PBS Kids Schedule

February, 2024
  S M T W Th F S
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29    
March, 2024
  S M T W Th F S
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            
Supported by Habitat for Humanity Supported by Habitat for Humanity

Sunday, April 24, 2022

Time
Show
12 a.m.
Molly of Denali Reading the Mud/Unsinkable Molly Mabray
12:30 a.m.
Arthur Arthur's Pet business/d.w. The Copycat
1 a.m.
Odd Squad Deposit Slip Up/Villains Always Win
1:30 a.m.
Wild Kratts Komodo Dragon
2 a.m.
Alma's Way Basketball Birds/Looking for Litter
2:30 a.m.
Donkey Hodie Potato Pirates/Panda's Special Something
4 a.m.
Elinor Wonders Why The Little Drummer/Rest Is Best
4:30 a.m.
Elinor Wonders Why Elinor's Fishy Friend/Do the Crane Dance
6 a.m.
Clifford the Big Red Dog Princess Cleo/Basketball Stories
6:30 a.m.
Wordworld Castles in the Sea/Get Your Coat
7 a.m.
Splash and Bubbles The Job Search/Reeftown's Got Talent!
7:30 a.m.
Dinosaur Train Junior Conductors Academy: Part One/Junior Conduct
8 a.m.
Sid the Science Kid Where Did the Water Go?
8:30 a.m.
Daniel Tiger's Neighborhood Daniel Shares His Tigertastic Car/Katerina Shares
9 a.m.
Donkey Hodie The Try Scouts/Wiz-kazizz-kazaam
9:30 a.m.
Elinor Wonders Why Bubble House/The Syrup Tree
10 a.m.
Sesame Street Bye Bye Boo Boo's
10:30 a.m.
Super Why! Aladdin
11 a.m.
Clifford the Big Red Dog Mount Norma/Hide and Sneak
11:30 a.m.
Pinkalicious & Peterrific The Legend of Pinkfoot/Flossie the Mossling
12 p.m.
Dinosaur Train Junior Conductors Academy: Part One/Junior Conduct
12:30 p.m.
Let's Go Luna! Mud Miracle/Fabuloso's New Clothes
1 p.m.
Martha Speaks Martha's Holiday Surprise/We're Powerless!
1:30 p.m.
Nature Cat Earth Day Today/Earth Day Every Day
2 p.m.
Cyberchase SPACE WASTE ODYSSEY, PART 2
2:30 p.m.
Wordgirl Leslie Makes It Big/Mouse Brain Take-Over
3 p.m.
Hero Elementary Super Summertime / Snowy Journey
3:30 p.m.
Xavier Riddle and the Secret Museum I Am Confucius/I Am Sacagawea
4 p.m.
Molly of Denali Winter Champions/Hus-keys
4:30 p.m.
Arthur Arthur's Birthday/Francine Frensky, Superstar
5 p.m.
Odd Squad It Takes Goo to Make a Feud Go Right/Friends of Od
5:30 p.m.
Wild Kratts The Fourth Bald Eagle
6 p.m.
Alma's Way Socks for Sale/Alma's Animal Show
6:30 p.m.
Curious George Shipwrecked With Hundley/Chasing Rainbows
8 p.m.
Elinor Wonders Why The Little Drummer/Rest Is Best
8:30 p.m.
Elinor Wonders Why Elinor's Fishy Friend/Do the Crane Dance
10 p.m.
Cyberchase SPACE WASTE ODYSSEY, PART 2
10:30 p.m.
Wordgirl Leslie Makes It Big/Mouse Brain Take-Over
11 p.m.
Hero Elementary Super Summertime / Snowy Journey
11:30 p.m.
Xavier Riddle and the Secret Museum I Am Confucius/I Am Sacagawea
AZPM is a service of the University of Arizona and our broadcast stations are licensed to the Arizona Board of Regents who hold the trademarks for Arizona Public Media and AZPM. We respectfully acknowledge the University of Arizona is on the land and territories of Indigenous peoples.
The University of Arizona