PBS Kids Schedule

November, 2022
  S M T W Th F S
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
December, 2022
  S M T W Th F S
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Thursday, October 20, 2022

Time
Show
12 a.m.
Odd Squad Best Seats in the House/Agent Obfusco
12:30 a.m.
Wild Kratts A Bat in the Brownies
1 a.m.
Daniel Tiger's Neighborhood Daniel Feels Worried About Mom/Jodi Loses Benji
1:30 a.m.
Xavier Riddle and the Secret Museum I Am Zora Neale Hurston/I Am Charles Dickens
2 a.m.
Alma's Way Trick or Treatasaurus/The Haunted Hallway
2:30 a.m.
Molly of Denali Cry Wolf/A Sound Idea
3 a.m.
Wild Kratts A Bat in the Brownies
3:30 a.m.
Odd Squad Best Seats in the House/Agent Obfusco
4 a.m.
Alma's Way Trick or Treatasaurus/The Haunted Hallway
4:30 a.m.
Pinkalicious & Peterrific Pink Lemonade/Pink Shoes
5 a.m.
Nature Cat Rock Clues/Sweet Scent
5:30 a.m.
Ready Jet Go! Earth, Wind, and Flyer/Mini-golf at the Dsa
6 a.m.
Cat in the Hat Knows a Lot About That! Paper Chase/A Polar Adventure
7:30 a.m.
Daniel Tiger's Neighborhood Daniel Goes to Day Camp/Daniel's Rainy Day at Camp
8 a.m.
Daniel Tiger's Neighborhood Good Morning Daniel/Goodnight Daniel
8:30 a.m.
Rosie's Rules Iggy's Bedtime/The Great Crystalini
9 a.m.
Sesame Street Elmo's Airlines
9:30 a.m.
Elinor Wonders Why Bird Song/No Need to Shout
10 a.m.
Donkey Hodie A Donkey Hodie Halloween
10:30 a.m.
Dinosaur Train Classic in the Jurassic: Air Obstacle Race/King &
11 a.m.
Clifford the Big Red Dog An End by Every Friend/Bailey's Starry Night!
11:30 a.m.
Curious George Auctioneer George/Sock Monkey Opera
12 p.m.
Sesame Street Elmo's Airlines
12:30 p.m.
Pinkalicious & Peterrific All Tangled Up/Above the Clouds
1 p.m.
Let's Go Luna! A Prickly Pear/Turkish Delight
1:30 p.m.
Donkey Hodie A Donkey Hodie Halloween
2 p.m.
Cyberchase Trick or Treat
2:30 p.m.
Molly of Denali Tooth or Consequences/Qyah Spy
3 p.m.
Hero Elementary HEROES IN SPACE, PART 1 / HEROES IN SPACE, PART 2
3:30 p.m.
Arthur Binky Barnes, Art Expert/Arthur's Lucky Pencil
4 p.m.
Odd Squad Life of O'brian/Whatever Happened to Agent Oz?
4:30 p.m.
Wild Kratts Baby Tooth & Kid Musky
5 p.m.
Curious George Auctioneer George/Sock Monkey Opera
5:30 p.m.
Xavier Riddle and the Secret Museum I Am Catherine the Great/I Am Tomioka Tessai
6 p.m.
6:30 p.m.
Molly of Denali Tooth or Consequences/Qyah Spy
7 p.m.
Wild Kratts Baby Tooth & Kid Musky
7:30 p.m.
Odd Squad Life of O'brian/Whatever Happened to Agent Oz?
8 p.m.
8:30 p.m.
Pinkalicious & Peterrific All Tangled Up/Above the Clouds
9 p.m.
Nature Cat The Shell Game/Heron Food Blues
9:30 p.m.
Ready Jet Go! ASTEROID BELT SPACE RACE/SYDNEY 2
10 p.m.
Cyberchase Trick or Treat
10:30 p.m.
Molly of Denali Tooth or Consequences/Qyah Spy
11 p.m.
Hero Elementary HEROES IN SPACE, PART 1 / HEROES IN SPACE, PART 2
11:30 p.m.
Arthur Binky Barnes, Art Expert/Arthur's Lucky Pencil
Arizona Public Media is a service of the University of Arizona and our broadcast stations are licensed to the Arizona Board of Regents who hold the trademarks for Arizona Public Media and AZPM. We respectfully acknowledge the University of Arizona is on the land and territories of Indigenous peoples.
The University of Arizona