PBS Kids Schedule

June, 2022
  S M T W Th F S
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    
July, 2022
  S M T W Th F S
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            
Tapped Podcast Supported by AZPM Tapped Podcast

Saturday, April 16, 2022

Time
Show
12 a.m.
Donkey Hodie Bye Bye, Book/Tater Buddies
12:30 a.m.
Daniel Tiger's Neighborhood Daniel and Miss Elaina Play Rocketship/Daniel Play
1 a.m.
Alma's Way Coqui Quest/Chalk the Block
2:30 a.m.
Hero Elementary Tail of One Kitty/Movie Theater Meltdown
3 a.m.
Nature Cat Backyard Bigfoot/Imperfect Produce
3:30 a.m.
Daniel Tiger's Neighborhood The Family Campout/A Game Night for Everyone
4 a.m.
Molly of Denali Busy Beavers/The Night Watchers
4:30 a.m.
Hero Elementary Sparks' Unplugged / Camp Catastrophe
5 a.m.
Pinkalicious & Peterrific The Legend of Pinkfoot/Flossie the Mossling
5:30 a.m.
Arthur d.w.'s Deer Friend/Buster Hits the Books
6 a.m.
Clifford the Big Red Dog Clifford Grows Up/Jetta's Sweater
6:30 a.m.
Wordworld The Race to Mystery Island/A Star Is Born
7 a.m.
Splash and Bubbles The Lure of the Rocks/What's the Story, Maury?
7:30 a.m.
Dinosaur Train Stargazing on the Night Train/Get Into Nature!
8 a.m.
Sid the Science Kid The Reason Sid's Sneezin'
8:30 a.m.
Daniel Tiger's Neighborhood Daniel Meets a New Friend/A New Friend at the Cloc
9 a.m.
Donkey Hodie The Masked Veggies/The Royal Hosts
9:30 a.m.
Elinor Wonders Why A Change of Art/The Litterbug
10 a.m.
Sesame Street Turtles
10:30 a.m.
Super Why! Zora's Art Adventure
11 a.m.
Clifford the Big Red Dog Walkin' in a Clifford Wonderland/Bye Bye, Big Blue
11:30 a.m.
Pinkalicious & Peterrific Plantastically Pink/Painting Pixie
12 p.m.
Dinosaur Train Stargazing on the Night Train/Get Into Nature!
12:30 p.m.
Let's Go Luna! Viva La Pasta/Arrievederci Acqua!
1 p.m.
Martha Speaks Thou Callest Me a Dog/Martha's Paper Chase
1:30 p.m.
Nature Cat Snow Way to Keep Warm/So You Think You Know Nature
2 p.m.
Cyberchase Parks and Recreation
2:30 p.m.
Wordgirl CHUCK WITH a SIDEKICK OF BRENT/YARN-4-GOLD
3 p.m.
Hero Elementary AJ'S EXTRA SUPERPOWER, PART 1 / AJ'S EXTRA SUPERPO
3:30 p.m.
Xavier Riddle and the Secret Museum I Am Julia Child/I Am Neil Armstrong
4 p.m.
Molly of Denali Sap Season/Book of Mammoths
4:30 p.m.
Arthur Mr. Ratburn and the Special Someone/The Feud
5 p.m.
Odd Squad ODD BEGINNINGS, PART 1
5:30 p.m.
Wild Kratts The Last Largest Lobster
6 p.m.
6:30 p.m.
Curious George Surprise Quints/Muddy Monkey
7 p.m.
Nature Cat Backyard Bigfoot/Imperfect Produce
7:30 p.m.
Daniel Tiger's Neighborhood The Family Campout/A Game Night for Everyone
8 p.m.
Molly of Denali Busy Beavers/The Night Watchers
8:30 p.m.
Hero Elementary Sparks' Unplugged / Camp Catastrophe
9 p.m.
Pinkalicious & Peterrific The Legend of Pinkfoot/Flossie the Mossling
9:30 p.m.
Arthur d.w.'s Deer Friend/Buster Hits the Books
10 p.m.
Cyberchase Parks and Recreation
10:30 p.m.
Wordgirl CHUCK WITH a SIDEKICK OF BRENT/YARN-4-GOLD
11 p.m.
Hero Elementary AJ'S EXTRA SUPERPOWER, PART 1 / AJ'S EXTRA SUPERPO
11:30 p.m.
Xavier Riddle and the Secret Museum I Am Julia Child/I Am Neil Armstrong
Arizona Public Media is a service of the University of Arizona and our broadcast stations are licensed to the Arizona Board of Regents who hold the trademarks for Arizona Public Media and AZPM. We respectfully acknowledge the University of Arizona is on the land and territories of Indigenous peoples.
The University of Arizona