PBS Kids Schedule

May, 2024
  S M T W Th F S
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  
June, 2024
  S M T W Th F S
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            
Supported by Habitat for Humanity Supported by Habitat for Humanity

Monday, January 9, 2023

Time
Show
12 a.m.
Odd Squad O Is for Opposite/Agent Oksana's Kitchen Nightmare
12:30 a.m.
Wild Kratts Prairie Who?
1 a.m.
Daniel Tiger's Neighborhood Good Morning Daniel/Goodnight Daniel
1:30 a.m.
Xavier Riddle and the Secret Museum I Am Wilma Rudolph/I Am Jonas Salk
2 a.m.
Alma's Way No-Go Mofongo/Alma vs. Eddie
2:30 a.m.
Molly of Denali First Fish/A-maze-ing Snow
5 a.m.
5:30 a.m.
Ready Jet Go! From Pluto With Love/A Star Is Born
6 a.m.
Cat in the Hat Knows a Lot About That! Rain Game/No Sssweater Is Better
6:30 a.m.
Peg + Cat Richard the Third/The Lemonade Problem
7 a.m.
Super Why! The Adventures of Math-A-Million
7:30 a.m.
Daniel Tiger's Neighborhood Daniel Gives a Gift/Daniel Receives a Gift
8 a.m.
Daniel Tiger's Neighborhood Daniel Plays Ball/O Builds a Tower
8:30 a.m.
Rosie's Rules Fun House/Crystals New Bunny
9 a.m.
Sesame Street Let's Grow Together
9:30 a.m.
Elinor Wonders Why Backyard Soup/Colorful and Tasty
10 a.m.
Donkey Hodie Spooky Shadow Swamp/Hidden Orchestra
10:30 a.m.
Dinosaur Train Double-Crested Trouble/Erma and the Conductor
11:30 a.m.
Curious George Surprise Quints/Muddy Monkey
12 p.m.
Sesame Street Let's Grow Together
12:30 p.m.
Pinkalicious & Peterrific Drawing Noses/Pinkalicious on Ice
1 p.m.
Let's Go Luna! Mud Miracle/Fabuloso's New Clothes
1:30 p.m.
Donkey Hodie Spooky Shadow Swamp/Hidden Orchestra
2 p.m.
Cyberchase Plantasaurus!
2:30 p.m.
Molly of Denali Culture Clash/Party Moose
3 p.m.
Hero Elementary Bouncing Ideas / Leaning Tower, No Pizza
3:30 p.m.
Arthur Invasion of the Soccer Fans/Pal and the Big Itch
4 p.m.
Odd Squad The Void/Into the Odd Woods
4:30 p.m.
Wild Kratts The Amazing Creature Race
5 p.m.
Curious George Surprise Quints/Muddy Monkey
5:30 p.m.
Xavier Riddle and the Secret Museum I Am Confucius/I Am Sacagawea
6 p.m.
Alma's Way Alma's Movie Night/Papi the Hero
6:30 p.m.
Molly of Denali Culture Clash/Party Moose
7 p.m.
Wild Kratts The Amazing Creature Race
7:30 p.m.
Odd Squad The Void/Into the Odd Woods
8 p.m.
Alma's Way Alma's Movie Night/Papi the Hero
8:30 p.m.
Pinkalicious & Peterrific Drawing Noses/Pinkalicious on Ice
9 p.m.
9:30 p.m.
Ready Jet Go! Whole Lotta Shakin'/My Fair Jet
10 p.m.
Cyberchase Plantasaurus!
10:30 p.m.
Molly of Denali Culture Clash/Party Moose
11 p.m.
Hero Elementary Bouncing Ideas / Leaning Tower, No Pizza
11:30 p.m.
Arthur Invasion of the Soccer Fans/Pal and the Big Itch
AZPM is a service of the University of Arizona and our broadcast stations are licensed to the Arizona Board of Regents who hold the trademarks for Arizona Public Media and AZPM. We respectfully acknowledge the University of Arizona is on the land and territories of Indigenous peoples.
The University of Arizona