PBS Kids Schedule

June, 2022
  S M T W Th F S
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    
July, 2022
  S M T W Th F S
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            
Catheys Vac and Sew Supported by Cathey's Vac and Sew

Tuesday, May 10, 2022

Time
Show
12 a.m.
Donkey Hodie Squibbit/Teamwork Challenge
12:30 a.m.
Daniel Tiger's Neighborhood Daniels Tiger Twirl/You Can Play Your Own Way
1 a.m.
Alma's Way Steggie Rescue/Alma Hits the Right Note
1:30 a.m.
Xavier Riddle and the Secret Museum I Am Jesse Owens/I Am Ella Fitzgerald
2 a.m.
Molly of Denali A Fireweed Feast/River Skate
2:30 a.m.
Hero Elementary What You Don't See / Super Purple Pop-Up Plants
3 a.m.
Wild Kratts Race for the Hippo Disc
3:30 a.m.
Wild Kratts Let the Rhinos Roll!
4 a.m.
Odd Squad 16-AND-A-HALF BLOCKS/FOLLOW THE LEADER
4:30 a.m.
Odd Squad Trading Places/Bad Lemonade
5 a.m.
Arthur Muffy Misses Out/Arthur Takes a Stand
5:30 a.m.
Arthur Water and the Brain/Arthur the Unfunny
6 a.m.
Cat in the Hat Knows a Lot About That! Digging the Deep/Puddle Puzzle
6:30 a.m.
Ready Jet Go! My Three Suns/Magnet P.I.
7 a.m.
Peg + Cat The Poetry Problem/The Disappearing Art Problem
7:30 a.m.
Super Why! The Little Red Hen
8 a.m.
Daniel Tiger's Neighborhood The Family Campout/A Game Night for Everyone
8:30 a.m.
Daniel Tiger's Neighborhood Katerina's Costume/Dress Up Day
9 a.m.
Sesame Street Elmo and the Healthy Heroes
9:30 a.m.
Elinor Wonders Why Butterfly Babies/Elinor's Circus
10 a.m.
Clifford the Big Red Dog The Storm/Officer Clifford
10:30 a.m.
Dinosaur Train The Forest Fire/The Lost Bird
11 a.m.
Let's Go Luna! Stairway to Art Day/Melvini Madness
11:30 a.m.
Curious George Movie House Monkey/Cooking With Monkey
12 p.m.
Nature Cat Rock Clues/Sweet Scent
12:30 p.m.
Xavier Riddle and the Secret Museum I Am Jigonsaseh/I Am Sacagawea
1 p.m.
Molly of Denali Grandpa's Drum/Have Canoe, Will Paddle
1:30 p.m.
Hero Elementary Dog in the Fog / Bye, Bye Dragonfly
2 p.m.
Cyberchase Plantasaurus!
3 p.m.
Pinkalicious & Peterrific Sidewalk Art/Gnome at Home
3:30 p.m.
Elinor Wonders Why Butterfly Babies/Elinor's Circus
4 p.m.
Donkey Hodie Best Friends Day/Silly Sticky Situation
4:30 p.m.
Curious George Movie House Monkey/Cooking With Monkey
5 p.m.
5:30 p.m.
Xavier Riddle and the Secret Museum I Am Jigonsaseh/I Am Sacagawea
6 p.m.
Molly of Denali Grandpa's Drum/Have Canoe, Will Paddle
6:30 p.m.
Hero Elementary Dog in the Fog / Bye, Bye Dragonfly
7 p.m.
Wild Kratts Bad Hair Day
7:30 p.m.
Wild Kratts Walk on the Wetside
8 p.m.
Odd Squad Music of Sound
8:30 p.m.
Odd Squad Robert Plant/Game Time
9 p.m.
Arthur Take a Hike, Molly/Slink's Special Talent
9:30 p.m.
Arthur Arthur's Faraway Friend/Arthur and the Square Danc
10 p.m.
Cyberchase Plantasaurus!
11 p.m.
Pinkalicious & Peterrific Sidewalk Art/Gnome at Home
11:30 p.m.
Elinor Wonders Why Butterfly Babies/Elinor's Circus
Arizona Public Media is a service of the University of Arizona and our broadcast stations are licensed to the Arizona Board of Regents who hold the trademarks for Arizona Public Media and AZPM. We respectfully acknowledge the University of Arizona is on the land and territories of Indigenous peoples.
The University of Arizona