PBS Kids Schedule

May, 2024
  S M T W Th F S
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  
June, 2024
  S M T W Th F S
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            
Supported by Habitat for Humanity Supported by Habitat for Humanity

Tuesday, April 4, 2023

Time
Show
12 a.m.
Nature Cat Great Salt Lake/The Praying Mantis Hunters
12:30 a.m.
Arthur He Said, He Said/Bunny Trouble
1 a.m.
Arthur Get Smart/Baby Steps
1:30 a.m.
Odd Squad The Odd Antidote/The One That Got Away
2 a.m.
Wild Kratts Mosquito Dragon
2:30 a.m.
Wild Kratts Bandito: The Black Footed Ferret
3 a.m.
Molly of Denali The Night Manager/Not So Permafrost
3:30 a.m.
Molly of Denali New Nivagi/Crane Song
4 a.m.
Cyberchase Fit to Be Heroes
4:30 a.m.
Hero Elementary AJ'S EXTRA SUPERPOWER, PART 1 / AJ'S EXTRA SUPERPO
5 a.m.
Xavier Riddle and the Secret Museum I Am James Naismith/I Am Temple Grandin
5:30 a.m.
Let's Go Luna! Viva La Pasta/Arrievederci Acqua!
6 a.m.
Clifford the Big Red Dog Coming Soon!/Fire Dog Tucker
6:30 a.m.
Elinor Wonders Why Olive's Library/Nature Walk
7 a.m.
Dinosaur Train Junior Conductor Jamboree/Troodon Train Day
7:30 a.m.
Pinkalicious & Peterrific Dancing Shoe/ No Honking
8 a.m.
Pinkalicious & Peterrific Pinkalicious/Glitterizer
8:30 a.m.
Sesame Street Gingerbread Man
9 a.m.
Sesame Street Chickens on the Farm
9:30 a.m.
Work It Out Wombats! Sparkle Pants/Game Changer
10 a.m.
Rosie's Rules The Doggie Detectives/A House for Gatita
10:30 a.m.
Daniel Tiger's Neighborhood Daniel's New Babysitter/Daniel Sleeps at the Treeh
11 a.m.
11:30 a.m.
Curious George Mule Feathers/George Serves It Up
12 p.m.
Curious George King Doggie/The Lucky Cap
12:30 p.m.
Donkey Hodie Swoop-a-rino/Duck Duck's Great Adventure
1 p.m.
Donkey Hodie Being Bob Dog/Panda Panda
1:30 p.m.
Work It Out Wombats! Sparkle Pants/Game Changer
2 p.m.
Rosie's Rules The Doggie Detectives/A House for Gatita
2:30 p.m.
Alma's Way Trick or Treatasaurus/The Haunted Hallway
3 p.m.
3:30 p.m.
Nature Cat OCEAN COMMOTION - PART 1
4 p.m.
Nature Cat OCEAN COMMOTION - PART 2
4:30 p.m.
Arthur Carls Concerto/Too Much of a Good Thing
5 p.m.
Arthur Flippity Francine/Muffy Takes the Wheel
5:30 p.m.
Odd Squad Dance Like Nobody Is Watching/Recipe for Disaster
6 p.m.
Wild Kratts Slider, the Otter
6:30 p.m.
Wild Kratts The Amazing Creature Race
7 p.m.
Molly of Denali Fiddle of Nowhere/A Splash of Mink
7:30 p.m.
8 p.m.
Cyberchase An Urchin Matter
8:30 p.m.
Hero Elementary The Lake Mistake/Plant Problem
9 p.m.
Xavier Riddle and the Secret Museum I Am Jigonsaseh/I Am Sacagawea
9:30 p.m.
10 p.m.
Rosie's Rules The Doggie Detectives/A House for Gatita
10:30 p.m.
Alma's Way Trick or Treatasaurus/The Haunted Hallway
11 p.m.
11:30 p.m.
Nature Cat OCEAN COMMOTION - PART 1
AZPM is a service of the University of Arizona and our broadcast stations are licensed to the Arizona Board of Regents who hold the trademarks for Arizona Public Media and AZPM. We respectfully acknowledge the University of Arizona is on the land and territories of Indigenous peoples.
The University of Arizona