PBS Kids Schedule

November, 2022
  S M T W Th F S
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
December, 2022
  S M T W Th F S
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Tuesday, September 27, 2022

Time
Show
12 a.m.
Donkey Hodie Groovy Guitar/Treasure Nest
12:30 a.m.
Daniel Tiger's Neighborhood Daniel Does Gymnastics/The Big Slide
1 a.m.
Alma's Way Steggie Rescue/Alma Hits the Right Note
1:30 a.m.
Xavier Riddle and the Secret Museum I Am James Naismith/I Am Temple Grandin
2:30 a.m.
Hero Elementary The Lake Mistake/Plant Problem
3 a.m.
Wild Kratts Zig-Zagged
3:30 a.m.
Wild Kratts A Huge Orange Problem
4 a.m.
Odd Squad Trials and Tubulations
4:30 a.m.
Odd Squad The Curious Case of Pirate-itis/Oscar the Couch
5 a.m.
Arthur Arthur Unravels/All the Rage
5:30 a.m.
Arthur d.w.'s Blankie/Arthur's Substitute Teacher Trouble
6 a.m.
Cat in the Hat Knows a Lot About That! You Should Be Dancing/Batty for Bats
6:30 a.m.
Ready Jet Go! Castaway Carrot/Jet Can't Sleep
7 a.m.
Peg + Cat The Race Car Problem/The Big Gig Problem
7:30 a.m.
Super Why! Tom Thumb
8 a.m.
Daniel Tiger's Neighborhood Jodi Tries Ballet/Daniel Tries Something New With
8:30 a.m.
Daniel Tiger's Neighborhood Daniel Likes to Be With Dad/Daniel Likes to Be Wit
9 a.m.
Sesame Street Lunchtime Engineers
9:30 a.m.
Elinor Wonders Why Butterfly Babies/Elinor's Circus
10 a.m.
Clifford the Big Red Dog Knights of the Wobbly Table/Don't Lead Me a Stray
10:30 a.m.
Dinosaur Train Crystal and King Benefit Concert: Part One and Two
11 a.m.
Let's Go Luna! Monster Park!/Meet the Strongs
11:30 a.m.
Curious George Bee Like Me/To the Lighthouse!
12 p.m.
Nature Cat Where Have All the Butterflies Gone?!/For the Bird
12:30 p.m.
Xavier Riddle and the Secret Museum I Am Helen Keller/I Am Alexander Graham Bell
1 p.m.
Molly of Denali Berry Itchy Day/Herring Eggs or Bust
1:30 p.m.
Hero Elementary Where's Fur Blur? / the Blob
2 p.m.
Cyberchase The Lilting Loons
2:30 p.m.
Pinkalicious & Peterrific Walking Tall/Go With the Flow
3 p.m.
Pinkalicious & Peterrific The New Girl/Mission Pink
3:30 p.m.
Elinor Wonders Why Butterfly Babies/Elinor's Circus
4 p.m.
Donkey Hodie The Waiting Game/Planet Purple Party
4:30 p.m.
Curious George Bee Like Me/To the Lighthouse!
5 p.m.
Alma's Way Doggone Sox/Alma Spells It Out
5:30 p.m.
Xavier Riddle and the Secret Museum I Am Helen Keller/I Am Alexander Graham Bell
6 p.m.
Molly of Denali Berry Itchy Day/Herring Eggs or Bust
6:30 p.m.
Hero Elementary Where's Fur Blur? / the Blob
7 p.m.
Wild Kratts Blowfish Blowout
7:30 p.m.
Wild Kratts Road Runner
8 p.m.
Odd Squad Mid-Day in the Garden of Good and Odd/Failure to L
8:30 p.m.
Odd Squad The O Team/Show Me the Money
9 p.m.
Arthur d.w., Queen of the Comeback/In My Africa
9:30 p.m.
Arthur Arthur Read: Super Saver!/Tibbles to the Rescue!
10 p.m.
Cyberchase The Lilting Loons
10:30 p.m.
Pinkalicious & Peterrific Walking Tall/Go With the Flow
11 p.m.
Pinkalicious & Peterrific The New Girl/Mission Pink
11:30 p.m.
Elinor Wonders Why Butterfly Babies/Elinor's Circus
Arizona Public Media is a service of the University of Arizona and our broadcast stations are licensed to the Arizona Board of Regents who hold the trademarks for Arizona Public Media and AZPM. We respectfully acknowledge the University of Arizona is on the land and territories of Indigenous peoples.
The University of Arizona