam/The Great Monkey Detective
12 p.m.
Nature Cat Appily Ever After/Sound Off
12:30 p.m.
Xavier Riddle and the Secret Museum I Am Edmund Hillary/I Am Celia Cruz
1 p.m.
Molly of Denali Welcome Home Balto/Snow Jam
1:30 p.m.
Hero Elementary Friends of the Forest / Chicken Hero
2 p.m.
Cyberchase Pursuit of the Prism of Power
2:30 p.m.
Pinkalicious & Peterrific Friendship Bracelets/The Upside Down O Matic
3 p.m.
Pinkalicious & Peterrific Amazing Sled Run/Frost Fairy
3:30 p.m.
Elinor Wonders Why Wind in the Web/The Pokey Plan
4 p.m.
Donkey Hodie Mooing Moon Moths/Stop and Think
4:30 p.m.
Curious George Hamster Cam/The Great Monkey Detective
5 p.m.
5:30 p.m.
Xavier Riddle and the Secret Museum I Am Edmund Hillary/I Am Celia Cruz
6 p.m.
Molly of Denali Welcome Home Balto/Snow Jam
6:30 p.m.
Hero Elementary Friends of the Forest / Chicken Hero
7 p.m.
Wild Kratts Snow Runners
7:30 p.m.
Wild Kratts Mimic
8 p.m.
Odd Squad Olive and Otto in Shmumberland
8:30 p.m.
Odd Squad O Is Not for Over
9 p.m.
Arthur The Cherry Tree/Matchmaker Matchbreaker
9:30 p.m.
Arthur War of the Worms/I Owe You One
10 p.m.
Cyberchase Pursuit of the Prism of Power
10:30 p.m.
Pinkalicious & Peterrific Friendship Bracelets/The Upside Down O Matic
11 p.m.
Pinkalicious & Peterrific Amazing Sled Run/Frost Fairy
11:30 p.m.
Elinor Wonders Why Wind in the Web/The Pokey Plan
Arizona Public Media is a service of the University of Arizona and our broadcast stations are licensed to the Arizona Board of Regents who hold the trademarks for Arizona Public Media and AZPM. We respectfully acknowledge the University of Arizona is on the land and territories of Indigenous peoples.
The University of Arizona