PBS Kids Schedule

February, 2023
  S M T W Th F S
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28        
Let's All Go to the Lobby Supported by Let's All Go to the Lobby, a new AZPM Podcast

Monday, November 14, 2022

Time
Show
12 a.m.
Odd Squad Rise of the Hydraclops/O Is Not for Old
12:30 a.m.
Wild Kratts Caracal-Minton
1 a.m.
Daniel Tiger's Neighborhood Super Daniel!/Play Pretend
2 a.m.
Alma's Way Basketball Birds/Looking for Litter
2:30 a.m.
Molly of Denali Heat Wave/It Came From Beyond
3 a.m.
Molly of Denali Home Made Heroes/Molly and the Snow Hawk
3:30 a.m.
Molly of Denali The Story of the Story Knife/Raven Saves the Birth
4 a.m.
Molly of Denali A Whale of a Time/That's Snow Fun
4:30 a.m.
Molly of Denali Grandpa's Drum/Have Canoe, Will Paddle
5 a.m.
Nature Cat The Grand Mystery of the Grand Canyon/Strongest Sh
5:30 a.m.
Ready Jet Go! Mindy Pet-Sits Sunspot/Treehouse Iss
6 a.m.
Cat in the Hat Knows a Lot About That! The Skin I'm In/Fishy Washy
6:30 a.m.
Peg + Cat The Camp Problem/The Two Homes Problem
7 a.m.
Super Why! The Ugly Duckling: Becoming a Swan
7:30 a.m.
Daniel Tiger's Neighborhood The Neighborhood Fall Festival/Field Day at School
8 a.m.
Daniel Tiger's Neighborhood Calm for Storytime/Calm at the Clock Factory
8:30 a.m.
Rosie's Rules Rosie Maps It Out/Merry-go-rosie
9 a.m.
Sesame Street The Grouch Band
9:30 a.m.
Elinor Wonders Why Bubble House/The Syrup Tree
10 a.m.
Donkey Hodie Royal Sandcastle Builders/Bobski Bounce
10:30 a.m.
Dinosaur Train Buddy Explores the Tyrannosaurs/Rainy Day Fight
11 a.m.
Clifford the Big Red Dog Mount Norma/Hide and Sneak
11:30 a.m.
Curious George Basic Training/A Wind-Er Wonderland
12 p.m.
Sesame Street The Grouch Band
12:30 p.m.
Pinkalicious & Peterrific The Sparkle Kart/The Pinkville Merry-Go-Round
1 p.m.
Let's Go Luna! Elementary My Dear Watsons/Way Down in London
1:30 p.m.
Donkey Hodie Royal Sandcastle Builders/Bobski Bounce
2 p.m.
Cyberchase Back to Canalia's Future
2:30 p.m.
Molly of Denali The Story of the Story Knife/Raven Saves the Birth
3 p.m.
Hero Elementary Teacher of the Year / the Sweet Smell of Success
3:30 p.m.
Arthur Making Conversation/A Cloudy Day
4 p.m.
Odd Squad Hold the Door/Flatastrophe
4:30 p.m.
Wild Kratts The Food Chain Game
5 p.m.
Curious George Basic Training/A Wind-Er Wonderland
5:30 p.m.
Xavier Riddle and the Secret Museum I Am Cesar Chavez/I Am Dolores Heurta
6 p.m.
Alma's Way Do the Waltzango/Big Brother Bootcamp
6:30 p.m.
Molly of Denali The Story of the Story Knife/Raven Saves the Birth
7 p.m.
Wild Kratts The Food Chain Game
7:30 p.m.
Odd Squad Hold the Door/Flatastrophe
8 p.m.
Alma's Way Do the Waltzango/Big Brother Bootcamp
8:30 p.m.
Pinkalicious & Peterrific The Sparkle Kart/The Pinkville Merry-Go-Round
9 p.m.
Nature Cat Under Pressure/Rainy Day
9:30 p.m.
Ready Jet Go! Ice Moon Enceladus/What Goes Up...
10 p.m.
Cyberchase Back to Canalia's Future
10:30 p.m.
Molly of Denali The Story of the Story Knife/Raven Saves the Birth
11 p.m.
Hero Elementary Teacher of the Year / the Sweet Smell of Success
11:30 p.m.
Arthur Making Conversation/A Cloudy Day
Arizona Public Media is a service of the University of Arizona and our broadcast stations are licensed to the Arizona Board of Regents who hold the trademarks for Arizona Public Media and AZPM. We respectfully acknowledge the University of Arizona is on the land and territories of Indigenous peoples.
The University of Arizona