PBS Kids Schedule

June, 2022
  S M T W Th F S
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    
July, 2022
  S M T W Th F S
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            
Catheys Vac and Sew Supported by Cathey's Vac and Sew

Saturday, March 19, 2022

Time
Show
12 a.m.
Donkey Hodie Swoop-a-rino/Duck Duck's Great Adventure
12:30 a.m.
Daniel Tiger's Neighborhood Fruit Picking Day/Daniel Is Big Enough to Help Dad
1 a.m.
Alma's Way Coqui Quest/Chalk the Block
1:30 a.m.
Xavier Riddle and the Secret Museum I Am Johann Sebastian Bach/I Am Marie Curie
2 a.m.
Molly of Denali Basketball Blues
2:30 a.m.
Hero Elementary Friends of the Forest / Chicken Hero
3 a.m.
Molly of Denali Basketball Blues
3:30 a.m.
Arthur The Wheel Deal/The Buster Report
4 a.m.
Odd Squad Zero Effect/Bad Luck Bears
4:30 a.m.
Molly of Denali Welcome Home Balto/Snow Jam
5 a.m.
Let's Go Luna! Hoopin' Hopper/A Chopsticky Situation
5:30 a.m.
Xavier Riddle and the Secret Museum I Am James Naismith/I Am Temple Grandin
6 a.m.
Clifford the Big Red Dog Clifford's Carnival/Clifford's Doggy Reunion
6:30 a.m.
Wordworld There's an Ant in Every Giant/Chef Sheep
7 a.m.
Splash and Bubbles Guess Who?/Sleepless Sleepover
7:30 a.m.
Dinosaur Train Erma Eoraptor/Under the Volcano
8 a.m.
Sid the Science Kid A Brush With Teeth
8:30 a.m.
Daniel Tiger's Neighborhood Tiger Family Trip
9 a.m.
Donkey Hodie The Waiting Game/Planet Purple Party
9:30 a.m.
Elinor Wonders Why Underground Soup/Dandy Dandelions
10 a.m.
Sesame Street Elmo and Rosita's Tallest Block Tower Ever
10:30 a.m.
Super Why! Webby in Bathland
11 a.m.
Clifford the Big Red Dog Aunt Violet the Pilot/Abra-ca-lifford!
11:30 a.m.
Pinkalicious & Peterrific The Monster Trap/The Search for Peter's Whistle
12 p.m.
Dinosaur Train Erma Eoraptor/Under the Volcano
12:30 p.m.
Let's Go Luna! Guitar to Sitar/Spring Has Not Sprung
1 p.m.
Martha Speaks MARTHA IN THE WHITE HOUSE, PART 1 & 2
1:30 p.m.
Nature Cat Enter the Dragonfly/Water Woes
2 p.m.
Cyberchase Housewarming Party
2:30 p.m.
Wordgirl Pretty Princess Premiere/Where's Huggy?
3 p.m.
Hero Elementary Sound of Ice Cream / the Reflection Connection
3:30 p.m.
Xavier Riddle and the Secret Museum I Am Abraham Lincoln/I Am Jane Jacobs
4 p.m.
Molly of Denali A Fireweed Feast/River Skate
4:30 p.m.
Arthur The Friend Who Wasn't There/Surprise!
5 p.m.
Odd Squad Double O Trouble
5:30 p.m.
Wild Kratts Fire Salamander
6 p.m.
Alma's Way Alma's Nochebuena/Three Kings Day Do-Over
6:30 p.m.
Curious George Dj George/Curious George Paints the Desert
7 p.m.
Molly of Denali Basketball Blues
7:30 p.m.
Arthur The Wheel Deal/The Buster Report
8 p.m.
Odd Squad Zero Effect/Bad Luck Bears
8:30 p.m.
Molly of Denali Welcome Home Balto/Snow Jam
9 p.m.
Let's Go Luna! Hoopin' Hopper/A Chopsticky Situation
9:30 p.m.
Xavier Riddle and the Secret Museum I Am James Naismith/I Am Temple Grandin
10 p.m.
Cyberchase Housewarming Party
10:30 p.m.
Wordgirl Pretty Princess Premiere/Where's Huggy?
11 p.m.
Hero Elementary Sound of Ice Cream / the Reflection Connection
11:30 p.m.
Xavier Riddle and the Secret Museum I Am Abraham Lincoln/I Am Jane Jacobs
Arizona Public Media is a service of the University of Arizona and our broadcast stations are licensed to the Arizona Board of Regents who hold the trademarks for Arizona Public Media and AZPM. We respectfully acknowledge the University of Arizona is on the land and territories of Indigenous peoples.
The University of Arizona