PBS Kids Schedule

August, 2022
  S M T W Th F S
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      
September, 2022
  S M T W Th F S
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  
Sylvan Learning+ Supported by Sylvan Learning

Sunday, July 24, 2022

Time
Show
12 a.m.
Molly of Denali Heat Wave/It Came From Beyond
12:30 a.m.
Arthur When Rivals Came to Roost/The Longest Eleven Minut
1 a.m.
Odd Squad Now You Don't See Me/Moustache Confidential
1:30 a.m.
Wild Kratts Panda Power Up!
2 a.m.
2:30 a.m.
Donkey Hodie The Potato Stand/Clyde's Surprise Playdate
3 a.m.
Molly of Denali Cry Wolf/A Sound Idea
3:30 a.m.
Molly of Denali Heat Wave/It Came From Beyond
4 a.m.
Molly of Denali Lynx to the Past/Molly of the Yukon
4:30 a.m.
Molly of Denali Midnight Sun Fun Run/Molly Oodi' Heekha
5 a.m.
Arthur Buster's Book Battle/On the Buster Scale
5:30 a.m.
Arthur When Rivals Came to Roost/The Longest Eleven Minut
6 a.m.
Clifford the Big Red Dog Welcome to the Doghouse/Promises, Promises
6:30 a.m.
Wordworld Think in the Rink/X Marks the Spot
7 a.m.
Splash and Bubbles Smell of Fear/A New Spin
7:30 a.m.
Dinosaur Train Classic in the Jurassic: Turtle and Theropod Race/
8 a.m.
Sid the Science Kid Hello, Doggie!
8:30 a.m.
Daniel Tiger's Neighborhood Jodi's First Day at School/Daniel Plays at Jodi's
9 a.m.
Donkey Hodie Acornball/Super Duper Magic Fun Box
9:30 a.m.
Elinor Wonders Why Big Trees/Baby Steps
10 a.m.
Sesame Street Potluck Pickle
10:30 a.m.
Super Why! Pinocchio
11 a.m.
Clifford the Big Red Dog The Dog Who Cried Bark!/Fort Box
11:30 a.m.
Pinkalicious & Peterrific Whale of a Song/Pinkabubbles
12 p.m.
Dinosaur Train Classic in the Jurassic: Turtle and Theropod Race/
12:30 p.m.
Let's Go Luna! Monster Park!/Meet the Strongs
1 p.m.
Martha Speaks Martha in the Doghouse/Martha Models
1:30 p.m.
2 p.m.
Cyberchase Trash Creep
2:30 p.m.
Wordgirl You Can't Crush City Hall/Two Brain Highway
3 p.m.
Hero Elementary Kite Delight / Little Lost Horse
4 p.m.
Molly of Denali Lynx to the Past/Molly of the Yukon
4:30 p.m.
Arthur Mr. Ratburn and the Special Someone/The Feud
5 p.m.
Odd Squad Disorder in the Court
5:30 p.m.
Wild Kratts Cheeks the Hamster
6 p.m.
Alma's Way Alma the Artist/Bomba or Baseball
6:30 p.m.
Curious George The Truth About George Burgers/Curious George in T
7 p.m.
Molly of Denali Cry Wolf/A Sound Idea
7:30 p.m.
Molly of Denali Heat Wave/It Came From Beyond
8 p.m.
Molly of Denali Lynx to the Past/Molly of the Yukon
8:30 p.m.
Molly of Denali Midnight Sun Fun Run/Molly Oodi' Heekha
9 p.m.
Arthur Fern and the Case of the Stolen Story/Sue Ellen Ve
9:30 p.m.
Arthur Mr. Ratburn and the Special Someone/The Feud
10 p.m.
Cyberchase Trash Creep
10:30 p.m.
Wordgirl You Can't Crush City Hall/Two Brain Highway
11 p.m.
Hero Elementary Kite Delight / Little Lost Horse
Arizona Public Media is a service of the University of Arizona and our broadcast stations are licensed to the Arizona Board of Regents who hold the trademarks for Arizona Public Media and AZPM. We respectfully acknowledge the University of Arizona is on the land and territories of Indigenous peoples.
The University of Arizona