PBS Kids Schedule

March, 2024
  S M T W Th F S
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            
Supported by Habitat for Humanity Supported by Habitat for Humanity

Tuesday, January 24, 2023

Time
Show
12 a.m.
Odd Squad The Trouble With Centigurps/Totally Odd Squad
12:30 a.m.
Wild Kratts The Desert Elves
1 a.m.
Daniel Tiger's Neighborhood Daniel Gives a Gift/Daniel Receives a Gift
1:30 a.m.
Xavier Riddle and the Secret Museum I Am Johann Sebastian Bach/I Am Marie Curie
2 a.m.
Alma's Way All About Alma/Alma's Playdate
2:30 a.m.
Molly of Denali Sukis Bone/Brand New Flag
3 a.m.
Wild Kratts The Desert Elves
3:30 a.m.
Odd Squad The Trouble With Centigurps/Totally Odd Squad
4 a.m.
Alma's Way All About Alma/Alma's Playdate
4:30 a.m.
Pinkalicious & Peterrific Butterfly Garden Party/Animal Dance
5 a.m.
Nature Cat The Glow Games/Have a Grape Day
5:30 a.m.
Ready Jet Go! Mission to the Moon/Mindy's Moon Bounce House
6 a.m.
Cat in the Hat Knows a Lot About That! Jump!/Slow Down for Sloths
6:30 a.m.
Peg + Cat The Slop Problem/The Birthday Present Problem
7 a.m.
Super Why! Cinderella
7:30 a.m.
Daniel Tiger's Neighborhood Daniel's Very Different Day/Class Trip to the Libr
8 a.m.
Daniel Tiger's Neighborhood You Are Special/Daniel Is Special
8:30 a.m.
Rosie's Rules Rosie Rocks Mariachi/Rosie Canta Un Corrido
9 a.m.
Sesame Street Gingerbread Man
9:30 a.m.
Elinor Wonders Why Butterfly Party/More Than One Right Way
10 a.m.
Donkey Hodie Bye Bye, Book/Tater Buddies
10:30 a.m.
Dinosaur Train A Heck of a Neck/Gilbert Visits the Nest
11 a.m.
Clifford the Big Red Dog Red Beard the Pirate/The Space Race!
11:30 a.m.
Curious George Bee Like Me/To the Lighthouse!
12 p.m.
Sesame Street Gingerbread Man
12:30 p.m.
Pinkalicious & Peterrific Fairy House/Pinkabotta & Peterbotta
1 p.m.
Let's Go Luna! She Is the Moon of Moons/Beats of Beijing
1:30 p.m.
Donkey Hodie Bye Bye, Book/Tater Buddies
2 p.m.
Cyberchase Hacker's Bright Idea
2:30 p.m.
Molly of Denali Mystery in the Night Sky/Lights, Camera, Patak!
3 p.m.
Hero Elementary Toadal Confusion / Hero Hideaway
3:30 p.m.
Arthur The Blizzard/The Rat Who Came to Dinner
4 p.m.
Odd Squad Skip Day/The Great Grinaldi
4:30 p.m.
Wild Kratts Under Frozen Pond
5 p.m.
Curious George Bee Like Me/To the Lighthouse!
5:30 p.m.
Xavier Riddle and the Secret Museum I Am Leonardo Da Vinci/I Am Amelia Earhart
6 p.m.
Alma's Way Alma Town/An Alma Kind of Day
6:30 p.m.
Molly of Denali Mystery in the Night Sky/Lights, Camera, Patak!
7 p.m.
Wild Kratts Under Frozen Pond
7:30 p.m.
Odd Squad Skip Day/The Great Grinaldi
8 p.m.
Alma's Way Alma Town/An Alma Kind of Day
8:30 p.m.
Pinkalicious & Peterrific Fairy House/Pinkabotta & Peterbotta
9 p.m.
Nature Cat Flight of the Firefly/Thunderstruck
9:30 p.m.
Ready Jet Go! More Than One Moon/Visit to Mom's Office
10 p.m.
Cyberchase Hacker's Bright Idea
10:30 p.m.
Molly of Denali Mystery in the Night Sky/Lights, Camera, Patak!
11 p.m.
Hero Elementary Toadal Confusion / Hero Hideaway
11:30 p.m.
Arthur The Blizzard/The Rat Who Came to Dinner
AZPM is a service of the University of Arizona and our broadcast stations are licensed to the Arizona Board of Regents who hold the trademarks for Arizona Public Media and AZPM. We respectfully acknowledge the University of Arizona is on the land and territories of Indigenous peoples.
The University of Arizona