PBS Kids Schedule

November, 2022
  S M T W Th F S
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
December, 2022
  S M T W Th F S
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Wednesday, September 28, 2022

Time
Show
12 a.m.
Donkey Hodie The Waiting Game/Planet Purple Party
12:30 a.m.
Daniel Tiger's Neighborhood Daniel Likes to Be With Dad/Daniel Likes to Be Wit
1 a.m.
Alma's Way Doggone Sox/Alma Spells It Out
1:30 a.m.
Xavier Riddle and the Secret Museum I Am Helen Keller/I Am Alexander Graham Bell
2 a.m.
Molly of Denali Berry Itchy Day/Herring Eggs or Bust
2:30 a.m.
Hero Elementary Where's Fur Blur? / the Blob
3 a.m.
Wild Kratts Blowfish Blowout
3:30 a.m.
Wild Kratts Road Runner
4 a.m.
Odd Squad Mid-Day in the Garden of Good and Odd/Failure to L
4:30 a.m.
Odd Squad The O Team/Show Me the Money
5 a.m.
Arthur d.w., Queen of the Comeback/In My Africa
5:30 a.m.
Arthur Arthur Read: Super Saver!/Tibbles to the Rescue!
6 a.m.
Cat in the Hat Knows a Lot About That! Rain Game/No Sssweater Is Better
6:30 a.m.
Ready Jet Go! Tour of the Solar System/Jet Cooks Dinner
7 a.m.
Peg + Cat The Wonderland Problem/The Bat Mitzvah Problem
7:30 a.m.
Super Why! The Banana Mystery
8 a.m.
Daniel Tiger's Neighborhood Daniel Goes to Day Camp/Daniel's Rainy Day at Camp
8:30 a.m.
Daniel Tiger's Neighborhood Daniels Tiger Twirl/You Can Play Your Own Way
9 a.m.
Sesame Street Elmo Mails a Letter
9:30 a.m.
Elinor Wonders Why Follow That Roly Poly/Rain, Rain Don't Go Away
10 a.m.
Clifford the Big Red Dog Red Beard the Pirate/The Space Race!
10:30 a.m.
Dinosaur Train A Heck of a Neck/Gilbert Visits the Nest
11 a.m.
Let's Go Luna! Gaja's Birthday/Kabaddi
11:30 a.m.
Curious George Amazing Maze Race/The Color of Monkey
12 p.m.
Nature Cat The Petrified Wood Mystery/Nature Buddy Clubhouse
12:30 p.m.
Xavier Riddle and the Secret Museum I Am Abraham Lincoln/I Am Jane Jacobs
1 p.m.
Molly of Denali Culture Clash/Party Moose
1:30 p.m.
Hero Elementary Knot So Fast / Made in the Shade
2 p.m.
Cyberchase Water Woes
2:30 p.m.
Pinkalicious & Peterrific Princess Pinkalicious/Switcheridoo
3 p.m.
Pinkalicious & Peterrific Walking Tall/Go With the Flow
3:30 p.m.
Elinor Wonders Why Follow That Roly Poly/Rain, Rain Don't Go Away
4 p.m.
Donkey Hodie Swoop-a-rino/Duck Duck's Great Adventure
4:30 p.m.
Curious George Amazing Maze Race/The Color of Monkey
5 p.m.
Alma's Way Lucas Left Out/The Sweetest Trea
5:30 p.m.
Xavier Riddle and the Secret Museum I Am Abraham Lincoln/I Am Jane Jacobs
6 p.m.
Molly of Denali Culture Clash/Party Moose
6:30 p.m.
Hero Elementary Knot So Fast / Made in the Shade
7 p.m.
Wild Kratts Aqua Frog
7:30 p.m.
Wild Kratts Tortuga Tune Up
8 p.m.
Odd Squad Oscar Strikes Back
8:30 p.m.
Odd Squad Olympia's Day/Otis's Day
9 p.m.
Arthur The Tattletale frog/d.w. & Bud's Higher Purpose
9:30 p.m.
Arthur Two Minutes/Messy Dress Mess
10 p.m.
Cyberchase Water Woes
10:30 p.m.
Pinkalicious & Peterrific Princess Pinkalicious/Switcheridoo
11 p.m.
Pinkalicious & Peterrific Walking Tall/Go With the Flow
11:30 p.m.
Elinor Wonders Why Follow That Roly Poly/Rain, Rain Don't Go Away
Arizona Public Media is a service of the University of Arizona and our broadcast stations are licensed to the Arizona Board of Regents who hold the trademarks for Arizona Public Media and AZPM. We respectfully acknowledge the University of Arizona is on the land and territories of Indigenous peoples.
The University of Arizona