PBS Kids Schedule

November, 2022
  S M T W Th F S
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
December, 2022
  S M T W Th F S
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Saturday, October 1, 2022

Time
Show
12 a.m.
Donkey Hodie Piano Problem/Bongo-lympics
12:30 a.m.
Daniel Tiger's Neighborhood Tiger Family Lunch/Dinnertime at Jodi's
1 a.m.
Alma's Way Alma the Artist/Bomba or Baseball
1:30 a.m.
Xavier Riddle and the Secret Museum I Am Mary Shelley/I Am Harry Houdini
2 a.m.
Molly of Denali First Fish/A-maze-ing Snow
2:30 a.m.
Hero Elementary Search and Rescue / Secret Lives of Teachers
3 a.m.
Pinkalicious & Peterrific The New Girl/Mission Pink
3:30 a.m.
Pinkalicious & Peterrific Walking Tall/Go With the Flow
4 a.m.
Pinkalicious & Peterrific Princess Pinkalicious/Switcheridoo
4:30 a.m.
Pinkalicious & Peterrific Parrot Watch/Disappearing Act
5 a.m.
Arthur The Case of the Girl With the Long Face/The Substi
5:30 a.m.
Arthur Fountain Abbey/Arthur Calls It
6 a.m.
Clifford the Big Red Dog Fishing Lessons/No Baths for Cleo
6:30 a.m.
Wordworld Castles in the Sea/Get Your Coat
7 a.m.
Splash and Bubbles I Only Have Eyespots for You/Double Bubbles
7:30 a.m.
Dinosaur Train Crystal and King Benefit Concert: Part One and Two
8 a.m.
Sid the Science Kid Sid's Pet Project
8:30 a.m.
Daniel Tiger's Neighborhood Daniels Tiger Twirl/You Can Play Your Own Way
9 a.m.
Donkey Hodie The Waiting Game/Planet Purple Party
9:30 a.m.
Elinor Wonders Why Butterfly Babies/Elinor's Circus
10 a.m.
Sesame Street Elmo and Rosita's Tallest Block Tower Ever
10:30 a.m.
Super Why! Tom Thumb
11 a.m.
Clifford the Big Red Dog Knights of the Wobbly Table/Don't Lead Me a Stray
11:30 a.m.
Pinkalicious & Peterrific The New Girl/Mission Pink
12 p.m.
Dinosaur Train Crystal and King Benefit Concert: Part One and Two
12:30 p.m.
Let's Go Luna! Gaja's Birthday/Kabaddi
1 p.m.
Martha Speaks Martha Plays Favorites/Martha and the Doggie Lover
1:30 p.m.
Nature Cat Where Have All the Butterflies Gone?!/For the Bird
2 p.m.
Cyberchase A Camping Conundrum
2:30 p.m.
Wordgirl Earth Day Girl/A Hero, a Thief, a Store and Its Ow
3 p.m.
Hero Elementary Where's Fur Blur? / the Blob
3:30 p.m.
Xavier Riddle and the Secret Museum I Am Abraham Lincoln/I Am Jane Jacobs
4 p.m.
Molly of Denali Berry Itchy Day/Herring Eggs or Bust
4:30 p.m.
Arthur d.w.'s Blankie/Arthur's Substitute Teacher Trouble
5 p.m.
Odd Squad The O Team/Show Me the Money
5:30 p.m.
Wild Kratts Road Runner
6 p.m.
Alma's Way Doggone Sox/Alma Spells It Out
6:30 p.m.
Curious George Amazing Maze Race/The Color of Monkey
7 p.m.
Pinkalicious & Peterrific The New Girl/Mission Pink
7:30 p.m.
Pinkalicious & Peterrific Walking Tall/Go With the Flow
8 p.m.
Pinkalicious & Peterrific Princess Pinkalicious/Switcheridoo
8:30 p.m.
Pinkalicious & Peterrific Parrot Watch/Disappearing Act
9 p.m.
Arthur d.w., Queen of the Comeback/In My Africa
9:30 p.m.
Arthur Arthur Read: Super Saver!/Tibbles to the Rescue!
10 p.m.
Cyberchase A Camping Conundrum
10:30 p.m.
Wordgirl Earth Day Girl/A Hero, a Thief, a Store and Its Ow
11 p.m.
Hero Elementary Where's Fur Blur? / the Blob
11:30 p.m.
Xavier Riddle and the Secret Museum I Am Abraham Lincoln/I Am Jane Jacobs
Arizona Public Media is a service of the University of Arizona and our broadcast stations are licensed to the Arizona Board of Regents who hold the trademarks for Arizona Public Media and AZPM. We respectfully acknowledge the University of Arizona is on the land and territories of Indigenous peoples.
The University of Arizona