PBS Kids Schedule

October, 2022
  S M T W Th F S
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
Sylvan Learning+ Supported by Sylvan Learning

Tuesday, September 6, 2022

Time
Show
12 a.m.
Donkey Hodie Good Dog School/Panda Hodie
12:30 a.m.
Daniel Tiger's Neighborhood Daniel Gets Mad/Katerina Gets Mad
1 a.m.
2:30 a.m.
Hero Elementary Dog in the Fog / Bye, Bye Dragonfly
3 a.m.
Wild Kratts The Colors of China
3:30 a.m.
Wild Kratts Box Turtled In!
4 a.m.
Odd Squad Three's Company/Behind Enemy Mimes
4:30 a.m.
Odd Squad DROP GADGET REPEAT/20 QUESTIONS
5 a.m.
Arthur Arthurs Toy Trouble/Spar for the Course
5:30 a.m.
Arthur The Wheel Deal/The Buster Report
6 a.m.
Cat in the Hat Knows a Lot About That! Little Lemmings/Keep the Beat
6:30 a.m.
Ready Jet Go! Total Eclipse of the Sunspot/Sean's Year in Space
7 a.m.
Peg + Cat The Compost Problem/Raiders of the Lost Arch
7:30 a.m.
Super Why! The Boy Who Cried Wolf
8 a.m.
Daniel Tiger's Neighborhood Daniel Feels Worried About Mom/Jodi Loses Benji
8:30 a.m.
Daniel Tiger's Neighborhood Daniel's Babysitter/Daniel Goes to School
9 a.m.
Sesame Street Teacher Appreciation Day
9:30 a.m.
Elinor Wonders Why The Unsinkable Lynx/Rocky the Rock
10 a.m.
Clifford the Big Red Dog The Fortune Teller/The Goat Boat
10:30 a.m.
Dinosaur Train Dinosaur Train Submarine: A Sea Turtle Tale/Rocket
11 a.m.
Let's Go Luna! Didgeridoo and Carmen Too/Not Home on the Range
11:30 a.m.
Curious George Go West, Young Monkey/Meet the New Neighbors
12 p.m.
Nature Cat OCEAN COMMOTION - PART 2
12:30 p.m.
Xavier Riddle and the Secret Museum I Am Wilma Rudolph/I Am Jonas Salk
1:30 p.m.
Hero Elementary What You Don't See / Super Purple Pop-Up Plants
2 p.m.
Cyberchase The Deedle Beast
2:30 p.m.
Pinkalicious & Peterrific Pirate Dreamboat/Peter's Megaphone
3 p.m.
Pinkalicious & Peterrific Peter's Blues/Pink Raspberry
3:30 p.m.
Elinor Wonders Why The Unsinkable Lynx/Rocky the Rock
4 p.m.
Donkey Hodie Potato Pirates/Panda's Special Something
4:30 p.m.
Curious George Go West, Young Monkey/Meet the New Neighbors
5 p.m.
Alma's Way Cardboard Club/Alma Clues in
5:30 p.m.
Xavier Riddle and the Secret Museum I Am Wilma Rudolph/I Am Jonas Salk
6:30 p.m.
Hero Elementary What You Don't See / Super Purple Pop-Up Plants
7 p.m.
Wild Kratts Falcon City
7:30 p.m.
Wild Kratts Koala Balloon
8 p.m.
Odd Squad Mr. Unpredictable/Down the Tubes
8:30 p.m.
Odd Squad Sample of New York/It's Not Easy Being Chill
9 p.m.
Arthur Carried Away/Dueling Detectives
9:30 p.m.
Arthur The Agent of change/d.w. Unties the Knot
10 p.m.
Cyberchase The Deedle Beast
10:30 p.m.
Pinkalicious & Peterrific Pirate Dreamboat/Peter's Megaphone
11 p.m.
Pinkalicious & Peterrific Peter's Blues/Pink Raspberry
11:30 p.m.
Elinor Wonders Why The Unsinkable Lynx/Rocky the Rock
Arizona Public Media is a service of the University of Arizona and our broadcast stations are licensed to the Arizona Board of Regents who hold the trademarks for Arizona Public Media and AZPM. We respectfully acknowledge the University of Arizona is on the land and territories of Indigenous peoples.
The University of Arizona