PBS Kids Schedule

June, 2024
  S M T W Th F S
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            
July, 2024
  S M T W Th F S
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      
Supported by Habitat for Humanity Supported by Habitat for Humanity

Friday, October 20, 2023

Time
Show
12 a.m.
Nature Cat Lets Talk Turkey Vulture/Prescription: Nature
12:30 a.m.
Arthur All About d.w./blockheads
1 a.m.
Arthur Hic or Treat/Mr. Alwaysright
1:30 a.m.
Odd Squad Olive and Otto in Shmumberland
2 a.m.
Wild Kratts Wolf Hawks
2:30 a.m.
Wild Kratts Praying Mantis
3 a.m.
Molly of Denali The Worm Turns/Little Dog Lost
3:30 a.m.
Molly of Denali Busy Beavers/The Night Watchers
4 a.m.
Cyberchase Father's Day
4:30 a.m.
Hero Elementary With a Little Push/Track That Pack
5 a.m.
Xavier Riddle and the Secret Museum I Am Albert Einstein/I Am Carol Burnett
5:30 a.m.
Let's Go Luna! The Ghost Piper of Edinburgh Castle/Make 'Em Laugh
6 a.m.
Clifford the Big Red Dog Things That Go Bump/Sherlock Bones
6:30 a.m.
Elinor Wonders Why A Change of Art/The Litterbug
8 a.m.
Pinkalicious & Peterrific The Monster Trap/The Search for Peter's Whistle
8:30 a.m.
Sesame Street Happy Hair Day
9 a.m.
Sesame Street Kind Ruby
9:30 a.m.
Work It Out Wombats! Junior Supers/Measure for Measure
10 a.m.
Rosie's Rules Rosie on Ice / the Meteor Shower
10:30 a.m.
Daniel Tiger's Neighborhood A Trip to the Enchanted Garden/A Trip to the Crayo
11 a.m.
Daniel Tiger's Neighborhood The Family Campout/A Game Night for Everyone
11:30 a.m.
Curious George A Knight to Remember
12 p.m.
Curious George Water Ski-daddle/The Greenhouse Effect
12:30 p.m.
Donkey Hodie The Masked Veggies/The Royal Hosts
1 p.m.
Donkey Hodie Yodel Bird Sitting/Superhero Squabble
1:30 p.m.
Work It Out Wombats! Junior Supers/Measure for Measure
2 p.m.
Rosie's Rules Rosie on Ice / the Meteor Shower
2:30 p.m.
Alma's Way Lost in the Bronx/New Neighbors
3 p.m.
Alma's Way Alma Goes to Puerto Rico: Bisabuela's Birthday
3:30 p.m.
4 p.m.
Nature Cat Runaway Pumpkin/Lady Bug Tough
4:30 p.m.
Arthur BASED ON a TRUE STORY (PART 1 & 2)
5 p.m.
Arthur APRIL 9TH (PARTS I & II)
5:30 p.m.
Odd Squad O Is Not for Over
6 p.m.
Wild Kratts Googly-Eye: The Night Guru
6:30 p.m.
7 p.m.
Donkey Hodie A Donkey Hodie Halloween
7:30 p.m.
Dinosaur Train Haunted Roundhouse/Big Pond Pumpkin Patch
8 p.m.
Curious George Tale of the Frightening Flapjacks/Happy Yelloween
8:30 p.m.
Arthur Fernkenstein's monster/d.w., Dancing Queen
9 p.m.
Nature Cat Dr. Pumpkinstein/Nature Catfish
9:30 p.m.
Xavier Riddle and the Secret Museum I Am Mary Shelley/I Am Harry Houdini
10 p.m.
Rosie's Rules Rosie on Ice / the Meteor Shower
10:30 p.m.
Alma's Way Lost in the Bronx/New Neighbors
11 p.m.
Alma's Way Alma Goes to Puerto Rico: Bisabuela's Birthday
11:30 p.m.
AZPM is a service of the University of Arizona and our broadcast stations are licensed to the Arizona Board of Regents who hold the trademarks for Arizona Public Media and AZPM. We respectfully acknowledge the University of Arizona is on the land and territories of Indigenous peoples.
The University of Arizona