PBS Kids Schedule

August, 2022
  S M T W Th F S
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      
Sylvan Learning Supported by Sylvan Learning

Sunday, March 20, 2022

Time
Show
12 a.m.
Molly of Denali A Fireweed Feast/River Skate
12:30 a.m.
Arthur The Friend Who Wasn't There/Surprise!
1 a.m.
Odd Squad Double O Trouble
1:30 a.m.
Wild Kratts Fire Salamander
2 a.m.
Alma's Way Alma's Nochebuena/Three Kings Day Do-Over
2:30 a.m.
Donkey Hodie The Waiting Game/Planet Purple Party
3 a.m.
Molly of Denali Basketball Blues
3:30 a.m.
Arthur The Wheel Deal/The Buster Report
4 a.m.
Odd Squad Zero Effect/Bad Luck Bears
4:30 a.m.
Molly of Denali Welcome Home Balto/Snow Jam
5 a.m.
Let's Go Luna! Hoopin' Hopper/A Chopsticky Situation
5:30 a.m.
Xavier Riddle and the Secret Museum I Am James Naismith/I Am Temple Grandin
6 a.m.
Clifford the Big Red Dog Great Race/Tummy Trouble
6:30 a.m.
Wordworld Boppin' With the Bug Band/Shuffleword
7 a.m.
Splash and Bubbles Small but Mighty/Washed Away
7:30 a.m.
Dinosaur Train Pteranodon Family World Tour/Gilbert the Junior
8 a.m.
Sid the Science Kid Save the Stump!
8:30 a.m.
Daniel Tiger's Neighborhood Visiting Grandpere/The Tiger Family Goes Back Home
9 a.m.
Donkey Hodie Swoop-a-rino/Duck Duck's Great Adventure
9:30 a.m.
Elinor Wonders Why A Moth Mystery/Just Peachy
10:30 a.m.
Super Why! Woofster Finds a Home
11 a.m.
Clifford the Big Red Dog Cool Clubhouse/The Birdwell Islandeers
11:30 a.m.
Pinkalicious & Peterrific Peter's Pet/Cupcake Calamity
12 p.m.
Dinosaur Train Pteranodon Family World Tour/Gilbert the Junior
12:30 p.m.
Let's Go Luna! Queen for a Day/Jolly Special Friend
1 p.m.
Martha Speaks Painting for Peanuts/Martha's No Dummy
1:30 p.m.
Nature Cat Garden Impossible/Agents of the Great Outdoors
2 p.m.
Cyberchase Watts of Halloween Trouble
2:30 p.m.
Wordgirl Highway to Havarti/Tiny Big
3 p.m.
Hero Elementary Sparks' Unplugged / Camp Catastrophe
3:30 p.m.
Xavier Riddle and the Secret Museum I Am Edmund Hillary/I Am Celia Cruz
4 p.m.
Molly of Denali Sea Lion Crooks and Halibut Hooks/Nature's Medicin
4:30 p.m.
Arthur The Case of the Girl With the Long Face/The Substi
5 p.m.
Odd Squad Can You Wrangle It/Ahead of the Time
5:30 p.m.
Wild Kratts Cheeks the Hamster
6 p.m.
6:30 p.m.
Curious George Junky Monkey/Jumpy Warms Up
7 p.m.
Molly of Denali Basketball Blues
7:30 p.m.
Arthur The Wheel Deal/The Buster Report
8 p.m.
Odd Squad Zero Effect/Bad Luck Bears
8:30 p.m.
Molly of Denali Welcome Home Balto/Snow Jam
9 p.m.
Let's Go Luna! Hoopin' Hopper/A Chopsticky Situation
9:30 p.m.
Xavier Riddle and the Secret Museum I Am James Naismith/I Am Temple Grandin
10 p.m.
Cyberchase Watts of Halloween Trouble
10:30 p.m.
Wordgirl Highway to Havarti/Tiny Big
11 p.m.
Hero Elementary Sparks' Unplugged / Camp Catastrophe
11:30 p.m.
Xavier Riddle and the Secret Museum I Am Edmund Hillary/I Am Celia Cruz
Arizona Public Media is a service of the University of Arizona and our broadcast stations are licensed to the Arizona Board of Regents who hold the trademarks for Arizona Public Media and AZPM. We respectfully acknowledge the University of Arizona is on the land and territories of Indigenous peoples.
The University of Arizona