PBS Kids Schedule

June, 2022
  S M T W Th F S
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    
July, 2022
  S M T W Th F S
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            
Catheys Vac and Sew Supported by Cathey's Vac and Sew

Tuesday, March 22, 2022

Time
Show
12 a.m.
Donkey Hodie The Yodel Birds Are Coming/A Lot of Hot
12:30 a.m.
Daniel Tiger's Neighborhood The Class Votes/The Neighborhood Votes
1 a.m.
Alma's Way Alma on Ice/Junior's Lost Tooth
1:30 a.m.
Xavier Riddle and the Secret Museum I Am Isaac Newton/I Am Golda Meir
2 a.m.
Molly of Denali Fili-Bascan Chefs/Ladybug Sleepover
2:30 a.m.
Hero Elementary What You Don't See / Super Purple Pop-Up Plants
3 a.m.
Wild Kratts Honey Seekers
3:30 a.m.
Wild Kratts Aye Aye
4 a.m.
Odd Squad Welcome to Odd Squad
4:30 a.m.
Odd Squad Skip Day/The Great Grinaldi
5 a.m.
Arthur Binky Barnes, Art Expert/Arthur's Lucky Pencil
5:30 a.m.
Arthur Whip. Mix. Blend./Staycation
6 a.m.
Cat in the Hat Knows a Lot About That! Paper Chase/A Polar Adventure
6:30 a.m.
Ready Jet Go! Mindy and Carrot Bake/Commander Cressida Begins
7 a.m.
Peg + Cat The Slop Problem/The Birthday Present Problem
7:30 a.m.
Super Why! Juan Bobo and the Pig
8 a.m.
Daniel Tiger's Neighborhood Daniel and O'S Road Trip/Daniel's Puppet Plan
8:30 a.m.
Daniel Tiger's Neighborhood Thank You, Grandpere Tiger!/Neighborhood Thank You
9 a.m.
Sesame Street Teacher Appreciation Day
9:30 a.m.
Elinor Wonders Why Speed Racer/One of These Goats
10 a.m.
Clifford the Big Red Dog Dancing by the Book/Tucker's Tooth
10:30 a.m.
Dinosaur Train One Big Frog/Caving With Vlad
11 a.m.
Let's Go Luna! Wacky Washi/When the Bowl Breaks
11:30 a.m.
Curious George Wind Symphony/George and Allie's Automated Car Was
12 p.m.
Nature Cat The Big Bath Brouhaha/Fossil Hunt
12:30 p.m.
Xavier Riddle and the Secret Museum I Am Florence Nightingale/I Am George Washington C
1 p.m.
Molly of Denali Welcome Home Balto/Snow Jam
1:30 p.m.
Hero Elementary Rough Sledding / Hungry Hungry Hoppers
2 p.m.
Cyberchase Back to Canalia's Future
2:30 p.m.
Pinkalicious & Peterrific Invisible Ink/Rusty's Doghouse
3 p.m.
Pinkalicious & Peterrific Indoor Camp-in/The Flutterbugs
3:30 p.m.
Elinor Wonders Why Speed Racer/One of These Goats
4 p.m.
Donkey Hodie Spooky Shadow Swamp/Hidden Orchestra
4:30 p.m.
Curious George Wind Symphony/George and Allie's Automated Car Was
5 p.m.
Alma's Way Alma's Showstopper/Ultimate Helper
5:30 p.m.
Xavier Riddle and the Secret Museum I Am Florence Nightingale/I Am George Washington C
6 p.m.
Molly of Denali Welcome Home Balto/Snow Jam
6:30 p.m.
Hero Elementary Rough Sledding / Hungry Hungry Hoppers
7 p.m.
Wild Kratts Bass Class
7:30 p.m.
Wild Kratts Chameleons on Target
8 p.m.
Odd Squad The Trouble With Centigurps/Totally Odd Squad
8:30 p.m.
Odd Squad How to Interrogate a Unicorn/The Briefcase
9 p.m.
Arthur d.w., the Picky Eater/Buster and the Daredevils
9:30 p.m.
Arthur Two Minutes/Messy Dress Mess
10 p.m.
Cyberchase Back to Canalia's Future
10:30 p.m.
Pinkalicious & Peterrific Invisible Ink/Rusty's Doghouse
11 p.m.
Pinkalicious & Peterrific Indoor Camp-in/The Flutterbugs
11:30 p.m.
Elinor Wonders Why Speed Racer/One of These Goats
Arizona Public Media is a service of the University of Arizona and our broadcast stations are licensed to the Arizona Board of Regents who hold the trademarks for Arizona Public Media and AZPM. We respectfully acknowledge the University of Arizona is on the land and territories of Indigenous peoples.
The University of Arizona