PBS Kids Schedule

August, 2022
  S M T W Th F S
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      
Sylvan Learning Supported by Sylvan Learning

Wednesday, March 23, 2022

Time
Show
12 a.m.
Donkey Hodie Spooky Shadow Swamp/Hidden Orchestra
12:30 a.m.
Daniel Tiger's Neighborhood Thank You, Grandpere Tiger!/Neighborhood Thank You
1 a.m.
Alma's Way Alma's Showstopper/Ultimate Helper
1:30 a.m.
Xavier Riddle and the Secret Museum I Am Florence Nightingale/I Am George Washington C
2 a.m.
Molly of Denali Welcome Home Balto/Snow Jam
2:30 a.m.
Hero Elementary Rough Sledding / Hungry Hungry Hoppers
3 a.m.
Wild Kratts Bass Class
3:30 a.m.
Wild Kratts Chameleons on Target
4 a.m.
Odd Squad The Trouble With Centigurps/Totally Odd Squad
4:30 a.m.
Odd Squad How to Interrogate a Unicorn/The Briefcase
5 a.m.
Arthur d.w., the Picky Eater/Buster and the Daredevils
5:30 a.m.
Arthur Two Minutes/Messy Dress Mess
6 a.m.
Cat in the Hat Knows a Lot About That! Biggest Bird/Drum Di Drum
6:30 a.m.
Ready Jet Go! Moon Circus/Every Day Is Earth Day
7 a.m.
Peg + Cat The Magic Uke/The Rocking Out Problem
7:30 a.m.
Super Why! Molly's Dance Show
8 a.m.
Daniel Tiger's Neighborhood Firefighters at School/Daniel's Doll
8:30 a.m.
Daniel Tiger's Neighborhood Be a Vegetable Taster!/Daniel Tries a New Food
9 a.m.
Sesame Street Karli's Life Box
9:30 a.m.
Elinor Wonders Why Zig Zag Plant/Butterfly Drinks
10 a.m.
Clifford the Big Red Dog The Birdwell Times/Night at the Library
10:30 a.m.
Dinosaur Train Iggy Iguanodon/Shiny Can't Sleep
11 a.m.
Let's Go Luna! Didgeridoo and Carmen Too/Not Home on the Range
11:30 a.m.
Curious George Pig-Headed George/Nightmare on N Avenue
12 p.m.
Nature Cat Stream and Shout/Hal's Day Off
12:30 p.m.
Xavier Riddle and the Secret Museum I Am Rukmini Devi Arundale/I Am Bob Ross
1 p.m.
Molly of Denali Basketball Blues
1:30 p.m.
Hero Elementary Bugging Out / Eager Beavers
2 p.m.
Cyberchase The X-Factor
2:30 p.m.
Pinkalicious & Peterrific Gingerbread House/Christmas Tree Trouble
3 p.m.
Pinkalicious & Peterrific Secret Sculpture/The Celebrator
3:30 p.m.
Elinor Wonders Why Zig Zag Plant/Butterfly Drinks
4 p.m.
Donkey Hodie Swoop-a-rino/Duck Duck's Great Adventure
4:30 p.m.
Curious George Pig-Headed George/Nightmare on N Avenue
5 p.m.
5:30 p.m.
Xavier Riddle and the Secret Museum I Am Rukmini Devi Arundale/I Am Bob Ross
6 p.m.
Molly of Denali Basketball Blues
6:30 p.m.
Hero Elementary Bugging Out / Eager Beavers
7 p.m.
Wild Kratts Lemur Legs
7:30 p.m.
Wild Kratts Fossa Palooza
8 p.m.
Odd Squad Oscar and the Oscarbots/Picture Day
8:30 p.m.
Odd Squad A Case of the Sing-alongs/Ms. O Uh-Oh
9 p.m.
Arthur Fright Night/Citizen Cheikh
9:30 p.m.
Arthur Arthur Makes a Movie/Go to Your Room!
10 p.m.
Cyberchase The X-Factor
10:30 p.m.
Pinkalicious & Peterrific Gingerbread House/Christmas Tree Trouble
11 p.m.
Pinkalicious & Peterrific Secret Sculpture/The Celebrator
11:30 p.m.
Elinor Wonders Why Zig Zag Plant/Butterfly Drinks
Arizona Public Media is a service of the University of Arizona and our broadcast stations are licensed to the Arizona Board of Regents who hold the trademarks for Arizona Public Media and AZPM. We respectfully acknowledge the University of Arizona is on the land and territories of Indigenous peoples.
The University of Arizona