PBS Kids Schedule

June, 2022
  S M T W Th F S
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    
July, 2022
  S M T W Th F S
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            
Catheys Vac and Sew Supported by Cathey's Vac and Sew

Thursday, March 24, 2022

Time
Show
12 a.m.
Donkey Hodie Swoop-a-rino/Duck Duck's Great Adventure
12:30 a.m.
Daniel Tiger's Neighborhood Be a Vegetable Taster!/Daniel Tries a New Food
1 a.m.
1:30 a.m.
Xavier Riddle and the Secret Museum I Am Rukmini Devi Arundale/I Am Bob Ross
2 a.m.
Molly of Denali Basketball Blues
2:30 a.m.
Hero Elementary Bugging Out / Eager Beavers
3 a.m.
Wild Kratts Lemur Legs
3:30 a.m.
Wild Kratts Fossa Palooza
4 a.m.
Odd Squad Oscar and the Oscarbots/Picture Day
4:30 a.m.
Odd Squad A Case of the Sing-alongs/Ms. O Uh-Oh
5 a.m.
Arthur Fright Night/Citizen Cheikh
5:30 a.m.
Arthur Arthur Makes a Movie/Go to Your Room!
6 a.m.
Cat in the Hat Knows a Lot About That! Big Cats/Fantastic Flour
6:30 a.m.
Ready Jet Go! My Three Suns/Magnet P.I.
7 a.m.
Peg + Cat The Baby Problem/The Sparkling Sphere Problem
7:30 a.m.
Super Why! Snow White
8 a.m.
Daniel Tiger's Neighborhood Daniel Plays Ball/O Builds a Tower
8:30 a.m.
Daniel Tiger's Neighborhood Daniel Waits for Show and Tell/A Night Out at the
9 a.m.
Sesame Street Elmo and Rosita's Tallest Block Tower Ever
9:30 a.m.
Elinor Wonders Why Frozen Fish/Pirate Treasure
10 a.m.
Clifford the Big Red Dog The Dog Who Cried Bark!/Fort Box
10:30 a.m.
Dinosaur Train Classic in the Jurassic: Turtle and Theropod Race/
11 a.m.
Let's Go Luna! C'est Cheese/C'est La Vie a Paris
11:30 a.m.
Curious George Feeling Antsy/Maple Monkey Madness
12 p.m.
12:30 p.m.
Xavier Riddle and the Secret Museum I Am Leonardo Da Vinci/I Am Amelia Earhart
1 p.m.
Molly of Denali The Whole Mitten Kaboodle/Eagle Tale
1:30 p.m.
Hero Elementary Hero Hit Parade / Trouble at the Pet Wash
2 p.m.
Cyberchase Zeus on the Loose
2:30 p.m.
Pinkalicious & Peterrific Invasion of the Flutterbugs/Ballet of the Bells
3 p.m.
Pinkalicious & Peterrific School Rules/Scooterboy
3:30 p.m.
Elinor Wonders Why Frozen Fish/Pirate Treasure
4 p.m.
Donkey Hodie The Fastest Fetcher/Bobbly Ball
4:30 p.m.
Curious George Feeling Antsy/Maple Monkey Madness
5 p.m.
5:30 p.m.
Xavier Riddle and the Secret Museum I Am Leonardo Da Vinci/I Am Amelia Earhart
6 p.m.
Molly of Denali The Whole Mitten Kaboodle/Eagle Tale
6:30 p.m.
Hero Elementary Hero Hit Parade / Trouble at the Pet Wash
7 p.m.
Wild Kratts Lemur Stink Fight
7:30 p.m.
Wild Kratts Tenrec Treasure Hunt
8 p.m.
Odd Squad Odd Outbreak/The Perfect Lunch
8:30 p.m.
Odd Squad Rise of the Hydraclops/O Is Not for Old
9 p.m.
Arthur The Pea and the princess/d.w. And Dr. Whosit
9:30 p.m.
Arthur Arthur's Underwear/Francine Frensky, Olympic Rider
10 p.m.
Cyberchase Zeus on the Loose
10:30 p.m.
Pinkalicious & Peterrific Invasion of the Flutterbugs/Ballet of the Bells
11 p.m.
Pinkalicious & Peterrific School Rules/Scooterboy
11:30 p.m.
Elinor Wonders Why Frozen Fish/Pirate Treasure
Arizona Public Media is a service of the University of Arizona and our broadcast stations are licensed to the Arizona Board of Regents who hold the trademarks for Arizona Public Media and AZPM. We respectfully acknowledge the University of Arizona is on the land and territories of Indigenous peoples.
The University of Arizona