PBS Kids Schedule

February, 2023
  S M T W Th F S
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28        
Let's All Go to the Lobby Supported by Let's All Go to the Lobby, a new AZPM Podcast

Thursday, November 10, 2022

Time
Show
12 a.m.
Odd Squad Hands on a Desk Chair/There's No 'O' in Obot
12:30 a.m.
Wild Kratts Stuck on Sharks
1 a.m.
Daniel Tiger's Neighborhood The Dragon Dance/Teacher Harriet's Birthday
1:30 a.m.
Xavier Riddle and the Secret Museum I Am George Washington/I Am Susan B. Anthony
2 a.m.
Alma's Way Socks for Sale/Alma's Animal Show
2:30 a.m.
Molly of Denali A Whale of a Time/That's Snow Fun
3 a.m.
Wild Kratts Stuck on Sharks
3:30 a.m.
Odd Squad Hands on a Desk Chair/There's No 'O' in Obot
4 a.m.
Alma's Way Socks for Sale/Alma's Animal Show
4:30 a.m.
Pinkalicious & Peterrific School Rules/Scooterboy
5 a.m.
Nature Cat Ze Worm Whisperer/Love You, Michael Bluejay
5:30 a.m.
Ready Jet Go! Astronaut Ellen Ochoa!
6 a.m.
Cat in the Hat Knows a Lot About That! The Search for String/Mirror Mirror
6:30 a.m.
Peg + Cat The Polka Dot Planet Problem/The Mardi Gras Proble
7 a.m.
Super Why! Galileo's Space Adventure
7:30 a.m.
Daniel Tiger's Neighborhood Clean Up Time/Neighborhood Clean Up
8 a.m.
Daniel Tiger's Neighborhood Daniel Loves Tigey/Daniel Needs Tigey at School
8:30 a.m.
Rosie's Rules Lights Out Rosie/Rosie Goes Camping
9 a.m.
Sesame Street Cinderella's Clockworks
9:30 a.m.
Elinor Wonders Why Make Music Naturally/Light the Way
10 a.m.
Donkey Hodie The Fastest Fetcher/Bobbly Ball
10:30 a.m.
Dinosaur Train DINOSAUR BIG CITY, PT. 3/DINOSAUR BIG CITY, PT. 4
11 a.m.
Clifford the Big Red Dog Clifford's Valentine Collection/Ready, Set, Vet!
11:30 a.m.
Curious George The Fully Automatic Fun Hat/Creatures of the Night
12 p.m.
Sesame Street Cinderella's Clockworks
12:30 p.m.
Pinkalicious & Peterrific Fishtastic/The Pink Ness Monster
1 p.m.
Let's Go Luna! Glocken Around the Clock/Good Knight
1:30 p.m.
Donkey Hodie The Fastest Fetcher/Bobbly Ball
2 p.m.
Cyberchase A Piece of the Action
2:30 p.m.
Molly of Denali Heat Wave/It Came From Beyond
3 p.m.
Hero Elementary Rough Sledding / Hungry Hungry Hoppers
3:30 p.m.
Arthur Arthur vs. The Piano/The Big Blow-Up
4 p.m.
Odd Squad Dance Like Nobody Is Watching/Recipe for Disaster
4:30 p.m.
Wild Kratts Seasquatch
5 p.m.
Curious George The Fully Automatic Fun Hat/Creatures of the Night
5:30 p.m.
Xavier Riddle and the Secret Museum I Am Rosa Parks/I Am Thurgood Marshall
6 p.m.
Alma's Way Lucas Left Out/The Sweetest Trea
6:30 p.m.
Molly of Denali Heat Wave/It Came From Beyond
7 p.m.
Wild Kratts Seasquatch
7:30 p.m.
Odd Squad Dance Like Nobody Is Watching/Recipe for Disaster
8 p.m.
Alma's Way Lucas Left Out/The Sweetest Trea
8:30 p.m.
Pinkalicious & Peterrific Fishtastic/The Pink Ness Monster
9 p.m.
Nature Cat The Grand Mystery of the Grand Canyon/Strongest Sh
9:30 p.m.
Ready Jet Go! Mindy Pet-Sits Sunspot/Treehouse Iss
10 p.m.
Cyberchase A Piece of the Action
10:30 p.m.
Molly of Denali Heat Wave/It Came From Beyond
11 p.m.
Hero Elementary Rough Sledding / Hungry Hungry Hoppers
11:30 p.m.
Arthur Arthur vs. The Piano/The Big Blow-Up
Arizona Public Media is a service of the University of Arizona and our broadcast stations are licensed to the Arizona Board of Regents who hold the trademarks for Arizona Public Media and AZPM. We respectfully acknowledge the University of Arizona is on the land and territories of Indigenous peoples.
The University of Arizona