PBS Kids Schedule

November, 2022
  S M T W Th F S
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
December, 2022
  S M T W Th F S
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Thursday, September 15, 2022

Time
Show
12 a.m.
Donkey Hodie Squibbit/Teamwork Challenge
12:30 a.m.
Daniel Tiger's Neighborhood Daniel Goes to Day Camp/Daniel's Rainy Day at Camp
1 a.m.
Alma's Way Alma on Ice/Junior's Lost Tooth
1:30 a.m.
Xavier Riddle and the Secret Museum I Am Cesar Chavez/I Am Dolores Heurta
2:30 a.m.
Hero Elementary With a Little Push/Track That Pack
3 a.m.
Wild Kratts Spots in the Desert
3:30 a.m.
Wild Kratts Deer Buckaroo
4 a.m.
Odd Squad Rookie Night/Who Let the Doug Out?
4:30 a.m.
Odd Squad The Cherry-on-top-inator/Sir
5 a.m.
Arthur Arthur's Almost Boring Day/The Half-Baked Sale
5:30 a.m.
Arthur Follow the Bouncing Ball/Buster Baxter and the Let
6 a.m.
Cat in the Hat Knows a Lot About That! Many Ants Make Light Work/Nest Best Thing
6:30 a.m.
Ready Jet Go! The Mindysphere/Lone Star
7 a.m.
Peg + Cat The Birthday Cake Problem/The Doohickey Problem
7:30 a.m.
Super Why! The Frog Prince
8 a.m.
Daniel Tiger's Neighborhood O Gives Daniel Space/Daniel and Miss Elaina Bake P
8:30 a.m.
Daniel Tiger's Neighborhood Daniel's Allergy/Allergies at School
9 a.m.
Sesame Street Alphabet Scavenger Hunt
9:30 a.m.
Elinor Wonders Why Leave It to Ari/Snow Friend
10 a.m.
Clifford the Big Red Dog Whale of a Time/Clifford's Museum
10:30 a.m.
Dinosaur Train Junior Conductors Academy: Part One/Junior Conduct
11 a.m.
11:30 a.m.
Curious George Ice Station Monkey/The Perfect Carrot
12 p.m.
Nature Cat Secrets of the Old Prairie/A Sticky Sweet Tree Tre
1 p.m.
Molly of Denali Stand Back Up/Seal Meal
1:30 p.m.
Hero Elementary Bouncing Ideas / Leaning Tower, No Pizza
2 p.m.
Cyberchase True Colors
2:30 p.m.
Pinkalicious & Peterrific Pinkapolka Dotty/Lila Gets Glasse
3 p.m.
Pinkalicious & Peterrific Garden Gnome Party/That Unicorn Feeling
3:30 p.m.
Elinor Wonders Why Leave It to Ari/Snow Friend
4 p.m.
Donkey Hodie The Fastest Fetcher/Bobbly Ball
4:30 p.m.
Curious George Ice Station Monkey/The Perfect Carrot
5 p.m.
Alma's Way Checkers Champ/World's Greatest
6 p.m.
Molly of Denali Stand Back Up/Seal Meal
6:30 p.m.
Hero Elementary Bouncing Ideas / Leaning Tower, No Pizza
7 p.m.
Wild Kratts Cheetah Racer
7:30 p.m.
Wild Kratts Kerhonk
8 p.m.
Odd Squad Orchid's Almost Half Hour Talent Show/The Perfect
8:30 p.m.
Odd Squad Training Day
9 p.m.
Arthur Sue Ellen Moves In/The Perfect Brother
9:30 p.m.
Arthur Tales of Grotesquely Grim Bunny
10 p.m.
Cyberchase True Colors
10:30 p.m.
Pinkalicious & Peterrific Pinkapolka Dotty/Lila Gets Glasse
11 p.m.
Pinkalicious & Peterrific Garden Gnome Party/That Unicorn Feeling
11:30 p.m.
Elinor Wonders Why Leave It to Ari/Snow Friend
Arizona Public Media is a service of the University of Arizona and our broadcast stations are licensed to the Arizona Board of Regents who hold the trademarks for Arizona Public Media and AZPM. We respectfully acknowledge the University of Arizona is on the land and territories of Indigenous peoples.
The University of Arizona