PBS Kids Schedule

April, 2024
  S M T W Th F S
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30        
May, 2024
  S M T W Th F S
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  
Supported by Habitat for Humanity Supported by Habitat for Humanity

Wednesday, February 8, 2023

Time
Show
12 a.m.
Nature Cat Great Salt Lake/The Praying Mantis Hunters
12:30 a.m.
Arthur Cents-less/Buster the Lounge Lizard
1 a.m.
Arthur Prunella the Packrat/What's in a Name?
1:30 a.m.
Odd Squad Soundcheck Part Deux/Jinx
2 a.m.
Wild Kratts City Hoppers!
2:30 a.m.
Wild Kratts Snowy Owl Invasion
3 a.m.
Molly of Denali Basketball Blues
3:30 a.m.
Molly of Denali Ice Sculpture/Tale of the Totem
4 a.m.
Cyberchase Buzz and the Tree
4:30 a.m.
Hero Elementary All Over the Map / Lights Go Down in City Town
5 a.m.
Xavier Riddle and the Secret Museum I Am Winston Churchill/I Am Cleopatra
5:30 a.m.
6 a.m.
Clifford the Big Red Dog Samantha's Perfect Day/Welcome Home, Natalie Cha
6:30 a.m.
Elinor Wonders Why Big Trees/Baby Steps
7 a.m.
Dinosaur Train Love Day/A New Leaf
8:30 a.m.
Sesame Street Doggie Job Search
9 a.m.
Sesame Street Bug Scouts
9:30 a.m.
Work It Out Wombats! Snout Wash Day/A Super Recipe
10 a.m.
Rosie's Rules Trouble in Chalk Town/Story Time Garden
10:30 a.m.
Daniel Tiger's Neighborhood It's Love Day!/Daniel's Love Day Surprise
11 a.m.
Daniel Tiger's Neighborhood Daniel Makes a Mistake/Baking Mistakes
11:30 a.m.
Curious George Where's the Firedog?/Toot Toot Tootsie Goodbye
12 p.m.
Curious George Monkey Stagehand/Magic Garden
12:30 p.m.
Donkey Hodie Flying Flapjacks/Pickle Penguin Problem
1 p.m.
Donkey Hodie The Masked Veggies/The Royal Hosts
1:30 p.m.
Work It Out Wombats! Snout Wash Day/A Super Recipe
2 p.m.
Rosie's Rules Trouble in Chalk Town/Story Time Garden
2:30 p.m.
Alma's Way Beatbox Big Time/Super Sisters
3 p.m.
Alma's Way Basketball Birds/Looking for Litter
3:30 p.m.
Nature Cat Rock Clues/Sweet Scent
4 p.m.
Nature Cat The Legend of Gold Gardens/Winter Dance Party
4:30 p.m.
Arthur Buster's Secret Admirer/The Last King of Lambland
5 p.m.
Arthur Francine Redecorates/Arthur the Loser
5:30 p.m.
Odd Squad First Day
6 p.m.
Wild Kratts Elephant Brains!
6:30 p.m.
Wild Kratts Puffin Rescue
7 p.m.
Molly of Denali Valentine's Day Disaster/Porcupine Slippers
7:30 p.m.
Molly of Denali The Night Manager/Not So Permafrost
8 p.m.
Cyberchase Hacker's Bright Idea
8:30 p.m.
Hero Elementary Super Summertime / Snowy Journey
9 p.m.
Xavier Riddle and the Secret Museum I Am Florence Nightingale/I Am George Washington C
9:30 p.m.
Let's Go Luna! Mr. Precise/The Case of the Missing Cheese
10 p.m.
Rosie's Rules Trouble in Chalk Town/Story Time Garden
10:30 p.m.
Alma's Way Beatbox Big Time/Super Sisters
11 p.m.
Alma's Way Basketball Birds/Looking for Litter
11:30 p.m.
Nature Cat Rock Clues/Sweet Scent
AZPM is a service of the University of Arizona and our broadcast stations are licensed to the Arizona Board of Regents who hold the trademarks for Arizona Public Media and AZPM. We respectfully acknowledge the University of Arizona is on the land and territories of Indigenous peoples.
The University of Arizona