PBS Kids Schedule

June, 2024
  S M T W Th F S
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            
July, 2024
  S M T W Th F S
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      
Supported by Habitat for Humanity Supported by Habitat for Humanity

Monday, October 9, 2023

Time
Show
12 a.m.
Molly of Denali Grandpa's Drum/Have Canoe, Will Paddle
12:30 a.m.
Odd Squad Now You Don't See Me/Moustache Confidential
1 a.m.
Wild Kratts Mystery of the Flamingo's Pink
1:30 a.m.
2 a.m.
Ready Jet Go! Potatoes on Mars/Bortron Leprechaun
2:30 a.m.
Not-Too-Late Show With Elmo Miles Brown & Joyous String Ensemble
3 a.m.
Peg + Cat The Groovy Sixties Problem/Bad Jack Is Back
3:30 a.m.
Peg + Cat Another Train Problem/The Odd Sea
4 a.m.
Peg + Cat The FRIDAY T HE 13TH PROBLEM/THE LOOKING GLASS PRO
4:30 a.m.
Peg + Cat The Parade Problem/The Halloween Problem
5:30 a.m.
6:30 a.m.
Elinor Wonders Why Butterfly Party/More Than One Right Way
7 a.m.
Dinosaur Train Kenny Kentrosaurus/Don and the Troodons
7:30 a.m.
Pinkalicious & Peterrific Giganto Powder/The Extraordinary Art Experience
8 a.m.
Pinkalicious & Peterrific Gnome Variety Show/Tidy Up
8:30 a.m.
Sesame Street The Pie Caper
9 a.m.
Sesame Street Sesame Street Super Heroes
9:30 a.m.
Work It Out Wombats! Talent Turmoil/Zeke's Collection Selection
10 a.m.
Rosie's Rules Rosie the Dog Sitter/Chef Rosie
10:30 a.m.
Daniel Tiger's Neighborhood Daniel's Allergy/Allergies at School
11 a.m.
Daniel Tiger's Neighborhood Firefighters at School/Daniel's Doll
11:30 a.m.
Curious George CURIOUS GEORGE GOES FOR 100/FEARLESS GEORGE
12 p.m.
Curious George Mush!/Puppets in the Park
12:30 p.m.
Donkey Hodie Being Bob Dog/Panda Panda
1 p.m.
Donkey Hodie A Donkey Hodie Halloween
1:30 p.m.
Work It Out Wombats! Talent Turmoil/Zeke's Collection Selection
2 p.m.
Rosie's Rules Rosie the Dog Sitter/Chef Rosie
2:30 p.m.
Alma's Way Trick or Treatasaurus/The Haunted Hallway
3 p.m.
Alma's Way Justice Sonia and Judge Alma / Justice Sonia and U
3:30 p.m.
Nature Cat Niagara Falls/Nature Plant
4 p.m.
Nature Cat Ze Worm Whisperer/Love You, Michael Bluejay
4:30 p.m.
Arthur ELWOOD CITY TURNS 100! (PARTS I & II)
5 p.m.
Arthur The Making of Arthur/Dancing Fools
5:30 p.m.
Odd Squad It Takes Goo to Make a Feud Go Right/Friends of Od
6 p.m.
Wild Kratts Secrets of the Spider's Web
6:30 p.m.
Wild Kratts Spots in the Desert
7 p.m.
Molly of Denali Bird in the Hand/Bye-bye Birdie
7:30 p.m.
Molly of Denali Art From the Heart/Gold Strikeout
8 p.m.
Cyberchase Father's Day
8:30 p.m.
Hero Elementary Bouncing Ideas / Leaning Tower, No Pizza
9:30 p.m.
Let's Go Luna! The Ghost Piper of Edinburgh Castle/Make 'Em Laugh
10 p.m.
Rosie's Rules Rosie the Dog Sitter/Chef Rosie
10:30 p.m.
Alma's Way Trick or Treatasaurus/The Haunted Hallway
11 p.m.
Alma's Way Justice Sonia and Judge Alma / Justice Sonia and U
11:30 p.m.
Nature Cat Niagara Falls/Nature Plant
AZPM is a service of the University of Arizona and our broadcast stations are licensed to the Arizona Board of Regents who hold the trademarks for Arizona Public Media and AZPM. We respectfully acknowledge the University of Arizona is on the land and territories of Indigenous peoples.
The University of Arizona