PBS Kids Schedule

May, 2024
  S M T W Th F S
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  
June, 2024
  S M T W Th F S
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            
Supported by Habitat for Humanity Supported by Habitat for Humanity

Thursday, September 21, 2023

Time
Show
12 a.m.
Nature Cat Great Salt Lake/The Praying Mantis Hunters
12:30 a.m.
Arthur Opposties Distract/Just the Ticket
1 a.m.
Arthur The Last of Mary Moo Cow/Bitzi's Beau
1:30 a.m.
Odd Squad Rise of the Hydraclops/O Is Not for Old
2 a.m.
Wild Kratts Choose Your Swordfish
2:30 a.m.
Wild Kratts A Huge Orange Problem
3 a.m.
Molly of Denali Ice Sculpture/Tale of the Totem
3:30 a.m.
Molly of Denali Lynx to the Past/Molly of the Yukon
4 a.m.
Cyberchase Hacker's Bright Idea
4:30 a.m.
Hero Elementary Sparks' Unplugged / Camp Catastrophe
5:30 a.m.
Let's Go Luna! It Takes Leo to Tango/Siesta Is Besta
6 a.m.
Clifford the Big Red Dog Cool Clubhouse/The Birdwell Islandeers
6:30 a.m.
Elinor Wonders Why Underground Soup/Dandy Dandelions
7 a.m.
Dinosaur Train Remember the Alamosaurus/Sunrise, Sunset
8 a.m.
Pinkalicious & Peterrific All Tangled Up/Above the Clouds
8:30 a.m.
Sesame Street Sesame Street Goes to the Farm
9 a.m.
Sesame Street The Pie Caper
9:30 a.m.
Work It Out Wombats! 3,2,1 LIFT OFF! / MOON MAGIC
10 a.m.
Rosie's Rules Rosie Gets Moving/The Flying Disc Dilemma
10:30 a.m.
Daniel Tiger's Neighborhood Prince Tuesday Goes to College/Daniel Misses Grand
11 a.m.
Daniel Tiger's Neighborhood Daniel Does It Himself/Daniel Learns to Swing
11:30 a.m.
Curious George Night at the Amusement Park/Hockey Monkey
12 p.m.
Curious George We Otter Be Friends/Sir George and the Dragon
12:30 p.m.
Donkey Hodie Donkey's Bad Day/Yodel Bird Egg
1 p.m.
Donkey Hodie The Try Scouts/Wiz-kazizz-kazaam
1:30 p.m.
Work It Out Wombats! 3,2,1 LIFT OFF! / MOON MAGIC
2 p.m.
Rosie's Rules Rosie Gets Moving/The Flying Disc Dilemma
2:30 p.m.
Alma's Way Piragua Problem / Balloon Blues
3 p.m.
Alma's Way Do the Waltzango/Big Brother Bootcamp
3:30 p.m.
Nature Cat Window Worries/The Pinecone Genie
4 p.m.
Nature Cat Slime Time/Rock Stars
4:30 p.m.
Arthur Just Desserts/The Big Dig
5 p.m.
Arthur All Thumbs/Kidonia
5:30 p.m.
Odd Squad Two Agents and a Baby/Ocean and the Fly
6 p.m.
Wild Kratts Cheetah Adopted
6:30 p.m.
Wild Kratts Archerfish School
7 p.m.
Molly of Denali Northern Lilghts/Fiddlesticks
7:30 p.m.
Molly of Denali Fili-Bascan Chefs/Ladybug Sleepover
8 p.m.
Cyberchase Past Perfect Prediction
8:30 p.m.
Hero Elementary AJ'S EXTRA SUPERPOWER, PART 1 / AJ'S EXTRA SUPERPO
9 p.m.
Xavier Riddle and the Secret Museum I Am Catherine the Great/I Am Tomioka Tessai
9:30 p.m.
Let's Go Luna! Elementary My Dear Watsons/Way Down in London
10 p.m.
Rosie's Rules Rosie Gets Moving/The Flying Disc Dilemma
10:30 p.m.
Alma's Way Piragua Problem / Balloon Blues
11 p.m.
Alma's Way Do the Waltzango/Big Brother Bootcamp
11:30 p.m.
Nature Cat Window Worries/The Pinecone Genie
AZPM is a service of the University of Arizona and our broadcast stations are licensed to the Arizona Board of Regents who hold the trademarks for Arizona Public Media and AZPM. We respectfully acknowledge the University of Arizona is on the land and territories of Indigenous peoples.
The University of Arizona