PBS Kids Schedule

May, 2022
  S M T W Th F S
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        
June, 2022
  S M T W Th F S
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    
Catheys Vac and Sew Supported by Cathey's Vac and Sew

Thursday, February 10, 2022

Time
Show
12 a.m.
Donkey Hodie Spooky Shadow Swamp/Hidden Orchestra
12:30 a.m.
Daniel Tiger's Neighborhood Daniel Uses His Words/All Aboard!
1 a.m.
Alma's Way Doggone Sox/Alma Spells It Out
1:30 a.m.
Xavier Riddle and the Secret Museum We Are the Wright Brothers/We Are the Bronte Siste
2:30 a.m.
Hero Elementary Where's Fur Blur? / the Blob
3 a.m.
Wild Kratts The Mystery of the Two Horned Narwhal
3:30 a.m.
Wild Kratts Opossum in My Pocket
4 a.m.
Odd Squad No Ifs, Ands, or Robots/Worst First Day Ever
4:30 a.m.
Odd Squad Training Day
5 a.m.
Arthur Carls Concerto/Too Much of a Good Thing
5:30 a.m.
Arthur Arthurs Toy Trouble/Spar for the Course
6 a.m.
Cat in the Hat Knows a Lot About That! The Lost Egg/Hold on Tight
6:30 a.m.
Ready Jet Go! Mission to the Moon/Mindy's Moon Bounce House
7 a.m.
Peg + Cat The Tree Problem/Another Tree Problem
7:30 a.m.
Super Why! The Muddled-Up Fairytales
8 a.m.
Daniel Tiger's Neighborhood Daniel Does Gymnastics/The Big Slide
8:30 a.m.
Daniel Tiger's Neighborhood Katerina's Costume/Dress Up Day
9 a.m.
Sesame Street The Counting Booth Counters
9:30 a.m.
Elinor Wonders Why The Science of Staying Warm/The Seed of an Idea
10 a.m.
Clifford the Big Red Dog The Birdwell Island Blues/The Big Red World
10:30 a.m.
Dinosaur Train Love Day/A New Leaf
11 a.m.
Let's Go Luna! The Big Dig/Amazing Man
11:30 a.m.
Curious George Curious George and the Dam Builders/Curious George
12 p.m.
Nature Cat Happy Halentine's Day/The Groundhog Way
12:30 p.m.
1 p.m.
Molly of Denali King Run/The Native Youth Olympics
1:30 p.m.
Hero Elementary Search and Rescue / Secret Lives of Teachers
2 p.m.
Cyberchase Castleblanca
2:30 p.m.
Pinkalicious & Peterrific Petercadabra/Sleepless in Pinkville
3 p.m.
Pinkalicious & Peterrific Garden Gnome Party/That Unicorn Feeling
3:30 p.m.
Elinor Wonders Why The Science of Staying Warm/The Seed of an Idea
4 p.m.
Donkey Hodie Squibbit/Teamwork Challenge
4:30 p.m.
Curious George Curious George and the Dam Builders/Curious George
5 p.m.
Alma's Way Alma's Movie Night/Papi the Hero
5:30 p.m.
6 p.m.
Molly of Denali King Run/The Native Youth Olympics
6:30 p.m.
Hero Elementary Search and Rescue / Secret Lives of Teachers
7 p.m.
Wild Kratts Sea Otter Swim
7:30 p.m.
Wild Kratts Where the Bison Roam
8 p.m.
Odd Squad ODD IN 60 SECONDS/VILLAIN NETWORKING
8:30 p.m.
Odd Squad Trials and Tubulations
9 p.m.
Arthur Francines Cleats of Strength/Little Miss Meanie
9:30 p.m.
Arthur Carried Away/Dueling Detectives
10 p.m.
Cyberchase Castleblanca
10:30 p.m.
Pinkalicious & Peterrific Petercadabra/Sleepless in Pinkville
11 p.m.
Pinkalicious & Peterrific Garden Gnome Party/That Unicorn Feeling
11:30 p.m.
Elinor Wonders Why The Science of Staying Warm/The Seed of an Idea
Arizona Public Media is a service of the University of Arizona and our broadcast stations are licensed to the Arizona Board of Regents who hold the trademarks for Arizona Public Media and AZPM. We respectfully acknowledge the University of Arizona is on the land and territories of Indigenous peoples.
The University of Arizona